شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1398/09/26 20:28:11
سرویس اجتماعی
نوبخت تشریح کرد:

بررسی لایحه بودجه ۹۹ با حضور مسئولان دستگاه‌های حمایتی

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از بررسی لایحه بودجه ۹۹ با حضور مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و سازمان تامین اجتماعی خبر داد.
بررسی لایحه بودجه ۹۹ با حضور مسئولان دستگاه‌های حمایتی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از بررسی لایحه بودجه ۹۹ با حضور مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و سازمان تامین اجتماعی خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201710105684176568.jpg بررسی,لایحه,بودجه,۹۹,با,حضور,مسئولان,دستگاه‌های,حمایتی Icana

علی نوبخت حقیقی در گفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، در تشریح جلسه روز سه‌شنبه (26 آذر ماه) کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: در جلسه امروز کمیسیون بهداشت، از مسئولین کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، سازمان تامین اجتماعی، جمعیت هلال احمر، جهاد دانشگاهی، دعوت کردیم تا میزان تخصیص اعتبارات در سال  ۹۸، وضعیت منابع و مصارف و میزان بودجه پیش‌بینی شده در لایحه بودجه 99 را بررسی کرده و هماهنگی میان، اعضای کمیسیون بهداشت به ویژه اعضای منتخب در کمیسیون تلفیق ایجاد شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همواره تلاش کردیم پشتیبان سازمان‌ها و نهادهایی باشیم که به نحوی با کمیسیون بهداشت مجلس در ارتباط هستند. هرچقدر بتوانیم سازمان‌های بزرگی چون تامین اجتماعی با حدود 42 میلیون بیمه شده و سازمان خدمات درمانی با حدود 40 میلیون بیمه شده را تقویت کنیم به بخش زیادی از ملت ایران خدمت رسانده‌‍ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی معوقات و بدهی‌های زیادی دارد که باید به مراکز درمانی، داورخانه‌ها، رادیولوژی‌ها و دانشگاه‌ها پرداخت کند. اگر بتوانیم این سازمان را به لحاظ منابع مالی تقویت کنیم، طبیعتاً این سازمان نیز  قادر خواهد بود به تعهدات خودشان جامعه عمل بپوشاند. از این رو برنامه‌های رفاه اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز بهتر نمایان می‌شود.

عدم اجرای نظام ارجاع هزینه  زیادی برای کشور به همراه دارد

نوبخت حقیقی، با بیان اینکه در برخی از حوزه‌های سلامت کمبودهایی وجود دارد که باید با مدیریت صحیح جبران شود، تصریح کرد: دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی در تمام کشور جز برخی از مناطق که شبکه نظام ارجاع فعالی دارند، ساماندهی نشده است. از این رو بیماران مستقیماً به پزشک متخصص مراجعه کرده و پزشک نیز آزمایش‌ها و داورهایی مختلفی را تجویز می‌کند که هزینه بسیار زیادی برای کشور به همراه دارد. بر همین اساس کمیسیون بهداشت مجلس بر اجرای صحیح قانون برنامه ششم توسعه تاکید دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با همکاری سازمان برنامه بودجه تلاش می‌کند، واحد‌ها مختلف حوزه سلامت را برای اجرای مصوبات برنامه ششم توسعه آماده کند، اظهار کرد: نظام ارجاع، پزشک خانواده و اجرای پرونده الکترونیک سلامت از جمله مصوبات برنامه ششم توسعه است که کمیسیون بهداشت به اجرای کامل آن تاکید می‌کند.

مدیریت منابع صرفاً از طریق اجرای قانون عملی خواهد شد

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:  با اجرای پرونده الکترونیک سلامت، درمان صحیح و آکادمیکی خواهیم داشت همچنین از مصرف بی رویه دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط سخت تحریمی جلوگیری خواهیم کرد. بنابراین مدیریت منابع از طریق اجرای قانون عملی خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس، با اشاره به ضرورت به کارگیری پزشکان عمومی، افزود: تعداد زیادی پزشک عمومی وجود دارد که در شبکه دیده نشدند، در حالی که به راحتی می‌توانیم با آنها قرار داد ببندیم بدون آنکه استخدام وزارت بهداشت شوند.

وی با تاکید بر اینکه اسکرین تست بیماری‌های ژنتیکی یکی از موارد ضروری بوده که باید به آن توجه شود، افزود: غربالگری‌ها و آزمایشهای ژنتیکی به خصوص از افراد با سابقه بیماری ژنتیکی از تولد بسیاری از معلولان جلوگیری می‌کند،همچنین در صورت بارداری نیز نوزاد معلول  سقط می‌شوند تا به تعداد معلولان جامعه اضافه نشود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: سازمان‌ها بهزیستی و کمیته امداد امام خمیتی (ره) تعداد زیادی مددجوی مستمری بگیر دارند، از این رو وضعیت آنها باید مورد توجه قرار گرفته و در خصوص بودجه مساعدت‌های بیشتری صورت بگیرد. از طرفی باید زمینه اشتغال و کارآفرینی مددجویان فراهم شود تا نه تنها مستمری بگیر نباشند بلکه صاحب شغل و درآمد نیز باشند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت کشور به سمت سالمندی در حال حرکت است، افزود: نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و مراکز توانبخشی مخارج بسیار بالایی دارد از این رو لازم است با همکاری سازمان بهزیستی در این بخش نیز اقدامات بیشتری صورت بگیرد.

یه گزارش خبرگزاری خانه ملت در نشست امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی،مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، مسئولان جمعیت هلال احمر، جهاد دانشگاهی، سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای حضور داشتند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet