هدر موبایل
1398/09/24 14:54:20
سرویس حوزه ریاست
گزارش خانه ملت از سفر یک روزه رئیس مجلس به ترکیه

از تاکید بر همگرایی چندجانبه گرا تا ضرورت ایجاد امنیت پایدار منطقه با همکاری ایران

سفر یک روزه رئیس مجلس به ترکیه برای حضور در دوازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی پس از انجام ملاقات و گفت‌وگو هایی بین روسای مجالس ایران و برخی کشورهای آسیایی امروز به اتمام رسید.
از تاکید بر همگرایی چندجانبه گرا تا ضرورت ایجاد امنیت پایدار منطقه با همکاری ایران سفر یک روزه رئیس مجلس به ترکیه برای حضور در دوازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی پس از انجام ملاقات و گفت‌وگو هایی بین روسای مجالس ایران و برخی کشورهای آسیایی امروز به اتمام رسید. https://cdn.icana.ir/d/019/201912108341103861.jpg از,تاکید,بر,همگرایی,چندجانبه,گرا,تا,ضرورت,ایجاد,امنیت,پایدار,منطقه,با,همکاری,ایران Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکترعلی لاریجانی رییس مجلس کشورمان برای حضور در دوازدهمین اجلاس مجالس آسیایی روز شنبه 23 آذر ماه به کشور ترکیه عزیمت کرد. در بدو ورود به ترکیه معاون استاندار این کشور از رئیس دستگاه قانون گذاری کشور استقبال کرد.

دکتر علی لاریجانی پیش از عزیمت به ترکیه در جمع خبرنگاران به اهمیت این سفر و اجلاس مجمع عمومی مجالس آسیایی اشاره کرد و گفت: مجمع مجالس آسیایی در سال های اخیر، تلاش های خوبی برای ایجاد فرصت های تجاری، علمی و همچنین رایزنی در حوزه مسائل امنیتی و امنیت پایدار فراهم کرده است و در این اجلاس نیز همین تفکر دنبال خواهد شد؛ کشورهای آسیایی در قرن معاصر تاثیرگذار هستند.

وی همچنین پس از ورود به فرودگاه ترکیه مجدد در جمع خبرنگاران حاضر شد و با تاکید بر اینکه اجلاس مجالس آسیایی با نگاه چندجانبه گرایی برگزار می شود، گفت: باید این نگاه تقویت شود و با هیات های پارلمانی کشورهای دیگر نیز مذاکره داشته باشیم.

وی عنوان کرد: بین ما و کشورهای عضو اجلاس از جمله ترکیه، همکاری های اقتصادی و برخی مسائل دیگر مطرح می شود و زمینه برای سرمایه گذاری در کشورهای دیگر نیز فراهم خواهد شد.

رئیس مجلس در حاشیه دوازدهمین اجلاس مجمع عمومی مجالس آسیایی با رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه تأکید کرد: دنیا و منطقه در حال گذار از دوران سختی است و مسائل بسیاری ما را تهدید می‌کند که مجبور هستیم در مقابل آن ایستادگی کنیم و سیاست‌گذاری داشته باشیم؛ به همین خاطر ایران و ترکیه باید در هر حال رایزنی و گفت‌وگو داشته باشند.

دیدار رئیس مجلس ترکیه با دکتر علی لاریجانی

مصطفی شنتوپ با بیان اینکه ترکیه در قبال تحریم‌های آمریکا همیشه از ایران حمایت کرده و به حمایت خود ادامه می‌دهد، اظهار داشت: همواره مواضع خود را در قبال تحریم‌های آمریکا اعلام کرده‌ایم.

دکتر علی لاریجانی در ادامه این نشست گفت: تلاش‌های آمریکا و کشورهای غربی این است که اجازه ندهند کشورهای مهم نقش سازنده‌ای داشته باشند. آنها هنوز ذهنیت قرون وسطایی دارند و می‌خواهند منابع کشورها را چپاول کنند. ترامپ اگر خوبی داشته باشد این است که آن چه در ذاتش است را به زبان می‌آورد و می‌گوید برای نفت به منطقه آمده است.

رئیس مجلس کشورمان ادامه داد: آنها در واقع دزدان بین‌المللی هستند  و با کشورهای مستقل مانند ایران و ترکیه مخالفند.

وی با بیان اینکه کشور ترکیه نقش مهمی ایفا می‌کند، بیان داشت: هدف‌گیری غربی‌ها دو کشور مهم منطقه است، بنابراین باید ایران و ترکیه باید نهایت همکاری را داشته باشند.

بعد از این دیدار روسای مجلس ایران و ترکیه در جمع خبرنگاران حاضر شدند و گزارشی از نشست خود ارائه کردند.

سپس روسای هیات های شرکت کننده  دوازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی نشست مشترکی داشتند و در نهایت این اجلاس به میزبانی ترکیه و با حضور دکتر علی لاریجانی آغاز به کار کرد.

نشست مشترک روسای هیأت های شرکت کننده در مجمع عمومی مجالس آسیایی (APA)

رئیس مجلس کشورمان در افتتاحیه دوازدهمین اجلاس مجمع عمومی مجالس آسیایی سخنرانی کرد و در بخشی از  سخنرانی خود گفت: مجلس شورای اسلامی ایران در مسیر تقویت همکاری‌های چندجانبه در سطح مجمع مجالس آسیایی تلاش نموده که از آن جمله می‌توان به اقدام اخیر آن در ارائه پیش‌نویس قطعنامه «افزایش همکاری میان اعضای مجمع مجالس آسیایی برای حفاظت و ارتقاء چندجانبه گرایی» در نشست کمیته دائمی امور سیاسی در اصفهان و نخستین نشست شورای اجرایی در ریزه ترکیه در سال جاری اشاره کرد.

سخنرانی دکتر لاریجانی در دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی

در حاشیه دوازدهمین اجلاس مجمع عمومی مجالس آسیایی رئیس مجلس قطر و نایب رئیس مجلس عمان با رئیس مجلس کشورمان دیدار و گفت و گو کردند.

احمد بن عبدالله بن زید آل محمود رئیس مجلس قطر در دیدار بادکتر لاریجانی بیان داشت: شما در برابر تحریم‌های ظالمانه علیه ما برادرانه و صادقانه رفتار کردید. به یاد دارم رئیس جمهور ایران با آغاز بحران‌های قطر تأکید کرد جمهوری اسلامی ایران این تحریم‌ها را نمی‌پذیرد.

دیدار دکتر لاریجانی و رئیس مجلس قطر

همچنین رئیس دستگاه قانونی گذاری کشور در این دیدار بر توسعه روابط اقتصادی بین ایران و قطر تاکید کرد.

همچنین دکتر لاریجانی در دیدار با نایب رئیس مجلس عمان  بیان داشت: تجار ایرانی علاقه مند به حضور در کشور عمان هستند، با این حال مشکلاتی دارند که شما می‌توانید آن را حل کنید. بهتر است بانک مرکزی دو کشور توافقاتی برای حل مسائل بازرگانان داشته باشند.

وی با اشاره به پروژه مهم انتقال گاز از دریا به سمت عمان گفت: باید وزرای مربوطه دو کشور برای حل مشکلات فنی و اقتصادی این پروژه اهتمام بیشتری داشته باشند چرا که این پروژه استراتژیک به نفع هر دو کشور است.

عبدالله علی العمری نایب رئیس مجلس کشور عمان تأکید کرد: در مسائل اقتصادی اهتمام داریم که گام‌های موثری برداریم و فرصت حضور بازرگانان ایرانی در مناطق اقتصادی و مناطق آزاد تجاری را فراهم کنیم.

دیدار نایب رئیس مجلس عمان و دکتر لاریجانی

وی در خصوص انتقال گاز از ایران به عمان از راه دریا گفت: اراده کافی برای انجام این پروژه وجود دارد و تنها مشکلات فنی و اقتصادی مانع آن است که با پیگیری وزرای مربوطه قابل حل است.

رئیس مجلس کشورمان امروز صبح ترکیه را به مقصد ایران ترک کرد و پس از ورود به فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به اهداف و دستاورد این سفر یک روزه تاکید کرد:  از موضوعات مهم اجلاس مجمع مجالس آسیایی این بود که دنیای امروز احتیاج به چندجانبه گرایی دارد و باید از ظرفیت قطب های مختلف که یکی از آنها آسیاست، استفاده شود. 

وی گفت: گرایش کلی کشورهای آسیایی به این سمت است که با همکاری ایران امنیت پایداری در منطقه به وجود بیاید.

نخستین بار به ابتکار مجلس بنگلادش تحت عنوان "انجمن مجالس آسیایی برای صلح (AAPP) در سال 1378 در داکاء برگزار شد. از آن پس به ترتیب نشست دوم در سال 1379 در کامبوج، نشست سوم در سال 1381در چین، نشست چهارم در سال 1382 در فلیپین، نشست پنجم در سال  1383 در پاکستان، نشست ششم در سال 1384 در تایلند و نشست هفتم در سال 1385 در تهران برگزار شد.

در نشست تهران پیشنهاد مجلس شورای اسلامی مبنی بر تغییر اساسنامه و نام انجمن به تصویب رسید و AAPP به مجمع آسیایی (APA) تبدیل شد.

درآن زمان تا کنون APA در مجموع 11 مجمع عمومی برگزار کرده است که آخرین آن آذر ماه سال 1397 در ترکیه با موضوع "افزایش رونق اقتصادی در آسیا" برگزار شد.

سیده فاطمه ذوالقدر  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور و فیروزه، محسن کوهکن ریزی  نماینده مردم لنجان، جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز، علی کاظمی باباحیدری  نماینده  مردم اردل و فارسان و جابری انصاری معاون پارلمانی وزارت امور خارجه اعضای گروه پارلمانی مجمع مجالس آسیایی در مجلس شورای اسلامی در این سفر دکتر علی لاریجانی را همراهی می کردند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet