پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/08/02 13:26:00
سرویس بین الملل
در اجلاس بین المجالس به ظهور رسید

مجلس ‌شورای‌اسلامی،‌ محور ‌حرکت‌های ‌عدالتخواهانه

**رییس شورای اجرایی بین‌المجالس گفت: عملکرد هیات پارلمانی ایران در اجلاس بین‌المجالس جهانی در ژنو می‌تواند برای برخی مسئولان سیاست خارجی الگو باشد.

"حشمت‌الله فلاحت پیشه" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت و در ارزیابی از حضور هیات پارلمانی ایران در یکصد و بیست و یکمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی در ژنو، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با طرح مواضع انتقادی نسبت به شرایط ناعادلانه امروز در خاورمیانه همواره محور حرکت اغلب هیات‌های پارلمانی کشورهای دنیا در ژنو بوده است.

وی ادامه داد: در نشست اخیر هم هیات ایرانی در میان هیات‌های کشورهای اسلامی فعال‌ترین نقش را در جهت زیرسوال بردن سیاست‌های کشورهای غربی در خاورمیانه داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: به طور طبیعی کشورهای غربی تلاش می‌کردند ماده اضطراری غزه حتی مطرح نشود اما نقطه اوج موفقیت هیات ایرانی، این بود که توانست ماده اضطراری غزه را به یک موضوع وحدت بخش بین کشورهای اسلامی و دیگر کشورهای منتقد غرب تبدیل کند.

وی گفت: در خصوص ماده اضطراری غزه، علاوه برنمایندگان کشورهای اسلامی، برخی کشورهای آمریکای لاتین، آسیا و حتی آفریقا حول ماده پیشنهادی ایران گرد آمدند که این ویژگی‌ مختص هیات پارلمانی ایران بود.

فلاحت‌پیشه با تاکید براین که سفر لاریجانی به ژنو در شکل‌گیری این قطبیت نقش اساسی داشت، یادآور شد: ایشان در رایزنی‌های گسترده خود که محدود به کشورهای اسلامی نبود، تلاش کرد تا این قطبیت حفظ شود.

نماینده اسلام آباد غرب گفت: به طور طبیعی کشورهای غربی و کشورهای همسو با آنها دارای تعداد آراء زیادی هستند و آراء هیات‌های دیگر که تعهدی به راهبردهای قدرت‌های غربی ندارند، بسیار کمتر از آنهاست.

فلاحت‌پیشه اظهار داشت: مهمترین هدف گذاری ایران در این اجلاس، ممانعت از فروپاشیدن جمع منتقد سیاست‌های ناعادلانه در میان مجالس دنیا بود که این کار را هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در ژنو به خوبی انجام داد و از این رو باید به اعضا این هیات تبریک گفت.

رییس شورای اجرایی بین‌المجالس خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی تحلیل‌های بدبینانه‌ای از دستاوردهای سفر هیات پارلمانی ایران به ژنو ارائه می‌کنند که نشان می‌دهد این افراد با روح و ماهیت اتحادیه بین‌المجالس جهانی ناآشنا هستند.

وی گفت: مسئولان سیاست خارجی کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی در خیلی از موارد می‌توانند از استراتژی هیات‌های پارلمانی ایران در بین‌المجالس الگو برداری کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس اظهار داشت: علاوه بر متن اجلاس، هیات ایرانی در کمیته‌ها و مجمع‌اتحادیه، جزء فعال‌ترین هیات‌های حاضر بود و تک تک اعضا آن،‌ با پشتوانه‌ کار کارشناسی حضورشان را اثبات کردند.

فلاحت‌پیشه با بیان این که موفقیت‌های هیات ایرانی در ژنو را باید از زبان دیگر هیات‌های پارلمانی شنید، تصریح کرد: طی رایزنی‌ها و گفتگوهای دوجانبه هیات ایرانی با فعال‌ترین بازیگران بین‌المجالس، آقای جانسون دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس و سایر هیات‌های پارلمانی برفعال بودن هیات ایرانی تاکید کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet