هدر موبایل
1398/09/25 09:49:13
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می دهد

دیپلماسی پارلمانی رئیس مجلس در آیینه رسانه های منطقه

دیپلماسی پارلمانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مجمع مجالس آسیایی در آیینه رسانه های منطقه انعکاس یافته است.
دیپلماسی پارلمانی رئیس مجلس در آیینه رسانه های منطقه دیپلماسی پارلمانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مجمع مجالس آسیایی در آیینه رسانه های منطقه انعکاس یافته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201912109066996127.jpg دیپلماسی,پارلمانی,رئیس,مجلس,در,آیینه,رسانه,های,منطقه Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح روز (شنبه، 23 آذر) در رأس هیئتی پارلمانی تهران را به مقصد ترکیه ترک کرد تا در دوازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی حضور یابد.

این مجمع تا کنون ۱۱ بار برگزار شده که آخرین بار آذر ماه ۱۳۹۷ در ترکیه با موضوع «رونق اقتصادی آسیا› بوده است اما حضور هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در دوازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی نسبت به سال گذشته از دو جهت اهمیت دارد.

اول روابط بسیار نزدیک و دوستانه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان کشور های همسایه که علاوه بر دولت ها روابط پارلمانی بسیار خوبی با یکدیگر دارند. بر این اساس حضور ضمن اعلام رئیس مجلس شورای اسلامی حضور ایران در این مجمع فرصتی را بوجود آورد با توجه به شرایط منطقه با ترکیه گفتگو و تبادل نظر شود.

دوم رایزنی و بهره بردن از پتانسیل کشور های عضو مجالس  آسیایی که یکی از محور های مهم گفتگو ها بر اساس گفته های دکتر لاریجانی تقویت نگاه چندجانبه گرایی تنها را تحقق آن با کشور های عضو بود.

با توجه به جایگاه ویژه ایران در منطقه و شرایط  حساس حاکم بر آن  همچنین  اهمیت توسعه فضای دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی، دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن شرکت در دوادهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی در آنتالیا روزهای فشرده کاری را با برگزاری دیدارهای دوجانبه پشت سر گذاشت و  نسبت به تقویت روابط دیپلماتیک با کشورهای دوست و یا  همسایه پرداخت که مورد توجه رسانه های ترکیه قرار گرفت.

خبرگزاری آناتولی با اشاره به دیدار دکتر لاریجانی با مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه در حاشیه دوازدهمین نشست مجمع پارلمانی آسیایی که در استان جنوبی آنتالیا این کشور برگزار شد ضمن ارزیابی مثبت از دیدار دو طرف نوشت: دو طرف درباره روابط و همکاریهای دو جانبه و همچنین توسعه  منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کرد.

دیدار رئیس مجلس ترکیه با دکتر علی لاریجانی

خبرگزاری رسمی ترکیه به نقل از رئیس مجلس ملی کبیر این کشور  ادامه داد: با وجود مشکلات اقتصادی کارفرمایان و سرمایه‌گذاران ترک را برای حضور در ایران تشویق می‌کنیم اما از مقامات ایران تقاضا داریم مشکلات اداری که پیش روی سرمایه‌گذاران ترک وجود دارد را حل کنند.

شنتوپ با اشاره به وجود دیدگاه های متفاوت بین ایران و ترکیه افزود: این امر طبیعی است اما اشتراک های زیادی داریم، ما باور داریم در شرایطی که دنیا به سمت نظم جدیدی می‌رود، ایران، ترکیه و کشورهای اسلامی باید در کنار هم قرار گیرند و به آن سمت حرکت کنند.

همچنین آناتولی در ادامه به پوشش سخنان دکتر لاریجانی پرداخت و به نقل از وی نوشت: کشور ترکیه نقش مهمی ایفا می‌کند، هدف‌گیری غربی‌ها دو کشور مهم منطقه است، بنابراین باید ایران و ترکیه باید نهایت همکاری را داشته باشند.

لزوم همکاری نزدیک بین ایران و ترکیه 

دیدار رئیس مجلس ترکیه با دکتر علی لاریجانی

شبکه خبری ترکیه (هابلر) یکی دیگر از رسانه هایی بود که در کنار خبرگزاری آناتولی خبر دیدار دکتر لاریجانی و مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه را تحت پوشش خبر خود قرار داد.

این رسانه به نقل از دکتر لاریجانی بیان کرد که هدف‌گیری غربی‌ها دو کشور مهم منطقه است، بنابراین باید ایران و ترکیه باید نهایت همکاری را داشته باشند. این شبکه در پایان نوشت: دکتر لاریجانی از همتای خود برای میزبانی مجلس دوازدهمین مجمع عمومی تشکر کرد و گفت: همکاری بین دو کشور در سطوح و سطوح مختلف وجود دارد.

دیدار رئیس مجلس ترکیه با دکتر علی لاریجانی

رسانه خبری هابرگنشل با یک نقل قول از رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه رفت: "ما یک جلسه خصوصی داشتیم" 

این رسانه در گزارشی به دیدار دکتر لاریجانی با مصطفی شنتوپ پرداخت و نوشت: وی جلسه‌ای ویژه با رئیس مجلس شورای ایران داشت و آن‌ها درباره مسائل امنیت منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کردند.

شنتوپ گفت: "من با دکتر لاریجانی گفتگویی خصوصی داشتیم ، یک گفتگوی مثمر ثمر بود. بسیاری از موضوعات منطقه ای و  روابط بین دو کشور ارزیابی شد و من از او تشکر می کنم."

همچنین این رسانه ترکیه ای به نقل از دکتر لاریجانی نوشت که همکاری بسیار خوبی بین دو کشور در سطوح و مناطق مختلف وجود دارد و ما آن‌ها را به طور واضح و با جزئیات مورد بحث قرار دادیم.

وی افزود:ما معتقدیم که همکاری بین دو کشور امنیت پایدار در منطقه ما را تضمین خواهد کرد بر این اساس امیدواریم که این همکاری ها ادامه یابد.

همکاری ایران و ترکیه، متضمن امنیت پایدار در منطقه

دیدار رئیس مجلس ترکیه با دکتر علی لاریجانی

پایگاه مجلس ملی کبیر ترکیه هم با انعکاس دیدار دکتر لاریجانی با مصطفی شنتوپ رئیس این مجلس نوشت: این دیدار در حاشیه دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی پشت در های بسته و به صورت خصوصی برگزار شد .

این پایگاه به نقل از رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه نوشت :"من از دکتر لاریجانی برای این دیدار تشکر می کنم".

سپس به نقل از رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به هم‌کاری بسیار خوب بین دولت‌ها، پارلمانی و مردم، مطرح کرد: ما با یکدیگر در یک روش بسیار روشن و دقیق بحث و گفتگو کرده‌ایم. ما معتقدیم که امنیت پایدار می‌تواند در منطقه ما با همکاری بین دو کشور فراهم شود. ما معتقدیم که این هم‌کاری برای مردم دو کشور ما بسیار مفید خواهد بود.

شبکه رسانه ای (EHA) مدیا، ضمن بازتاب دیدار دکتر لاریجانی با رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه نوشت: دکترعلی لاریجانی، گفت  آن‌ها یک نشست مفید داشتند که در آن  بسیاری از مسائل، منطقه‌ای و روابط بین دو کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است.

همکاری های دولتی و بین پارلمانی بسیار خوب و جود دارد که " ما در مورد آن‌ها به وضوح و با جزئیات بحث کردیم همچنین ما معتقدیم که این اتحادیه برای مردم دو کشور  بسیار مفید خواهد بود."

دکتر لاریجانی در جمع خبرنگاران

دیدار روسای مجلس جمهوری اسلامی ایران و ترکیه تنها در رسانه های محلی بازتاب نداشت بلکه رسانه های عربی زبان هم ضمن پوشش به تبیین اهمیت آن پرداختند. 

نمونه بارز آن شبکه المنار لبنان است که در پایگاه خبری خود ضمن پرداختن به دیدار دکتر لاریجانی با مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر فرانسه به نقل از خبرگزاری خانه ملت نوشت که رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه در این دیدار با اشاره به اشتراکات موجود میان ایران و ترکیه اظهار داشت: خوشحالی، امنیت و آرامش مردم ایران، خوشحالی، امنیت و آرامش ما محسوب می‌شود، روابط بین ایران و ترکیه صرفاً بین دولت‌ها نیست بلکه ملت‌ها نیز روابط خوبی دارند، همچنین روابط بین مجالس از سطح خوبی برخوردار است.

وی با بیان اینکه ترکیه در قبال تحریم‌های آمریکا همیشه از ایران حمایت کرده و به حمایت خود ادامه می‌دهد، اظهار داشت: همواره مواضع خود را در قبال تحریم‌های آمریکا اعلام کرده‌ایم.

شنتوپ گفت: با وجود اینکه ممکن است در برخی مسائل دیدگاه متفاوتی داشته باشیم که طبیعی است، اما اشتراکات زیادی داریم، ما باور داریم در شرایطی که دنیا به سمت نظم جدیدی می‌رود، ایران، ترکیه و کشورهای اسلامی باید در کنار هم قرارگیرند و به آن سمت حرکت کنند.

این رسانه عربی در گزارش خود، به نقل از رئیس مجلس کشورمان نیز گزارش داد دکتر علی لاریجانی آمریکا و متحدانش را دزدان بین‌المللی توصیف کرد که با کشورهای مستقل مانند ایران و ترکیه مخالفند.

به این ترتیب به نظر می رسد که سفر رئیس مجلس و هیات همراه به دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی در آنتالیا، نه فقط فرصتی برای رایزنی های بین المللی، بلکه تلاشی برای تحت تاثیر قراردادن رسانه های بین المللی توسط دیپلماسی پارلمانی بود که نشان داد بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه داشته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet