خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/07/28 13:59:00
سرویس صحن

جزییات بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در جلسه صبح سه‌شنبه

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نوبت صبح جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی به بررسی مواد سه و چهار لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها پرداختند‌.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز  سه‌شنبه و در ادامه بررسی لایحه هدفمند‌کردن یارانه‌ها دولت را مجاز کردند با رعایت این قانون قیمت آب و کارمزد جمع‌آوری و دفع فاضلاب را تعیین کند.

 این در حالی بود که پیشنهاد عباسپور مبنی بر الحاق یک تبصره به ماده‌ سه لایحه‌ هدفمند کردن یارانه‌ها برای اینکه حداکثر نیمی از تلفات انتقال توزیع آب در محاسبه‌ی قیمت آب منظور شود رای نیاورد.

 سپس پیشنهاد نماینده‌ ابهر برای حذف کلمه‌" احداث" در یکی از بندهای ماده‌ی سه که هزینه‌های احداث شبکه‌ی جمع‌آوری دفع فاضلاب از مردم اخذ می‌شد، موافقت کردند.

محمد رضا باهنر در پاسخ به تذکر نماینده مشکین شهر که تاکید داشت بحث فشرده در لایحه هدفمند کردن یارانه ها به ضرر مردم است، گفت: ما در بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها کیفیت را فدای سرعت نمی کنیم.

رئیس جلسه گفت: ما هیچ گاه کیفیت را فدای سرعت نخواهیم کرد.

در ادامه جلسه بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها کواکبیان نماینده سمنان در تذکری آئین‌نامه‌ای خطاب به باهنر که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت ، گفت: آیا دین جوری تعریف شده که وقتی اعضای هیئت رئیسه دکمه دستگاه الکترونیکی ثبت‌نام را فشار می‌دهند، در اولویت هستند.

وی افزود: ما همیشه می‌بینم اسامی‌ اعضای هیئت رئیسه  در راس سیستم‌های رایانه‌ای ثبت می‌شود.

باهنر در پاسخ به وی گفت : بنده از متلک شما به هیئت رئیسه صرف نظر می‌کنم، اما  به همکارانتان توهین نکنید.

باهنر گفت : شما با این جملات و با متلک و توهین که نمی‌توانید وضع خود را رو به راه کنید.

امروز با اینکه نمایندگان به بررسی دو ماده از این لایحه پرداختند اما بازار تذکرات به راه بود و هیات رئیسه را که در غیاب لاریجانی ریاستش با باهنر بود با وقفه در بررسی لایحه مواجه می کرد .

در ادامه جعفری نماینده سمیرم نیز درقالب تذکری آئین‌نامه‌ای در واکنش به تذکر کواکبیان  گفت: 2 روز قبل هم کواکبیان در خصوص این لایحه تذکر داد و گفت ما به این لایحه رای ندادیم چون حاصل توافق دولت و کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی است.

وی گفت : عدم واکنش هیئت رئیسه به این سخنان کواکبیان باعث شد که وی امروز هم دوباره این حرف‌ها را مطرح کند.

همچنین محسن نریمان نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی در تذکری آئین‌نامه‌ای با استناد به ماده 123 و 124 آئین‌نامه داخلی مجلس خطاب به باهنر گفت: ماده 123 مربوط به اخذ رای نمایندگان است و ماده 124 بر این نکته تاکید می‌کند که هر نماینده باید دارای 3 کارت موافق، مخالف و نیز ممتنع برای رای‌گیری علنی داشته باشد.

وی گفت :‌در دوره‌های گذشته مجلس، در کشوی میز نمایندگان این کارت‌ها وجود داشت اما الان فاقد این هستند از این رو می‌خواهیم تا این کارها برای رای‌گیری علنی نمایندگان در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

باهنر در پاسخ به تذکر آئین‌نامه‌ای نریمان انرا وارد دانست و  گفت: دفتر هیئت رئیسه مجلس هر چه سریع‌تر برای تهیه کارت‌های موافق، مخالف و نیز ممتنع نمایندگان اقدام کنند تا مشکلی در اجرای رای‌گیری علنی بوجود نیاید.

در ادامه مجددا  مصطفی کواکبیان نماینده سمنان در تذکری که  به ماده 123 آئین‌نامه داخلی مجلس استناد می‌کرد خطاب به باهنر گفت: حضرتعالی استاد جو سازی هستید  من گفتم که تقاضای رای‌گیری علنی دارم تا این امر مشخص شود اما شما علیه من سخنرانی کردید.

در بین جلسه بررسی لایحه مذکور احمد توکلی نماینده تهران و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها که این روزها درمجلس در حال بررسی است دیدگاه کارشناسی خود را  بیان کرد که می توانید متن کامل آنرا در خبرگزاری خانه ملت بخوانید .

در ادامه نوبت صبح جلسه بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها امین شعبانی نماینده سنندج در تذکر آیین‌نامه‌ای خطاب به هیات رییسه گفت: در حال حاضر بحث تعیین قیمت حامل‌های انرژی مطرح است، اما بحث روغن و برنج هم وجود دارد، لذا دولت باید مشخص کند که برای این موارد چه میزان یارانه پرداخت می‌کنند.

سپس باهنر که ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت: اگر می‌خواهیم حکم و قضاوتی کنیم باید عادلانه قضاوت کنیم، زیرا اگر بخواهیم تعداد نمایندگان را حساب کنیم از هر 10 الی 15 تذکر نمایندگان ممکن است یک الی دو تذکر هم  از سوی هیات رییسه باشد.

نماینده‌ نهاوند دیگر نماینده تذکر دهنده بود که  در تذکری آیین‌نامه‌ای ماده‌ی 4 لایحه‌ی هدفمند کردن یارانه‌ها را که ناظر بر حذف یارانه‌ی گندم، برنج، روغن، شیر، شکر و دارو است را خلاف اصل 43 قانون اساسی عنوان کرد و افزود : براساس این امر خوراک ،‌پوشاک،درمان، آموزش و پرورش و مسکن که جز نیازهای اساسی مردم است باید به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد، اما این ماده به حذف یارانه‌ی این نوع اقلام پرداخته است.

محمدرضا باهنر در پاسخ به وی گفت: ‌این موارد مخالف قانون اساسی نیست، ضمن آنکه پیشنهاداتی در حال بررسی است و مخالف و یا موافق بودن با اصل 43 قانون اساسی نیست.

حسینی دیگر نماینده تذکر دهنده  خطاب به باهنر، گفت: می‌خواهید لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را هر طوری که هست به اتمام برسانید، در حالی که باید اجازه دهید موافقین و مخالفین با توجه به اهمیت آن صحبت کنند.

باهنر هم  در پاسخ به وی گفت: در حال حاضر اسامی مخالفینی که ثبت‌نام کرده‌اند، وجود دارد و خودشان در برخی از موارد دیگر اظهارنظر نمی‌کنند.

وی خطاب به حسینی گفت: حضرتعالی هر وقت که به عنوان موافق و یا مخالف باشید، اجازه می‌دهم که صحبت کنید و بقیه‌ی نمایندگان مواظب خود هستند

پس از تذکرات فراوان نمایندگان پیشنهاد شهرزاد نماینده اصفهان مطرح شد که بر اساس ان نمایندگان با  حذف هدفمندکردن یارانه‌ی" دارو" در این لایحه موافقت کردند.

گفتنی است شهرزاد نماینده‌ اصفهان در توضیح پیشنهاد خود با بیان اینکه  با هدفمند کردن یارانه‌ها کاملا موافق هستم گفت :‌ هدفمند کردن یارانه‌ی دارو به ضرر است و بحثی که در مورد دارو مطرح می‌شود این است که ما کنترل دارو را مدنظر قرار دهیم، چرا که به لحاظ مکانیزم‌های دولتی نمی‌توانیم دارو را هدفمند کنیم، اگر داروی اضافی مصرف می‌شود برای کنترل آن باید کار خاص خود را کرد.

سپس غضنفر‌آبادی در مخالفت خود با این پیشنهاد گفت: در حال حاضر داروهای یارانه‌ای در ناصرخسرو یافت می‌شود و ما می‌خواهیم این فساد را جمع کنیم

وی گفت :‌ بنابراین باید پرسید که کدام داروخانه است که داروی یارانه‌ای را درست و صحیح به مردم می‌دهد، در حالی که در این لایحه و در این بند آن در مورد موضوع دارو تصمیم شایسته‌ای گرفته شده است که اگر حذف شود همان بحث ناصرخسرو پیش خواهد آمد .

مهدی مفتح هم  به عنوان موافق پیشنهاد حذف کلمه‌ی دارو از این ماده گفت :‌  تجربه هم در کشورهای دیگر نشان داده، وقتی یارانه‌ی کالاها برداشته می‌شود در این دوران تنها موردی که آسیب می‌بیند سلامت است و اولین هزینه‌ای که خانوارها پرداخت نمی‌کنند هزینه  سلامت است به طوری که دارو نمی‌خرند و درمان نمی‌کنند. بنابراین می‌توان با توجه به این تجربه‌ها در کشور خود هم حدس بزنیم که بخش سلامت در اجرای این لایحه در پنج سال گذار آسیب می‌بیند و مردم برای سلامت در صورتی که قیمت‌ها واقعی شود هزینه نمی‌کنند.

در ادامه کاظم  دلخوش سخنگوی کمیسیون ویژه مجلس  گفت :‌ بخش زیادی از دارو قاچاق می‌شود، بنابراین شما که به فکر سلامت هستید باید این امر را در نظر بگیرید ما که کلمه‌ی حذف یارانه را مطرح نکردیم، بلکه منظورمان هدفمند کردن است چرا که بسیاری از پزشکان به بیماران بیشتر از حد دارو تجویز می‌کنند و باید پرسید این 320 میلیارد یارانه‌ی دارو کجا رفته است؟

دلخوش سخنگوی  کمیسیون ویژه مجلس نیز در مخالفت با پیشنهاد شهرزاد مبنی بر حذف   هدفمندکردن یارانه‌ دارو گفت :‌ دو هفته پیش به دکتر مراجعه کردم و حدود یک کیلو به من دارو  و 12 عدد پنی سیلین  به من داد

در ادامه جلسه علنی نوبت صبح پیشنهاد اصلاحی احمد توکلی برای ماده 4 لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها رای نیاورد.

در این پیشنهاد امده بود ، دولت مجاز است حداکثر تا پایان برنامه‌ی پنجم توسعه قیمت کالاهای اساسی را متناسب با حذف یارانه‌های موضوع این قانون براساس قیمت تمام شده و میزان بهره‌وری اصلاح نماید، در تبصره‌ی الحاقی پیشنهاد توکلی هم عنوان شده بود که حذف کالاهای موضوعه‌ی این ماده منوط به پیشنهاد دولت در بودجه‌های سنواتی و تصویب مجلس خواهد بود.

نماینده‌ی دولت در مخالفت خود با این پیشنهاد گفت :‌در این پیشنهاد کلمه حذف یارانه آمده و ما به دنبال حذف آن نیستیم و بحث اصلی هدفمند کردن آن است.

این در حالی بود که نمایندگان به پیشنهاد خباز نماینده کاشمر برای حذف عبارات "گندم، روغن، شکر و دارو" از لایحه هدفمند کردن یارانه رای مثبت ندادند.

‌در ماده‌ 4 لایحه‌ هدفمند کردن یارانه‌ها دولت موظف شده است تا نسبت به هدفمند کردن یارانه‌ گندم، برنج، روغن، شیر و شکر به تدریج و حداکثر تا پایان برنامه‌ی پنج ساله‌ی پنجم اقدام کند.

خباز به نمایندگان گفت: حتی در مراجعان مشاهده می‌کنید که بسیاری از مردم توان گرفتن نسخه از پزشک را هم ندارند و با توجه به اینکه نان، قوت‌لایموت مردم است اگر قرار باشد قیمتش افزایش یابد آن طبقه‌ای که سنگ‌شان را به سینه می‌زنید بیشتر ضرر می‌کنند.

وی در مورد صحبت یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه اگر قیمت نان را گران کنیم کیفیت آن بیشتر می‌شود و در حال حاضر نان بی‌کیفیت به مردم می‌دهند، گفت: باید در این شرایط نظارت کرد.

مصباحی‌مقدم هم  در تذکری نسبت به این حرف خباز واکنش نشان داد و  گفت: ایشان عرض بنده را ناخواسته و تحریف شده بیان کرد، چرا که حرف من این بود یارانه‌ها را که به این شکل کنونی می‌دهیم سبب اتلاف و فساد می‌شود و اگر پولش را به مردم بدهیم سودی به همراه نخواهد داشت.

پس از رای گیری نمایندگان این پیشنهاد خباز رای نیاورد.

گفتنی است از بین پیشنهاددهندگان ماده‌ 4 لایحه‌ی هدفمند کردن یارانه‌ها‌ پیشنهادات حذف تک تک این اقلام برای هدفمند کردن یارانه‌ آنان چون( گندم، برنج، روغن ، شیر و شکر) به جز" دارو" رای نیاورد.

در ادامه محمد رضا باهنر نیز در جلسه روز سه شنبه  از نمایندگان درخواست کرد که نسبت به برگزاری جلسه علنی بعد از ظهر رای خود را اعلام نمایند که نمایندگان مجلس در یک رای‌گیری تصمیم گرفته‌اند بعد از ظهر امروز جلسه علنی  به مدت دو ساعت  جلسه داشته باشند.

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet