هدر موبایل
1398/11/05 09:59:38
سرویس سیاسی
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی:

وزارت خارجه برای دریافت طلب ایران از انگلیس اقدام کند

نماینده مردم لنجان در مجلس می گوید باید اقدامات حقوقی برای دریافت طلب ایران از انگلیس انجام شود.
وزارت خارجه برای دریافت طلب ایران از انگلیس اقدام کند نماینده مردم لنجان در مجلس می گوید باید اقدامات حقوقی برای دریافت طلب ایران از انگلیس انجام شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201903102653773061.jpg وزارت,خارجه,برای,دریافت,طلب,ایران,از,انگلیس,اقدام,کند Icana

محسن کوهکن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ادعای وزیر دفاع انگلیس برای پرداخت بدهی قرارداد تسلیحاتی به ایران در قالب کمک های بشر دوستانه گفت: باید دولت انگلیس را با توجه به تجربه ای که داریم مکارترین دولت در سیاست خارجی بدانیم، آمریکایی ها در بسیاری مواقع با زبان زور و تهدید کار خود را پیش می برند، اما انگلیسی ها سیاست های چندگانه را همزمان اعمال و دنبال می کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به خاطره ای از مجلس هفتم، بیان داشت: در مجلس هفتم، بحث جدی را علیه انگلیس پیش می بردیم و همزمان هجمه های سنگینی علیه دولت این کشور در ایران شکل گرفته بود، با این حال رئیس گروه دوستی پارلمانی آنها تقاضا داده بود که به ایران سفر کند.

نماینده مردم لنجان در مجلس با تاکید بر اینکه مواضع انگلیس در مقابل کشورها متفاوت است، اظهار داشت: در قضیه خروج یا ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا نیز شاهد سیاست های مکارانه و مزورانه هستیم و هنوز مشخص نیست در نهایت دولت مردان این کشور در نظر چه تصمیمی را اتخاذ و عملی کنند.

بیشتر بخوانید:

انگلیس غلط می کند بدهی خود را تحت عنوان کمک‌های بشر دوستانه پرداخت کند

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس تاکید کرد: آنچه مسلم است دیگر دوران قاجار، رضاخان و پسرش به سر آمده و بیش از 40 سال است که جمهوری اسلامی با همه اقتدار و نوع نگاهی که دارد، در این سرزمین مستقر شده است.

کوهکن در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ادعای وزیر دفاع انگلیس، گفت: انتظار داریم سخنگوی وزارت خارجه کشور پاسخ کوبنده ای به ادعای وزیر دفاع انگلیس دهد، ایران نیازی به کمک های بشر دوستانه دولت ها ندارد و اجازه نمی دهیم این کمک ها را به جای بدهی بگذارند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه اظهارنظر وزیر دفاع انگلیس رسمی تلقی می شود، اظهار داشت: وقتی مقام رسمی انگلیس می پذیرد بدهی به ایران دارند باید در حوزه حقوق بین الملل فعال شویم و اقدامات حقوقی خود برای ایفای حقوق مردم انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در آستانه برگزاری جلسه استماع دادگاه تجدید نظر انگلیس، درباره بخشی از بدهی قرارداد تسلیحاتی این کشور به ایران، گاردین گزارش داد که وزیر دفاع انگلیس به دنبال یافتن راه‌های برای پرداخت این بدهی است.

بنا بر این گزارش «بن والاس» که پیشتر ریاست گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران را برعهده داشت، اینک در کسوت وزیر دفاع انگلیس در تلاش است از طریق کمک‌های بشر دوستانه این بدهی را پرداخت کند.

بدهی انگلیس به ایران مربوط به خرید تانک‌های چیفتن در سال ۱۳۵۰ بین وزارت دفاع انگلیس و حکومت پهلوی است که قرار بود در قالب آن یک هزار و ۵۰۰ عراده تانک و خودروهای زرهی به ایران تحویل شود.

پس از انقلاب اسلامی این قرارداد لغو شد و با توجه به آنکه ایران همه پول قرارداد را پرداخت کرده بود، خواستار بازپس‌گیری پول خود شده است.

در شرایطی که ایران از سوی جامعه جهانی به پرداخت غرامت بابت سقوط هواپیمای اوکراینی تحت فشار قرار دارد، نحوه کش دادن بدهی محرز انگلیس به ایران در نزدیک به ۴۰ سال گذشته و دستاویز قراردادن موانع قانونی قابل تامل به نظر می‌رسد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet