خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1398/11/13 11:44:29
سرویس اجتماعی
مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

زیر و بم اعتبارات پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی در لایحه بودجه سال 99 کل کشور

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی بودجه اعتبارات آسیب های اجتماعی در لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور پرداخت.
زیر و بم اعتبارات پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی در لایحه بودجه سال 99 کل کشور مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی بودجه اعتبارات آسیب های اجتماعی در لایحه بودجه سال 99 کل کشور پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/66898.jpg زیر,و,بم,اعتبارات,پیشگیری,و,کنترل,آسیب,های,اجتماعی,در,لایحه,بودجه,سال,99,کل,کشور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور بودجه اعتبارات آسیب‌های اجتماعی» آورده است: در لایحه بودجه سال 1399 کل کشور اعتباری در حدود 32.069 میلیارد ریال جهت برنامه‌‌های پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌‌های اجتماعی از قبیل اعتیاد، طلاق، حاشیه‌‌نشینی، کودکان آسیب‌‌پذیر و دیگر آسیب‌‌های اجتماعی در سطح کشور پیش‌‌بینی شده است. مقایسه این مبلغ با 35.562 میلیارد ریال اعتبار مصوب این بخش در بودجه 1398، حاکی از کاهش 9.8 درصدی اعتبارات بخش آسیب‌‌های اجتماعی در بودجه سال آینده کشور است.

این گزارش می افزاید: از مجموع اعتبارات پیش‌‌بینی شده برای آسیب‌‌های اجتماعی در لایحۀ بودجه 1399، مبلغ 4.340 میلیارد ریال برای مبارزه با اعتیاد، 1.720 میلیارد ریال در حوزه تحکیم خانواده و کاهش طلاق، 2.270 میلیارد ریال در راستای بهسازی بافت‌‌های فرسوده و ساماندهی مناطق حاشیه‌‌نشین، 8.531 میلیارد ریال برای حمایت از کودکان آسیب‌‌پذیر مانند کودکان کار و خیابان و برای کلیت آسیب‌‌های اجتماعی موجود در لایحه نیز جمعاً مبلغ 15.206 میلیارد ریال اختصاص یافته است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ، وضعیت اعتباری آسیب‌‌های اجتماعی فوق در مقایسه با قانون بودجه 1398 بدین گونه است که ردیف‌های مربوط به مبارزه با اعتیاد و کاهش طلاق به‌ترتیب 5.4 و 7.3 درصد رشد اعتبار داشته‌‌اند و در مقابل، اعتبارات حاشیه‌‌نشینی و بافت‌‌های فرسوده، کودکان آسیب‌‌پذیر و سایر آسیب‌‌های اجتماعی به‌ترتیب با 1.5، 16.8 و 12 درصد کاهش اعتبار مواجه شده‌‌اند.

بر اساس این گزارش، در لایحۀ بودجه سال 1399 کل کشور اعتبارات برنامه‌‌های مرتبط با مدیریت و کنترل آسیب‌‌های اجتماعی تنها در دو حوزۀ اعتیاد و طلاق با افزایش نامناسب اعتبارات و در سایر حوزه‌‌ها با افت و کاهش محسوس اعتبارات مواجه شده ‌‌است. البته با توجه به مبهم بودن محل و نحوه هزینه‌کرد بخش قابل توجهی از اعتبارات آسیب‌های اجتماعی و نامشخص بودن اثربخشی آنها، کاهش اعتبارات فوق قابل پیش‌بینی بوده است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet