شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/22 16:55:00
سرویس فرهنگی
نطق پیش از دستور

حجازی ‌فر: اقدامات لازم برای ثبت مزار تاریخی شمس تبریزی در یونسکو بعمل آید

نماینده مردم خوی گفت: از مسؤولین محترم می‌خواهم اقدامات لازم برای ثبت مزار تاریخی شمس تبریزی در یونسکو بعمل آید و بنیاد شمس تبریزی در خوی تأسیس شود.

متن سخنان هاشم حجازی‌فر به عنوان سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس به شرح ذیل می باشد:

همه مستحضرند امسال از سوی یونسکو سال مولانا نامگذاری شد و جهان یکسال بود که خود را محیای تکریم می‌نمود. مولانایی که مدعی بسیار دارد، اما جزء لاینفک تاریخ ادبیات ایران است. در این میان نیز مزاری پنهانی متعلق به عارف غریبی وجود دارد که در خاک این وطن زاده شد و در شهر دارالمؤمنین خوی آرمید و آن همانا شمس تبریزی است. بارها از مرید تکریم نمودند و مراد را راه کردند. اما توجه مسؤولین محترم حرکتی دیگری را نوید داد. توجه ویژه ریاست محترم مجلس جناب آقای دکتر حداد عادل و ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد نشان داد که دوران فرصت‌ سوزیهای فرهنگی گذشته است و اکنون برخلاف گذشته منتظر نمی‌نشینیم که مدعی دیگری پیدا شود و آنگاه آه و افسوس بخوریم. این کنگره نشان داد عزم همه مسؤولین رده بالای نظام بر احیای تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم است و من بر خود فرض می‌دانم این توجه و عزم بالا را سپاس گویم.

اما جزء لاینفک تاریخ ادبیات ایران است. در این میان نیز مزار پنهانی متعلق به عارف غریبی وجود دارد که در خاک این وطن زاده شد و در شهر دارالمؤمین خوی آرمید و آن همانا شمس تبریزی است.

بارها از مرید تکریم نمودند و مراد را رها کردند، اما توجه مسؤولین محترم، حرکت دیگری را نوید داد.

توجه ویژه ریاست محترم مجلس، جناب آقای دکتر حدادعادل و ریاست محترم جمهور، جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد نشان داد که دوران فرصت‌سوزیهای فرهنگی گذشته است و اکنون برخلاف گذشته منتظر نمی‌نشینیم تا مدعی دیگری پیدا شود و آنگاه آه و افسوس بخوریم. برپایی این کنگره نشان داد عزم همه مسؤولین رده بالای نظام بر احیای تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم است و من بر خود فرض می‌دانم این توجه و عزم بالا را سپاس گویم.

در ماهی که سپری می‌شود همزمان با کنگره مولانا، جشنواره شمس تبریزی با تجلیل فراوان در خوی برگزار شد. حضور مقامات محترم کشوری، اساتید مبرز، علما و دانشمندان و محققان و موسیقیدان و هنرمندان محبوب تئاتر و خانه سینما در این مراسم بیانگر این نکته بود که همه به اهمیت مقوله فرهنگ اذعان دارند و در این مورد یکدل و یکصدا و یک فکر هستند که در اینجا لازم می‌دانم از طرف خود و موکلینم از حضور تک‌تک عزیزان و میهمانان داخلی و خارجی تشکر و قدردانی بنمایم.

البته هدف از برگزاری کنگره و جشنواره، یقیناً مرده نوازی نیست بلکه بهانه‌ای است برای جلب توجه مقامات ذی‌ربط به اهمیت مراکز دینی، فرهنگی و هنری همچنانکه در مراسم اختتامیه جشنواره نیز عرض کردم از مسؤولین محترم می‌خواهم اقدامات لازم برای ثبت مزار تاریخی شمس تبریزی در یونسکو بعمل آید و بنیاد شمس تبریزی در خوی تأسیس شود و اعتبار لازم و کافی برای ساخت بارگاه ایشان نه بعنوان یک مقبره بلکه بعنوان یک مرکز فرهنگی جهانی اختصاص یابد و چه زیبا خواهد بود دانشگاه دولتی که ریاست محترم جمهور هم بر لزوم تأسیس و احداث آن در خوی تأکید فرمودند بنام این عارف بزرگ نامگذاری گردد و هرچه سریعتر دانشگاه سراسری شمس تبریز با همت وزارت محترم علوم پایه‌گذاری شود.

درپایان درخصوص برنامه‌ریزی و اجرای کنگره مولانا و شمس تبریز در خوی،‌ دو سؤال و ابهام برای همگان پیش آمده است که جواب قانع کننده را خواستارم.

ابتدا غیبت وزارت فرهنگ وارشاداسلامی بعنوان یکی از متولیان امر برگزاری کنگره.

دوم، پوشش کمرنگ و غریبانه خبری کنگره شمس که واقعاً جای سؤال دارد. اما تشکر خاص ازاصحاب رسانه دارم که درحد بضاعت و توان خویش، جور رسانه ملی را کشیدند. بدینوسیله صمیمانه‌ترین سپاس و تشکرهای من، نثار همشهریانم باد که چه زیبا رسم میهمان‌نوازی بجای آوردند. میهمان‌نوازی که شمس پرنده را ماندگار خوی کرد. درود بر مردم فرهنگ‌دوست و فرهنگ‌ساز شهر دارالمؤمنین خوی، شهر علما و بزرگانی همچون آیت‌الله عظما خویی و آیت‌الله هاشمی مفسر نهج‌البلاغه و عرفایی چون شیخ نوایی‌ها و دانشمندانی همچون دکتر زریاب خویی و دکتر ریاحی‌ها.

فردا روز انتخابات دو وزیر کابینه آقای دکتر احمدی‌نژاد است. امید است نمایندگان عزیز با رأی اکثریت انتخاب نموده و در ترکیب کابینه قرار دهند و برای همه آنها آرزوی موفقیت دارم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet