پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/10/01 17:02:23
سرویس صحن
نمایندگان مجلس مخاطرات هجوم ملخ‌ها را بررسی کردند

اعتباری برای پیشگیری از هجوم ملخ‌ها تخصیص پیدا نکرد

نمایندگان مجلس ضمن بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی از عدم تخصیص اعتبار و اطلاع‌رسانی به موقع دستگاه‌ها برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی انتقاد کردند.
اعتباری برای پیشگیری از هجوم ملخ‌ها تخصیص پیدا نکرد نمایندگان مجلس ضمن بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی از عدم تخصیص اعتبار و اطلاع‌رسانی به موقع دستگاه‌ها برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی انتقاد کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201904103065541325.jpg اعتباری,برای,پیشگیری,از,هجوم,ملخ‌ها,تخصیص,پیدا,نکرد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  علیرضا سلیمیدر نشست علنی عصر امروز (یکشنبه، اول دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط زیست در خصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی به عرصه‌های طبیعی و اراضی کشاورزی کشور گفت: در حالی که ریزش ملخ در سال 97 بی‌سابقه بود و کنترل آفت عمومی با دولت است، 19 استان کشور آلوده و خسارت فراوانی به بخش‌های مختلف وارد شد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این شرایط ارائه چنین گزارشی چه مابه ازایی دارد چرا که تا پایان سال 97 هیچ اعتباری برای پیشگیری، اختصاص پیدا نکرد. قرار بود 7 هواپیما مناطق مختلف را سمپاشی کنند اما یا در تأمین سوخت مشکل داشتیم یا در تأمین سم و یا در به کارگیری خلبان مشکلاتی ایجاد شد.

غلامرضا کاتب در ادامه اظهار داشت: درآمد دامداران و کشاورزان ناچیز و اقتصاد معیشتی دارند، ایجاد هزینه جانبی برای کشاورزان ظلم به تولید است با این حال طبق ماده 31 قانون برنامه ششم وزارت جهاد کشاورزی باید نسبت به توسعه کشت سالم اقدام و راهکار مبارزه تلفیقی را ارائه می‌کرد اما در زمان وقوع این اتفاق اقدامی از سوی وزارت انجام نشد و حجم گسترده ملخ که بالغ بر 50 میلیون ملخ بود تیرماه 98 در کشور حاضر شد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این هجوم 746 هزار هکتار از اراضی کشور را درگیر کرد که نشان می‌دهد در پیشگیری مشکل و ضعف داریم.

حسینعلی حاجی دلیگانی با تأکید بر معرفی وزیر برای وزارت جهاد کشاورزی گفت: تهاجم ملخ از دو جهت کشور را مورد تهدید قرار می‌دهد، ابتدا کانون‌هایی که در داخل کشور وجود دارد و وظیفه جهاد کشاورزی برای مراقبت از آن است، باید اسفند هر سال که زمان تشکیل کانون‌ها است نسبت به تکثیر ملخ‌ها مقابله کرد.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته بعدی هجوم ملخ‌های کشورهای مجاور است که در این زمینه باید وزارت امور خارجه با کشورهای همجوار پیمان دو جانبه یا چندجانبه برای مقابله با مخاطرات ملخ‌ها ببندد.

وی با بیان اینکه توان مقابله با ملخ‌ها در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: باید دید اگر همه استان‌های کشور درگیر هجوم ملخ‌ها قرار می‌گرفتند چه اندازه وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با این حمله آمادگی داشت، بنابراین باید از موسسات دانش بنیان برای ارائه راهکارهای مقابله، پیشگیری و تولید سم استفاده کرد.

نادر قاضی پور تأکید کرد: از آنجایی که مردم عربستان ملخ‌خوار هستند، مبارزه‌ای با تولید و تکثیر ملخ ندارند بنابراین ایران در محاصره ملخ‌های همسایگان قرار دارد. عمده ملخ‌هایی که در سال 97 و 98 به کشورمان حمله کرد از کشور عربستان سعودی بود، آمارها نشان می‌دهد 35 میلیون ملخ مناطق غربی کشور را غافلگیر کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر آماده مقابله با ملخ‌ها نباشیم با توجه به بارندگی‌های اخیر در جنوب کشور، تخم‌های باقی مانده از ملخ‌ها رشد کرده و مجدد شاهد حمله ملخ‌ها خواهیم بود بنابراین انتظار می‌رود به سرعت این مناطق سمپاشی شود.
صدیف بدری با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی دولت و کمیسیون کشاورزی گفت: در این گزارش ناهماهنگی دستگاه‌ها و سازمان‌ها برای مقابله با مخاطرات ملخ مشهود بود، وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای پیشگیری و اطلاع‌رسانی نداشت از این رو شاهد بحران و خسارت وارده به اراضی کشاورزی و طبیعی هستیم.

حسن نوروزی تأکید کرد: از آنجایی که ملخ‌ها به استان‌های جنوبی کشور سرازیر شده‌اند، باید روش کنترل ملخ‌های بیابانی را که سمپاشی شیمیایی است در دستور کار قرار داد، وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید نیازمند 157 دستگاه است، علاوه بر آن باید از وسایل دیگر برای جلوگیری از رشد تخمک‌های ملخ‌ها استفاده کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet