هدر موبایل
1398/10/23 13:19:13
سرویس صحن
رضایی کوچی در نطق میان دستور:

حضور سفیر انگلیس در تجمعات اعتراضی داخلی خلاف قوانین بین‌المللی است

رئیس کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد ضمن محترم شمردن اعتراضات مردمی، حضور یک مقام ارشد دیپلماتیک خارجی در میان معترضان باید با جدیت و بدون مماشات پیگیری شود.
حضور سفیر انگلیس در تجمعات اعتراضی داخلی خلاف قوانین بین‌المللی است رئیس کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد ضمن محترم شمردن اعتراضات مردمی، حضور یک مقام ارشد دیپلماتیک خارجی در میان معترضان باید با جدیت و بدون مماشات پیگیری شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201909107666659936.jpg حضور,سفیر,انگلیس,در,تجمعات,اعتراضی,داخلی,خلاف,قوانین,بین‌المللی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، محمدرضا رضایی کوچی در جلسه علنی صبح امروز(دوشنبه، 23 دیماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه(س) و شهادت سردار رفیع اسلام و جان باختن هم وطنانمان در مراسم تشییع پیکر سردار دلها و همچنین رحلت شهادت گونه جانباختگان سانحه هواپیمایی، گفت: با تعظیم در مقابل روح ملکوتی سردار رشید اسلام و انقلاب، سپهبد حاج قاسم سلیمانی با شهادت خود باعث عزت و اقتدار بیشتر نظام مقدس جمهوری اسلامی شد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی ها با اشتباهی اساسی تصور می کردند با ترور و حذف فیزیکی فرمانده شجاع و سلحشور سپاه قدس، ساختار فرماندهی قوای نظامی کشور را با چالش مواجه می کنند، عنوان کرد: آنها غافل بودند از اینکه حاج قاسم ها که دربه در دنبال شهادت هستند، جانشین پروری را جزء اصول فرماندهی خود نهادینه کرده اند و بهت زده از اینکه مقام معظم رهبری بلادرنگ جانشین ایشان را منصوب کردند و تصور نمی کردند که شهادت حاج قاسم موجب بیداری و انسجام ملت شده و خون این شهید خودساخته علیه نظام سلطه چنان جوشید و خروشید که آمریکا را به خاک ذلت نشاند.

وی در ادامه با بیان اینکه ترور به معنای حذف فیزیکی و بزدلانه اوج استیصال آمریکایی ها را نشان داد، اظهار داشت: اینکه در تاریکی شب با پهپاد به کمین بنشینی و در فضای غیرجنگی موشک خود را از راه دور به سمت شیرمردان شلیک کنی، نشان از وحشت از فرمانده شهید ما دارد که ترامپ قمارباز این ترس خود را در صدای لرزانش در اولین مصاحبه رسانه ای خود نمایان کرد و این شهادت آغازی شد برای خروج آمریکا از منطقه.

رضایی کوچی در ادامه با تأکید بر اینکه پاسخ محکم سپاه با شلیک موشک های بومی به اصلی ترین پایگاه نظامی آمریکا چند پیام به دنیا مخابره کرد، ابراز داشت: اولا عبور موشک ها از سیستم دفاعی مجهز آمریکا و آن هم در ساعت مشخص ترور سردار سلیمانی، از منظر نظامی ضعف ارتش مجهز آمریکا نبود بلکه اقتدار و برتری ما بر ارتش این کشور را به رخ کشید.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: از سوی دیگر ما نخستین ملتی هستیم که به آمریکایی ها سیلی وحشت و حقارت را نواخته و به دنیا گفتیم جنگ طلب نیستیم اما وقتی قلدری وارد منطقه شود اگر دست از پا خطا کند تنبیهش می کنیم؛ ما آغازگر هیچ جنگی نیستیم و نخواهیم بود اما سرنوشت هر جنگی با ما خواهد بود.

وی افزود: ضمن اظهار اندوه به خاطر از دست دادن جمعی از هم وطنانمان در حادثه کرمان به مسئولان اداره امور این استان تذکر می دهم و از مسئولان ملی می خواهم قصور و بی تدبیری مدیران مرتبط با این حادثه انسانی را بررسی و مورد اقدام قرار داده و از دولت می خواهم به بازماندگان این حادثه تلخ در کرمان، به خوبی و کامل و مستمر رسیدگی کند.

رضایی کوچی اضافه کرد: در هفته گذشته با سانحه تلخ، پراندوه و سخت سقوط هواپیمای بوئینگ 737 اوکراین مواجه شدیم که همه در بهت و غم فرو رفتیم؛ سپاه هیچ گاه موضوعی کذب مطرح نکرد و 3 روز بعد از حادثه نیز در حالی که بررسی کارشناسی سانحه هوایی حتی آغاز هم نشده بود و در مرحله جمع آوری اطلاعات قرار داشت، مسئولیت آن را پذیرفت و از ملت و بازماندگان عذرخواهی کرد، در حالی که طبق اصول بین المللی در بررسی سوانح هوایی باید مادامی که بررسی های کارشناسی پایان نیافته، سکوت می کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: بنده به عنوان رئیس کمیسیون عمران که رکن مجلس در حوزه حمل و نقل هوایی است چند مهم را به عرض می رسانم؛ گرچه سپاه مسئولیت شلیک منجر به سانحه را بر عهده گرفت که جای تشکر دارد، ولی برای اثبات تقصیر نیاز به بررسی دقیق سانحه است که کمیسیون عمران وظیفه ذاتی خود در نظارت بر فرایند علت یابی و رسیدگی سانحه را انجام می دهد و نتیجه نهایی را به سمع و نظر نمایندگان، ملت شریف و جامعه بین الملل می رساند و در این مسیر هیچ مماشاتی نیز نخواهد داشت.

وی در ادامه با طرح این سوال که شبکه دفاع هوایی و همچنین پدافند هوایی جمهوری اسلامی که از جمله دقیق ترین و هوشیارترین پدافندها است، چرا شلیک کرد، اظهار داشت: آیا واقعا خطا کرد و یا علل دیگری پدافند را به اشتباه انداخت. چرا آمریکایی ها به این سانحه آنقدر واکنش نشان دادند و آیا ارتباطی اقتصادی میان این سانحه و شرکت آمریکایی سازنده هواپیما وجود داشته و آیا رابطه اقتصادی بین شرکت آمریکایی سازنده با تصمیم گیرندگان آمریکایی وجود دارد و سوالات دیگر که نیاز به پاسخ دارد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از اعلام مسئولیت پذیری سپاه، اعتراضاتی در سطح کشور مشاهده شد که ضمن محترم شمردن نفس اعتراض که حاکی از هوشیاری جامعه دارد، اما از نحوه برگزاری این اعتراضات و قضاوت های زودهنگام و طرح شعارها و مسائل جانبدارانه در این اجتماعات اعتراضی که با تحریکات هدفمند همراه است، متأثر و گلایه مند هستیم و چرا سفیر یک کشور بیگانه باید در اجتماعات اعتراضی داخل کشور حضور یابد و کجای ضوابط بین المللی اجازه می دهد که یک سفیر و مقام دیپلماتیک در امور داخلی کشور دیگری دخالت کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet