هدر موبایل
1398/09/26 15:33:39
سرویس فرهنگی
در نشست فراکسیون فناوری اطلاعات مجلس با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

شبکه ملی اطلاعات مادر تمام پروژه های وزارت ارتباطات است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست با اعضای فراکسیون فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی از ایجاد شبکه ملی اطلاعات به عنوان مادر تمام پروژه‌های وزارت ارتباطات یاد کرد.
شبکه ملی اطلاعات مادر تمام پروژه های وزارت ارتباطات است وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست با اعضای فراکسیون فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی از ایجاد شبکه ملی اطلاعات به عنوان مادر تمام پروژه‌های وزارت ارتباطات یاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201912104643640342.jpg شبکه,ملی,اطلاعات,مادر,تمام,پروژه,های,وزارت,ارتباطات,است Icana

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، نشست اعضای فراکسیون فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته (دوشنبه 25 آذرماه) در محل این وزارتخانه به منظور بررسی دلایل ایجاد شبکه ملی اطلاعات برگزار شد.

اینترنت ایران از نظر کیفیت و سرعت همپای دنیا پیش نمی‌رود

علی ابراهیمی رئیس فراکسیون فناوری اطلاعات با انتقاد از وضعیت اینترنت کشور افزود: اینترنت از نظر ذخیره اطلاعات و انتقال سریع آن از اهمیت بسزایی برخوردار است، ضمن اینکه نوآوری در سال های اخیر توانست این فضا را متحول کند، به گونه ای که دنیا به آن وابسته است، اما اینترنت ایران از نظر کیفیت و سرعت همپای دنیا پیش نمی رود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هم اکنون در شهرستان های با تراکم جمعیتی کمتر هم از نظر ارتباطات تلفنی و هم اینترنت با محدودیت مواجه هستیم.

قطعی اینترنت روزانه 2500 میلیارد تومان خسارت به اقتصاد وارد کرد

نورمحمد تربتی نژاد با بیان اینکه 90 درصد مشاغل تحت تاثیر قطعی اینترنت با مشکلات جدی مواجه شدند، گفت: 2500 میلیارد تومان خسارت روزانه برای زمان قطعی اینترنت در حوزه اقتصادی برآورد شده است. آیا راهکاری برای ممانعت از سوءاستفاده از این فضا دارید؟

نماینده مردم گرگان و آق قلا  در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خصوصی سازی مخابرات از انحصار دولتی به غیردولتی، سوق داده شده است، اما مشخص نیست سرمایه گذاری در این بخش باعث توسعه پهنای باند و فیبر نوری شده باشد.

وزارت ارتباطات برای رفع مشکل پخش فوتبال تدبیری بیاندیشد

سیدحسین افضلی با بیان اینکه توسعه پایدار منوط به آموزش و اطلاعات در حوزه فناوری است، گفت: هم اکنون در عرص پردازش اطلاعات قرار داریم و جامعه ای موفق می شود که در این زمینه قوی عمل کند.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی در بیان پرسش هایی از وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: گردش مالی در صنعت ارتباطات بسیار بالا بوده، چه تدابیری در جهت کاهش ریسک سرمایه گذاری در این بخش اندیشیده اید؟

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: نقاط کم تراکم جمعیت نیاز حیاتی به اینترنت دارد، ضمن اینکه پخش فوتبال که با مشکل مواجه شده، نیازمند این است که وزارت ارتباطات برای آن چاره ای بیاندیشد.

ایران باید از هوش مصنوعی داخلی استفاده کند

محمدرضا امیرحسنخانی ضمن اینکه از وزیر ارتباطات خواست تا ظرفیت اشتغال فیبر نوری را مشخص کند، افزود: توسعه دیجیتال در کشور با مقتضای قوانین رشد نکرده است، ضمن اینکه چرا نمی توان از هوش مصنوعی داخلی استفاده کرد؟

دولت‌های مستقل از بازار اقتصاد دیجیتالی حذف می‌شوند

احمد همتی با بیان اینکه اینترنت جهانی موضوعی است که قدیمی شده و در شرایط کنونی این دولت جهانی است که با دیدگاه تکنولوژی های روز باید مدنظر قرار گیرد، تاکید کرد: اکنون دنیا به سمتی می شود که به لحاظ اقتصاد دیجیتال، دولت های مستقل حذف خواهند شد، کما اینکه بیت کوین یک مورد جزئی آن است، بنابراین اگر جایگاه خود را در جهان آینده پیدا نکنیم، باید به صورت انفعالی فعالیت کنیم که به طور قطع تبعاتی به دنبال دارد.

نماینده مردم سمنان و مهدی شهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقتصاد دیجیتال مانع از مهاجرت شود، تصریح کرد: جایگاه ما در شاخص سرعت اینترنت چگونه است؟ تهدیدها چه اندازه در این زمینه اثرگذار بوده است؟ استفاده از موبایل های خارجی احساس حقارت می آورد، چرا نباید در داخل گوشی های همراه قدرتمندی تولید کنیم که با برندهای معتبر قابل رقابت باشد.

وی یادآور شد: شما در زمینه هوشمندسازی مدارس تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش داشتید، دلیل عملیاتی نشدن آن چیست؟

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در پایان از وزیر ارتباطات خواست تا برای جاده هایی از کشور که دارای نقاط کور ارتباطی هستند، چاره ای بیاندیشد.

وزارت ارتباطات باید سرویس های مورد نیاز مردم را ارائه دهد

معصومه آقاپور علیشاهی با بیان اینکه گرانی بنزین بیشترین ضربه را به وزارت ارتباطات زده، چرا که هجمه های زیادی علیه این وزارتخانه وجود داشت، افزود: هم اکنون باید تدابیری بیاندیشید تا افرادی که از طریق فضای مجازی فعالیت اقتصادی دارند، کمتر آسیب ببینند.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مورد صدور مجوزها برای فعالیت در فضای مجازی باید جلساتی  مشترکی با حضور وزارت ارتباطات دستگاه قضایی و اتاق اصناف برگزار شود تا مشکلات این بخش حل شود، ضمن اینکه مشکل اساسی در این بخش به شکایاتی برمی گردد که نیازمند نقشه مکان یابی هستند.

وی عنوان کرد: وزارت ارتباطات باید درخواست ها و سرویس هایی که مردم تمایل دارند و هزینه آن را نیز پرداخت میکنند همچون وای فای در هواپیما و آمبولانس ها ارائه دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: وزارت ارتباطات باید مشکل برقراری ارتباط در شهرک های صنعت را رفع کند، هچنین دلیل خرید و فروش سیم کارت های افغانی را بررسی کند، ضمن اینکه به این نکته توجه کند که صدای زندگی برای جوانان در وزارت ارتباطات است.

مخابرات و ارتباطات حکم قلب و خون را دارند

حبیب الله نیکزادی پناه با بیان اینکه مخابرات و ارتباطات حکم قلب و خون را دارند، گفت: وزارت ارتباطات برای همسو شدن با رشد مخابرات آمادگی دارد؟

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی در ادامه از وزیر ارتباطات خواست تا برای توسعه امکانات مخابراتی در حوزه انتخابیه اش تدبیری بیاندیشد.

ضرورت ادغام دفاتر خدمات الکترونیک

علی اکبر کریمی با بیان اینکه استقرار شبکه ملی اطلاعات نیازمند همکاری همه جانبه دستگاه ها بوده و لازم است که وزارت ارتباطات به عنوان دستگاه متولی بر این امر نظارت کند، افزود: به این نکته اشاره کنید که شبکه ملی اطلاعات در چه نقطه ای بوده و چه برنامه زمان بندی مطلوبی برای دستیابی به آن خواهیم داشت.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اکنون دفاتر خدمات الکترونیک به صورت جزیره ای فعالیت می کنند، کما اینکه قوه قضائیه ، نیروی انتظامی و شهرداری در این حوزه فعالیت دارند، بنابراین می طلبد که جهت ساماندهی این بخش چاره اندیشی شود.

چرا راه‌اندازی نسل جدید اینترنت تا 5 سال آینده محقق نمی‌شود؟

پروانه مافی خطاب به وزیر ارتباطات یادآور شد: شما در خردادماه گفتید نسل جدید اینترنت به رغم تحریم ها راه اندازی می شود، اما کارشناسان این وزارتخانه گفته اند تا 5 سال آینده امکان دستیابی به آن وجود ندارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرکت مخابرات هزینه سرویس های اینترنتی را گران کرده است، قرار بود افزایش قیمت وجود نداشته باشد. چرا به این بخش نظارت ندارید؟

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: قطع اینترنت در آبان ماه باعث ایجاد شوک در جامعه شد و بخش اقتصادی را با مشکلات جدی مواجه کرد، آیا نمی شد که با مدیریت صحیح مانع از بروز این بحران شوید؟

برنامه وزارت ارتباطات در مورد ماینینگ‌ها چیست؟

احمد انارکی محمدی با بیان اینکه تولید دانش بنیان بسیار درآمدزا خواهد بود، افزود: این بخش یکی از شاخه های اقتصاد مقاومتی است که باید به آن به طور ویژه توجه شود، کما اینکه مس سرچشمه معدن مس روباز دنیا است که ساعتی 220 هزار دلار درآمد ایجاد می کند، بنابراین استفاده از علم در این زمینه به درآمد بیشتر در این حوزه منتهی خواهد شد.

نماینده مردم  رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مورد ماینینگ ها که قانونی شده است، می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که با صادرات مازاد برق بتوانیم به درآمدزایی برسیم.

عملکرد وزارت ارتباطات در اتصال روستاها به اینترنت مثبت بوده است

سیدمصطفی ذوالقدر نماینده مردم میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد از عملکرد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه انتخابیه اش قدردانی کرد و گفت: یک سال و نیم قبل که به حوزه انتخابیه ام سفر کردید 180 روستا فاقد تلفن و اینترنت بودند که با دستور شما مشکل تعداد120 روستا حل شده است.

آمادگی مجلس برای تامین اعتبارات وزارت ارتباطات در بودجه 99

سعید باستانی نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه در فصل بودجه قرار داریم، خطاب به وزیر ارتباطات گفت: مجلس این آمادگی را دارد که برای ایجاد ردیفی در بودجه جهت بهبود ICP با وزارت ارتباطات همکاری کند.

لوایحی درخصوص حمایت از استارت آپ‌ها به مجلس تقدیم کنید

محمدرضا بادامچی گفت: استارت آپ ها از نظر مالیات با مشکلاتی روبرو هستند که می طلبد برای رفع آن، لایحه ای به مجلس بدهید، چرا که آنها اشتغال ایجاد می کنند و لازم است از فعالیتشان حمایت کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اطلاعات برخی بانک ها افشا شده است که وزارت ارتباطات باید در این خصوص توضیحاتی ارائه دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان از وزیر ارتباطات خواست تا درخصوص عدم پرداخت مطالبات پرسنل مخابرات در پی واگذاری این بخش توضیحاتی را ارائه دهد.

شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های فناوری را تقویت کنید

علی اکبری نماینده مردم شیراز با یادآوری اینکه مناطق روستایی نیازمند اینترنت پرسرعت هستند، خطاب به وزیر ارتباطات گفت: شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری را تقویت کنید. همچنین باید ضریب امنیت را در این بخش افزایش دهید و در جهت ایمن سازی شبکه ها اقدام کنید.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از وزیر ارتباطات خواست تا در زمینه فعالیت افراد در حوزه اقتصاد دیجیتالی همچون بیت کوین و جایگاه آن در شبکه ملی اطلاعات توضیحاتی را ارائه دهد.

100درصد روستاها تا پایان دولت به شبکه ارتباطی متصل می‌شوند

محمدجواد آذری جهرمی گفت: براساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار، وزارت ارتباطات در سال 97 که کشور با رشد اقتصادی منفی 4.8- روبرو شد، به رشد اقتصادی 1.7+ در حوزه ارتباطات دست یافت و در بخش فناوری اطلاعات نیز رشد اقتصادی 6.4+ را تجربه کرد و سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات از 1.7 به 2.88 رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در زمان آغاز به کار دولت یازدهم تنها تعداد 300 هزار نفر پهن باند موبایل داشتند که این رقم در شرایط کنونی به 70 میلیون مشترک دارای پهن باند موبایل افزایش یافته است. همچنین 1242 شهر دارای 3G و 4G هستند و 80 درصد روستاها از امکانات اینترنت بهره مند شده‌اند.

وی تصریح کرد: وزارت ارتباطات 8 درصد بازار اقتصاد کشور را در اختیار داشته و 92 درصد به بخش خصوصی سپرده شده که 4 برابر بیشتر از دولت سرمایه گذاری زیرساختی  انجام داده اند. همچنین پهنای باند دراین دولت از 640 گیگ به 1900 گیگ افزایش یافت. از سوی دیگر سرمایه‌گذاری اینترنت خانگی پرسرعت که سرعت آن به 4 برابر افزایش یافته به 2 میلیون پورت رسیده است.

وی راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را راهی برای مقابله با آثار ناشی از تحریم‌ها در برقراری ارتباط با دنیا دانست و افزود: بعد از اعمال تحریم‌ها، اپلیکشین های ایرانی را از اپل خارج کردند و این در حالی است که 11 درصد جمعیت که اغلب از افراد متمول هستند، از این نوع گوشی استفاده می‌کنند و از این طریق 45 درصد خرید دیجیتالی داشته‌اند که بعد از خروج اپلیکیشن های ایرانی، 45 درصد بازار به دست آمده مختل شد.

این عضو کابینه دولت عنوان کرد: به رغم فضاسازی و تبلیغات منفی شبکه های معاند، توسعه شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع ارتباط با دنیا نیست، بلکه تکیه بر توان داخلی برای داشتن سهمی از بازار جهانی در زمان تحریم است.

وی یادآور شد: براساس سندی که در شورای عالی مجازی به تصویب رسید که در پی آن وزارت ارتباطات موظف به تامین زیرساخت های لازم برای این بخش شد، تاکنون 80 درصد تکالیف خود را به انجام رسانده است، یعنی بخش زیرساخت برای توسعه شبکه ملی اطلاعات منطق با شرایطی است که در سند ذکر شده است.

آذری جهرمی بیان کرد: در عصر اقتصاد دیجیتالی ، شرکت‌های فناوری مهم هستند و دولت‌ها در این حوزه نقشی ندارند، همچنین در زمینه هوش مصنوعی، آمریکا 44 درصد هزینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی،  چین 11 درصد و کل اروپا 8 درصد دارند ..

وی ادامه داد: شبکه ملی اطلاعات در زمان تحریم هم مشکل دسترسی استارت آپ‌هایی که برای ارائه خدمات مکان محور به سرویس نقشه نیاز دارند، را رفع می‌کند و هم موانع برقراری ارتباط شرکت‌های داخلی با جهان برای پیوستن به سیستم‌های بانکی را برطرف می‌کند.

وی افزود: ایران از نظر تعداد کاربر با برخورداری از 62 میلیون کاربر جایگاه 16 را در دنیا دارد،.

آذری جهرمی گفت: تکلیف وزارت ارتباطات براساس ماده 67 قانون برنامه این است که تا پایان سال اجرای برنامه 90 درصد روستاها به شبکه ارتباطی متصل شوند که تاکنون 80 درصد آن محقق شده و تا پایان این دولت نیز 100 درصد روستاها از این سرویس‌ها بهره‌مند خواهند شد.

وی یادآور شد: نقشه راه نسل 5 اینترنت ایجاد شده است، اما تا 5 سال آینده اقتصادی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: نظام بانکی دچار خلأ امنیتی نشده است، ضمن اینکه در مورد ساماندهی دفاتر پیشخوان، مجلس باید در قانون بودجه آن را لحاظ کند تا بتوان آنها را در هم ادغام کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet