هدر موبایل
1398/10/18 11:27:56
سرویس سیاسی
گزارش «خانه ملت» از انتقام سخت ایران

پایگاه «عین الاسد» کجاست و چه اهمیتی برای آمریکا دارد

امروز آغاز انتقام سخت از آمریکا و عاملان جنایت بامداد جمعه ی بغداد، پایگاهی مورد حمله موشکی سپاه قرار گرفت که تشریح جایگاه آن برای آمریکایی ها اهمیت این عملیات را نشان می دهد.
پایگاه «عین الاسد» کجاست و چه اهمیتی برای آمریکا دارد امروز آغاز انتقام سخت از آمریکا و عاملان جنایت بامداد جمعه ی بغداد، پایگاهی مورد حمله موشکی سپاه قرار گرفت که تشریح جایگاه آن برای آمریکایی ها اهمیت این عملیات را نشان می دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/202001103946454190.jpg پایگاه,«عین,الاسد»,کجاست,و,چه,اهمیتی,برای,آمریکا,دارد Icana

به گزارش خانه ملت ،13دی ماه، خبر کوتاه بود و بهت آور،قاسم سلیمانی فرمانده سرافراز سپاه قدس به یاران شهیدش پیوست.

این خبر موجی از اندوه را در کشور به همراه داشت و شهرهای مختلف ایران و حتی خارج از ایران عزادار کسی شدند که جانش را فدای آرمانش کرد،وپس سالها مجاهدت و مبارزه با عوامل نا امنی و ترور در داخل و خارج از مرز های جغرافیایی بلاخره در نزدیکی فرودگاه بغداد برای همیشه آرام گرفت.

اما ماجرای ترور این فرمانده سپاه به اینجا ختم نشد و بلافاصله پس از آن بحث انقام سخت از عاملان این جنایت مطرح شد و فرمانده کل قوا در پیام خود از آن یاد.

نیروهای آمریکایی از 2003 تاکنون و پس از سرنگونی دیکتاتور سابق عراق، در خاک این کشور حضور دارند و شمار آن ها را از حدود 5000 تا 13000 عنوان می کنند، اما روشن است که حداقل در دولت ترامپ، کاخ سفید عراق را به عنوان مرکزی برای کنترل و در صورت لزوم ضربه به مقاومت می بیند. اما در پهنه کشور آشوب زده و متشتت عراق، نقطه تمرکز اصلی ایالات متحده، پایگاه عین الاسد است.

پایگاه عین الاسد در عراق

کار ساخت پایگاه هوایی عین الاسد، 7 سال طول کشیده (1980-1987) و مهندسین یوگوسلاو در آن مشارکت داشتند. این پایگاه هوایی که پس از پایگاه هوایی البلد (نزدیک فرودگاه بغداد)، دومین پایگاه هوایی عراق است، 50 کیلومتر مربع مساحت و 30 کیلومتر محیط دارد. پس از اشغال آن از سوی امریکایی ها، این پایگاه همچون یک شهر در آمده. سال 2006، خبرنگار بی بی سی که به درون این پایگاه رفته بود، آن را چنین توصیف کرده: «قسمتی از پایگاه که برای امریکایی ها بود، وضعیت بهتری داشت و آسفالت ها سالم تر بود. آن ها تلاش کرده بودند آن جا را مثل یک منطقه حومه نشین امریکا در بیاورند... برای این که سربازان دیوانه نشوند، آنجا رستوران، سینما، کافی شاپ هم هست... هیچ چیز حتی آب سربازان امریکایی مستقر در عین الاسد هم از عراق نیست و تمام آن از امریکا می آید».  پس از این در سال 2007 هم امریکایی در عین الاسد یک بیمارستان پیشرفته نظامی ساختند. آنطور که در تصاویر گوگل مشخص است،تعداد زیادی هلیکوپتر و هواپیما در این پایگاه مستقر است. و پس حضور ائتلاف ساختگی ضد داعش به سرکردگی آمریکا تعدادی از هواپیما ها و نیروهای ائتلاف نیز در آن مستقرشدند.

سفر مقامات عالیرتبه دولت آمریکابه این پایگاه است نشان دهنده اهمیت این منطقه برای آمریکایی ها است. ترامپ، رئیس جمهور امریکا که حتی پایش را در بغداد نگذاشت، به عین الاسد رفت و در میان سربازان امریکایی سخنرانی کرد. یک سال بعد او هم مایک پنس، معاون اول رئیس جمهور ایالات متحده، دوباره بدون رفتن به بغداد به عین الاسد رفت.

ترامپ

مورد دیگری که اوج حساسیت و محافظت از  عین الاسد برای امریکایی ها را اثبات می کند، باید به واکنش فوری علیه حمله راکتی به عین الاسد رجوع کرد. 4 دسامبر گزارش هایی از یک حمله راکتی به عین الاسد منتشر شد. منابع امریکایی اعلام کردند خودرویی که راکت ها از آن پرتاب شده، فورا منهدم شد.

همینطور برخی رسانه های عراقی خبر داده اند که ذخایر گاز بسیار بزرگ در منطقه ای قرار دارد که عین الاسد نزدیک آن واقع شده. این شاید البته یکی از دلایل مادی باشد که عین الاسد را در چشم مسئولین امریکایی مهم کرده اما مهم تر از آن، موقعیت سوق الجیشی آن است. این پایگاه  تنها 130 کیلومتر به القائم و 11 (از مسیر بغداد-الرمادی) یا 32 کیلومتر (از مسیر بغداد-بیجی-حدیثه) با جاده مواصلاتی تهران-دمشق فاصله دارد.

حمله موشکی

و حالا امروز 18دی ماه درست در همان ساعاتی که آمریکا حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساند این پایگاه با این درجه از اهمیت کرد در عملیاتی به نام عملیات شهید سلیمانی، با رمز مقدس یا زهرا(س) با شلیک ده‌ها موشک فروند زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به عین‌الاسد را در هم کوبیده شد و دنیا ساعات اولیه امروز به وقت تهران را فراموش نمی کند و بسیاری از شبکه های خارجی در ساعاتی خارج از ساعت معلوم آغاز برنامه های خبری خود با حضور کارکنانشان این خبر و ابعاد آن را مخابره کردند.

اما بنا به آنچه مقام معظم رهبری امروز در جمع مردم قم به آن اشاره کرد این یک سیلی به نیروهای آمریکایی بود وماجرا به اینجا ختم نمی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet