پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/28 14:18:00
سرویس بین الملل

ارزیابی مثبت لاریجانی از دیدارهای روسای مجالس در ژنو

**یرییس مجلس شورای اسلامی در ارزیابی از مباحث مطرح شده در کمیته‌های جانبی اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اظهار داشت: سخنان مفید و موثری در ارتباط با بحث فلسطین و غزه صورت گرفت و امیدواریم این گونه تعاملات پارلمانی بتواند کمک موثری برای حل مشکلات منطقه از جمله موضوع فلسطین باشد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" با اشاره به سخنرانی خود در یکی از کمیته‌های جانبی اجلاس جهانی بین‌المجالس که به موضوع جرایم سازمان یافته گفت: آنچه مسلم است این که قدرت‌های بزرگ موضوعات مختلف از جمله تروریسم را دستاویزی برای طرح شعارهای خود قرار داده‌اند اما در عمل ما اقدام موثری از آنها در این خصوص نمی‌بینیم.

رییس قوه مقننه اظهار داشت: تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان را از نمونه‌‌هایی برشمرد که عملاً قدرت‌های بزرگ صرفاً موضوعاتی مانند مواد مخدر در حد شعار می‌کنند.

وی افزود: از سال 2001تا 2008 تولید مواد مخدر در افغانستان 40 برابر شده است باتوجه به مبارزه با ورود این مواد به افغانستان مشاهده می‌کنیم که عملاً مواد مخدر از فرودگاه‌های وارد افغانستان می‌شود که عملاً تحت کنترل ناتو است .

رییس مجلس اظهار داشت: این موضوع مشخص می‌کند که مباحثی از جمله مبارزه با تروریسم و مواد مخدر صرفاً ابزارهایی برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی است اما در عمل اقدام موثری در این خصوص صورت نمی‌گیرد.

وی با اشاره به اقدامات تروریستی در عراق گفت: پس از حمله آمریکا به عراق ما شاهد هزینه‌های بسیار بالایی برای مردم عراق و حتی خود اشغالگران بودیم حال این سئوال مطرح است که این گونه اقدامات چگونه می‌تواند در راستای اهداف مبارزه با تروریست تعریف شود.

رییس هیات پارلمانی در اتحادیه بین‌المجالس با اشاره به دیدار روز گذشته خود با رییس مجلس پاکستان اظهارداشت: از جمله محورهای مورد بحث در این دیدار تاکید بر مبارزه جدی با اقدامات تروریستی بود.

وی افزود: در این دیدار در مورد حادثه تروریستی اخیر که در جنوب شرق ایران صورت گرفت با مقامات پارلمانی پاکستان گفتگو کردیم هرچند که می‌دانیم آمریکائیها پشت این موضوع هستند و پیش از این نیز یکی از نیروهای "سیاه" این موضوع را عنوان کرده بود.

لاریجانی با اشاره به تاثیر برپایی نشست‌هایی مانند 121 اجلاس بین‌المجالس جهانی گفت: این گونه مجامع می‌تواند فرصت مناسبی برای پارلمان‌ها فراهم آورد تا بتوانند در ارتباط با چشم‌اندازها و آنچه که مسایل منطقه‌ای و دمکراسی را تهدید می‌کند در آنجا به بحث گذاشته شود.

رییس قوه مقننه گفت: در دیدار رییس مجلس پاکستان توافق شد تا برخورد جدی ومناسب در ارتباط با حرکت‌های تروریستی و شناسایی و ریشه‌ها و عوامل آن صورت گیرد.

رییس مجلس در ارزیابی کلی از ملاقاتهای جانبی که با روسای مجالس شرکت کننده اتحادیه بین‌المجالس جهانی صورت گرفته اظهار داشت: این گونه مجامع فرصتی را فراهم می‌آورد تا مقامات کشورها در سطح پارلمانی در خصوص مسایل حساس و پراهمیت به بحث و تبادل نظر بپردازند و بتوانند راهکارهای مناسب با در نظر گرفتن شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی مطرح کنند.

وی همچنین از این که تلاش‌های صورت گرفته در این اجلاس و دیدارها و ملاقات‌های جانبی آن منجربه شناسایی و برجسته شدن موضوع فلسطین و غزه شد ابراز خرسندی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet