خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/08/02 16:34:00
سرویس صحن
گزارش از سفر رییس مجلس به ژنو

یک سفر برای مذاکره در باره چند محور

** علی لاریجانی که ریاست هیات ایرانی در یکصد و بیست و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس بر عهده داشت، طی حضور فعال و پر تحرک خود توانست کارنامه مطلوبی را در پیگیری ماموریت خود به جای گذارد. در این گزارش تلاش شده تا بصورت مختصر به مجموعه اقرامات صورت گرفته توسط این هیات اشاره شود.

 لاریجانی در فرودگاه مهر آباد

علی لاریجانی رئیس مجلس به منظور شرکت در یکصد و بیست و یکمین اجلاس پاییزه بین المجالس جهانی در راس یک هیات بلند پایه پارلمانی راهی ظهر یکشنبه عازم ژنو شد.

"علی لاریجانی" در این سفر علاوه بر سخنرانی در این اجلاس، دیدارهایی را با روسای مجالس کشورهای مختلف شرکت کننده و نیز برخی مقامات کشور میزبان برگزار کرد.

یکصد و بیست و یکمین نشست مجمع بین المجالس در محل کنفرانس بین المللی شهر ژنو از دوشنبه27 تا چهارشنبه 29 مهر ماه در ژنو برگزار شد.

 

پیش ازعزیمت، لاریجانی از رد پای امریکایی ها در اقدام تروریستی سیستان خبر داد

رییس مجلس شورای اسلامی پیش از عزیمت به سوئیس و در پاویون جمهوری فرودگاه مهر آباد با اشاره به حادثه تروریستی صبح یکشنبه در استان سیستان و بلوچستان، آن را نتیجه اقدامات آمریکا در منطقه دانست و تصریح کرد: این اقدام تروریستی قطعاً‌ به زیان خود آمریکا تمام خواهد شد.

لاریجانی یادآور شد: اوباما چند روز پیش گفت ما دستمان را به سمت ایران دراز می‌کنیم اما امروز دیدیم که این دست را "سرخ" کردند.

وی در تشریح اهداف سفر به زنو گفت در اجلاس بین‌المجالس که در ژنو برگزار می‌شود موضوعات مهمی از جمله "خلع‌سلاح"، "بحث هسته‌ای" و"موضوع ساختار سازمان ملل" مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: این اجلاس چون با حضور نمایندگان مجالس دنیا برگزار می‌شود از شور و نشاط  و آزادگی خاصی برای اظهار نظر برخودار است.

رییس مجلس شورای اسلامی بحث غزه و فلسطین را یکی از موضوعات مهم این اجلاس ذکر کرد و گفت: در این نشست گزارش‌های گلدستون و تصمیم‌شورای حقوق بشر در خصوص این موضوع مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 

رییس مجلس در سفارت ایران در سوئیس: تفکر جمهوری اسلامی را نشر دهید

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به سفیر و کارکنان سفارت ایران در سوییس اظهار داشت: وظیفه مهم شما نشر فکر جمهوری اسلامی در ژنو به عنوان یکی از مراکز بین‌المللی است.

"علی لاریجانی" در اولین شب از سفر خود به ژنو که به منظور شرکت در اجلاس اتحادیه‌ بین مجالس انجام شده است، در مراسم ضیافت شامی که از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژنو برگزار شده بود، شرکت کرد.

در این ضیافت شام، به غیر از سفیر ایران در ژنو، کاردار و تعدادی از کارکنان سفارت ایران در ژنو که به همراه خانواده‌هایشان شرکت کرده بودند، نمایندگانی همچون مرتضی آقاتهرانی، کاظم جلالی، سیدناصر موسوی،‌ فاطمه آلیا، فاطمه آجرلو، علیرضا دهقان و سلیمی حضور داشتند.

لاریجانی نیز در این ضیافت با اشاره به گزارش اخیر گلدستون به عنوان گروه حقیقت یاب اظهار داشت: این گزارش یک ظرفیتی دارد و مهم این است که ما چقدر بتوانیم از آن استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: امروز مجموعه‌ از از جنایت اسرائیل در غزه مکشوف شده است و این یک ظرفیت ایجاد کرده تا ما بتوانیم از بدنه نهادهای بین‌المللی استفاده کرده و آن را به پیش برسیم.

رییس مجلس خاطر نشان کرد: البته سازوکار بین‌المللی یکی از ابزارهایی است که می‌توان برای پیشبرد مسایل فلسطین از آن استفاده کرد.

رییس قوه مقننه با بیان این که در جمهوری اسلامی افراد ورزیده و خوشفکری برای پیشبرد این موضوع داریم اظهار داشت: تراز جمهوری اسلامی در قضیه فلسطین بالاست.

 

 حضور پر تلاش لاریجانی به عنوان رئیس هیات ایرانی در حاشیه اجلاس

روز دوشنبه پیش از آغاز به کار یکصدو بیستمین جلسه مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس علی لاریجانی رایزنی ها و گفتگوهای تاثیر گذاری را برای به کرسی نشاندن پیشنهاد ایران که به همراهی هیات عمانی در قالب" ماده اضطراری "اجلاس تهیه شده بود انجام داد .

 دیدارها

رئیس مجلس شورای اسلامی  در دیدار با "احمد بن محمد العیسایی" رئیس مجلس عمان در حمایت از ماده اظطراری غزه اظهار داشت: بعد از گزارش گلدستون به عنوان یک یهودی برای کشورهای عربی و اسلامی زشت است که از تصویب ماده اضطراری غزه حمایت نکنیم.

وی افزود: با توجه به پرستیژی که کشورهای عربی و اسلامی در معادلات منطقه و بین المللی دارند، پیگیری و حمایت از این موضوع را ضروری می‌دانم.

رئیس مجلس عمان نیز در این دیدار از حمایت هیات عمانی در تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی در بحث غزه خبر داد.

 

غزه همچنان موضوع حاد منطقه

"علی لاریجانی" در دیدار با رئیس مجلس الجزایر اظهار داشت: موضوع غزه همچنان یک موضوع حاداست و لازم است تا کشورهای عربی، اسلامی و بین المللی از این موضوع دفاع کنند.

وی افزود: مشکلاتی که اخیرا صهیونیست‌ها برای مسجد الاقصی درست کرده‌اند و شهرک سازی در این منطقه را ما یک خطر جدی علیه ملت فلسطین می‌دانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی سپس در دیدار با رئیس هیات پارلمان فلسطین بر تصویب ماده اضطراری در خصوص غزه تاکید کرد.

لاریجانی با اشاره به گزارش گلدستون در خصوص جنایات صهیونیست‌ها در غزه اظهار داشت: اگر ما به حمایت "امنیت غذایی" به جای بحث" غزه" بپردازیم دنیا به ما خواهد خندید .

 

ایران و ونزوئلا هماهنگ در حمایت غزه

رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس هیات اعزامی ونزوئلا به اجلاس بین المجالس بر هماهنگی برا ی تصویب ماده اضطراری پیشنهادی ایران در ارتباط با موضوع غزه تاکید کردند.

وی با اشاره به نگرانی هیات ونزوئلایی در خصوص مساله هندوراس خطاب به رئیس هیات پارلمانی ونزوئلا اظهار داشت: چنانچه شما در تصویب ماده اضطراری در ارتباط با غزه به حمایت جمهوری اسلامی بپردازید ما نیز موضوع هندوراس را در قالب یک بند در قطعنامه پایانی اجلاس مطرح خواهیم کرد.

«رامون ویواز»،رئیس هیات پارلمانی ونزوئلا نیز در این دیدار با اشاره به حادثه تروریستی روز گذشته در سیستان و بلوچستان ضمن ابراز تاسف از بروز چنین حادثه‌ای اظهار داشت: ما نیز با نظر شما مبنی بر اینکه امریکا در این حادثه دست داشته هم نظر هستیم.

 

اندونزی  و سیگنال مثبت برای فلسطین

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس هیات پارلمان اندونزی گفت: با توجه به اینکه کشور شما ریاست APA را بر عهده دارد، رای شما سیگنال بسیار خوبی برای دیگر اعضا به ویژه اعضای اسلامی خواهد داشت.

رئیس هیات پارلمانی اندونزی نیز در این دیدار با ابراز تمایل نسبت به پیشنهاد ایران در ارتباط با بحث غزه گفت: صبح امروز در نشستی که با اعضا هیات پارلمانی اندونزی برگزار شده توافق شد تا به پینشهاد ایران و عمان در ماده اضطراری مربوط به غزه رای بدهند.

 

شأن بین‌المجالس، تصویب ماده اضطراری برای غزه

 رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار رییس پارلمان هند اظهار داشت: شأن اتحادیه بین‌المجالس ایجاب می‌کند تا موضوع فلسطین در مجمع‌عمومی این اجلاس به عنوان یک موضوع اضطراری حمایت شود.

رییس پارلمان هند نیز در این دیدار با تاکید بر این که کشور هند همواره از موضوع غزه و فلسطین حمایت کرده‌ است اظهار داشت: در این مجمع نیز ما ماده‌ای اضطراری در مورد غزه را حمایت می‌کنیم.

تاکید روسای مجالس ایران و پاکستان بر مبارزه با تروریسم

رییس مجلس شورای اسلامی و رییس مجلس سنای پاکستان بر لزوم اقدامات هماهنگ برای مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

وی افزود: تحولات دموکراتیک در پاکستان از نظر ما قابل توجه است و تلاش می‌کنیم از این بستر روابط خود با اسلام‌آباد را تعمیق بخشیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسائل منطقه در شرایط کنونی حساسیت خاص خود را دارد، تصریح کرد: حوادث افغانستان عملا مشکلاتی را در منطقه ایجاد کرده است.

لاریجانی با اشاره به حوادث تروریستی اخیر در پاکستان اظهار داشت: کاملا مشخص است که این اقدامات از سوی چه کسانی انجام شده است.

وی تاکید کرد: پاکستان باید با ریشه‌های این موضوع مبارزه کند و انتظار این است که با حساسیت با مسایل تروریستی برخورد کند.

رییس مجلس شورای سلامی همچنین از رییس  مجلس پاکستان خواست تا پیگیر سرنوشت کاردار ربوده شده ایران در پیشاور شد.

رییس مجلس پاکستان نیز در این دیدار اظهار داشت: ما حرکت اخیر تروریستی را در ایران محکوم و تاکید می کنیم این افراد جنایتکارانی هستند که مذهب برای آنان پوشش است.

وی با بیان اینکه ما نیزخود قربانی تروریسم هستیم و از بروز چنین حوادثی سوگواریم ،گفت: امروزه دو و نیم میلیون پاکستانی آواره تروریسم هستند.

 

تاثیرنگاه واقع‌بینانه مجامع بین المللی بر جایگاه آنها

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جایگاه مجامع بین‌المللی در جهان به اینکه تا چه اندازه نگاه واقع‌بینانه و منصفانه‌ای را در سطح جهانی مطرح می‌کنند، بستگی دارد.

علی لاریجانی در دیدار با دبیر کل اتحادیه  بین المجالس خطاب به به وی گفت : اگر شما گرایش‌های خنثی داشته باشید، فعالیت‌هایتان بی‌فایده خواهد بود.

رییس مجلس شورای اسلامی به وضعیت اسفبار مردم افغانستان و غزه اشاره و تاکید کرد: اگر از مجامع بین‌المللی صدایی نشنویم، در اصل این مسائل و حوادث تغییری حاصل نمی‌شود.

لاریجانی در ادامه تبادل اطلاعات جهت یکسان‌سازی قوانین در برخی موارد مثل مبارزه با جرایم سازمان‌یافته را خواستار شد.

 

جانسون و تاکید بر نقش موثر هیات ایرانی  

"آندرزبی جانسون" دبیرکل اتحادیه بین المجالس جهانی درخصوص حضور و نقش هیات ایرانی در یکصد و بیست و یکمین اجلاس این اتحادیه در گفتگو با خبرنگار خانه ملتاظهار داشت:نقش هیات ایرانی در این اجلاس مثل دیگر اجلاس‌ها یک نقش برجسته است، هیات ایرانی یک هیات شناخته شده است. نقش هیات ایرانی در این اجلاس نه به خاطر اینست که در سطح رئیس مجلس حضور پیدا کرده است بلکه در همه اجلاس‌ها ایران و هیات پارلمانی آن یک حضور مجدانه و فعال دارد.

 

فلسطین مساله اولویت‌دار جهان اسلام است

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با اسماعیل طاهر رئیس مجلس سودان اظهار داشت: آمریکایی‌ها حرف‌های زیبایی می‌زنند اما اقدام ملموس و عملی تاکنون از آنها ندیده‌ایم.

وی افزود: اوباما تاکنون حرف‌های خوبی در مورد فلسطین زده اما عملا در برابر خواسته‌های رژیم صهیونیستی سکوت کرده است.

رئیس مجلس سودان نیز در این دیدار با اشاره به اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در فلسطین اظهار داشت: تا پیش از این مشکلات مربوط به حقوق مردم فلسطین را در این منطقه شاهد بودیم اما اخیرا شاهدیم که مسجد الاقصی و نمادهای مذهبی از سوی این رژیم مورد هدف قرار گرفته و تلاش می‌شود تا این نشانه‌ها از منطقه محو شود.

 

 مواضع اصولی مصر در موردغزه

علی لاریجانی در دیدار با رییس مجلس مصر گفت: مواضع شما در مورد فلسطین بسیار خوب بود و ما انتظار داریم در آینده نیز شاهد حمایت‌های مجلس و دولت مصر از غزه و مردم فلسطین باشیم.

وی با اشاره به نقش مجامع بین‌المللی در تحقق اهداف بشر دوستانه و حفظ حقوق ملت‌ها اظهار داشت: ما باید در مجامع بین‌المللی مانند دیوان لاهه به اسرائیل فشار بیاوریم اما به نظر می‌رسد آمریکا در این میان سنگ اندازی می‌کند.

"فتحی‌ سرور" رییس پارلمان مصر نیز در این دیدار اظهار داشت: ما در ارتباط با بحث فلسطین مواضع اصولی داریم و در این رابطه هزینه‌های زیادی داده‌ایم.

وی افزود: آنچه مسلم است این که کشاکش بین دولت‌های اسلامی و منطقه‌ منجربه شکست می‌شود.

رییس مجلس مصر با اشاره به گزارش گلدستون اظهار داشت: این گزارش بسیار خوبی بود که در ارتباط با موضوع فلسطین ارائه شد و اولین بار است که سازمان ملل در بخش حقوق بشر چنین حرکتی را انجام داده است.

 

تاکید رئیس مجلس مصر در توافق با ایران در حمایت از فلسطین

رئیس مجلس مصر گفت: مطالبی که در دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی مطرح شد نشان از توافق ایران و مصر در ارتباط با مسایل منطقه‌ای از جمله حمایت از فلسطین و غزه دارد.

"احمد فتحی سرور" در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ملاقات امروز خود با رئیس مجلس شورای اسلامی را ملاقاتی موفقیت آمیز توصیف کرد.

وی تصریح کرد: در این دیدار همچنین بر ایجاد صلح عادلانه در خاورمیانه و تقویت و همبستگی کشورهای اسلامی تاکید شد.

 

ترک جلسه در واکنش به نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی

هیات ایرانی شرکت کننده در اتحادیه بین المجالس جهانی به همراه هیات پارلمانی عراق در واکنش به حرکت نماینده پارلمان اسرائیل، جلسه مجمع عمومی اجلاس اتحادیه بین المجالس را ترک کردند.این اقدام به خاطر این صورت گرفت که پس از اینکه نماینده پارلمان عمان به طرح پیشنهاد ماده اضطراری در خصوص غزه می‌پرداخت، نماینده اسرائیل تقاضای سخنرانی کرد و سپس با حضور در جایگاه سخنران به مخالفت با این پیشنهاد پرداخت، این اقدام نماینده اسرائیل باعث شد تا هیات پارلمانی ایران و عراق برای دقایقی جلسه مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس جهانی را ترک کنند.

 

غزه  و کسب 538 رای  

پیشنهاد ایران برای ماده اضطراری غزه با 538 رای در مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس جهانی بدست آورد هر چند در نهایت با تلاشهای پیگیر هیات ایرانی و بویژه شخص رئیس مجلس این پیشناد به تصویب نرسید و در عوض پیشنهاد کشورهای اروپایی و آمریکایی در ارتباط با امنیت غذایی با حدود 1000 رای به تصویب مجمع عمومی رسید اما تلاشهای هیات ایرانی باعث برجسته شدن موضوع فلسطین در این اجلاس شد.

 

درخواست برای مبارزه با جرائم سازمان یافته از سوی رئیس مجلس

رییس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در سخنانی  که در کمیته "صلح و امنیت بین المللی" عنوان کرد  از هیات‌های پارلمانی حاضر در یکصد و بیست و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی خواست تا برای مبارزه جهانی علیه جرایم سازمان یافته، همکاری و مسئولیت مشترک داشته باشند.

لاریجانی با بیان اینکه تروریسم دولتی بدترین شکل از جنایات سازمان یافته است، گفت: هر چند این جنایات سابقه کهنی دارد و در دهه‌های اخیر به شکل جهشی گسترش یافته اما سوال این است که چرا با این وضعیت مواجه هستیم و ریشه آن چیست؟

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد اقدامات تروریستی ابزار اقدامات سیاسی کشورهای قدرتمند است و به تعبیر دیگر این تروریست‌های دست ساز، شکلی از زورگویی مدرن را پیدا کردند.

وی با اشاره به اقدامات تروریستی دو روز گذشته در منطقه سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: یکی از سرکردگان این گروه چندی پیش اعلام کرد که با ایالات متحده مرتبط است؟ رسانه‌های فارسی زبان سازمان جاسوسی آمریکا از آنها حمایت می‌کنند، اطلاعات ما هم این امر را نشان می‌دهد.

لاریجانی گفت:‌ البته این اقدامات کور برای همه کشورها ممکن است رخ دهد، قاعدتا کشورهای قدرتمند هم به این امر التفات دارند اما جمهوری اسلامی ایران این گونه اقدامات تروریستی ناشیانه را مخل امنیت منطقه‌ای و جهانی می‌داند و آن را فعلی حرام می‌پندارد.

رئیس هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه بین المجالس اسلامی با بیان اینکه در مواردی نظیر آنچه در افغانستان با آن مواجه هستیم، برخی کشورهای عضو ناتو به دلیل ناتوانی در وصول به اهداف خود که در زمان اشغال افغانستان مطرح کردند در پشت صحنه با گروه‌های تروریستی تبانی می‌کنند، اظهار داشت: ما بارها در جلسات خصوصی و علنی با برخی کشورهای عضو ناتو متذکر شدیم که این روش عملا از مبارزه با تروریسم جز شعاری توخالی چیزی باقی نگذاشته است.

وی با بیان اینکه دفاع مشروع و مظلومانه حزب الله و حماس از حقوق اولیه مردم لبنان و فلسطین در ادبیات سیاسی برخی کشورها به عمد با مفهوم تروریست یکی گرفته می‌شود اظهار داشت: شاید برای سرپوش گذاشتن بر جنایات رژیم صهیونیستی از این ترفند بهره می‌جویند.

لاریجانی افزود: اما روشن است که این رژیم طی شش دهه با انواع رفتارهای جنایتکارانه بخش عظیمی از ملت فلسطین را آواره نموده و با قتل عام‌های گسترده نظیر قتل عام صبرا و شتیلا و مسجد الخلیل و حمله به لبنان و اردوگاه‌های فلسطینی و حمله به غزه که اخیرا توسط شورای حقوق بشر بخشی از این جنایات سبعانه محکوم گردیده است، خود را در برابر انسان‌های با شرافتی قرار داده است که از سرزمین و مردم خود دفاع می‌کنند.

وی گفت: دفاع این گروه‌ها حزب الله و حماس و جهاد و گروه‌های دیگر مقاومت فلسطین نوعی دفاع مظلومانه و شرافتمندانه است و از این جهت فخر عالم اسلام محسوب می‌شود.

رئیس هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه بین المجالس جهانی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر شنیده‌ایم که ایالات متحد امریکا کشورهای منطقه را تحت فشار قرار داده است که باید با رژیم صهیونیستی سازش کنند حال این سوال مطرح است که با این زد و بندهای مبتذل هیچ عاقلی از شما تئوری مبارزه با تروریسم را می‌پذیرد؟

لاریجانی با اشاره به مساله عراق و هزینه‌هایی که حمله آمریکا به این کشور داشت، گفت: براساس گزارش وزارت حقوق بشر عراق در طول 5 سال اشغال عراق حدود 250 هزار عراقی توسط اشغالگران و تروریست‌ها شهید و هزاران عراقی را مجروح ساخته‌اند و با رفتار غیر انسانی نظیر اقدامات شرکت بلک واتر زندگی را بر مردم عراق غیرقابل تحمل کرده‌اند.

طرح این سخنان از سوی رییس مجلس شورای اسلامی با استقبال و تشویق حاضران در نشست کمیته صلح و امنیت بین المللی همراه بود.

 

گزارش هیات پارلمانی

هیات پارلمانی جمهوری اسلامی نیز در کنار فعالیت های رئیس مجلس تلاشهای مجدانه ای را در متن و حاشیه اجلاس پائیزه اتحادیه بین المجالس برای به تصویب رسیدن پیشنهاد ایران در نشست اخیر اتحادیه بکار بست. اعضای این هیات در کنار پیگیری این موضوع به طرح سخنانی در کمیته های تخصی در حاشیه اجلاس ژنو پرداخت.

 

جلالی و انتقاد از یکجانبه گرای آمریکا

دبیرکل ایرانی اتحادیه بین‌المجالس با انتقاد از سیاست های یکجانبه گرایی آمریکا در جهان اظهار داشت: این سیاست ها تلاش‌های کشورهای در حال توسعه را به سمت امنیت غذایی عمیقاً تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جلالی در نشست بعدازظهردوشنبه اتحادیه بین‌المجالس جهانی طی سخنانی اظهار داشت: به هیچ وجه قابل تحمل نیست که حدود یک میلیارد نفر انسان که یک ششم جمعیت دنیا هستند، گرسنه باشند در چنین شرایطی علی‌رغم همه آرزوها، ما متاسفانه هدف سال 2015 در جهت ازمیان بردن گرسنگی، فقر مطلق را ازدست خواهیم داد.

دبیرکل هیات ایرانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جنایات صورت گرفته در غزه اظهار داشت: کشتار وحشتناک و نقض حقوق انسان‌ها در غزه هنوز روان همه انسان‌ها را جریحه‌دار کرده است، در گزارش هیات حقیقت یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل به بخشی از این جنایات اشاره شده است. وضعیت ناگوار و در حال وخامت زنان، کودکان و دیگر ساکنان نوار غزه خصوصاً در زمینه‌های مانند دسترسی به غذا ، دارو، سوخت و برق که به دلیل محاصره شدید و طولانی توسط رژیم صهیونیستی، شرایط معیشتی مردم فلسطین را بدتر نمود، است این موضوع بسیار هشدار دهنده بود و نیازمند توجه خاص و فوری جامعه بین‌المللی است.

جلالی گفت: امروز مردم شجاع غزه دو انتظار از این گونه مجامع دارند، اول رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی و تعقیب آنان در دیوان بین‌الملل کیفری و دوم رسیدگی فوری به رفع حصر یک ونیم میلیون نفر ساکنان غزه که از عدم دسترسی به امکانات اولیه در رنج بسیار هستند.

وی با بیان این که بسیار تاسف انگیز است که همان طور که در گزارش حقوق بشر عراق آمده است، اشغال عراق توسط آمریکا و تروریسم نه تنها این منابع را به هدر داد بلکه بیش از 250 هزار نفر را شهید و حدود 80 هزار عراقی را مجروح نمود علاوه بر آن زیرساخت‌های این کشور را نابود و وضعیت معیشت و غذا را برای اکثر مردم غیرقابل تحمل شده است.

جلالی ابراز امیدواری کرد مجالس دنیا بتوانند نقش مهم خود را در قبال این نگرانی‌ها ایفا نمایند و دولت‌ها را در جهت انجام اقدامات مناسب در سطح بین‌المللی از جمله از طریق مباحث و نتایج اجلاس سران برای امنیت غذایی که ماه آینده در رم برگزار خواهد شد راهنمایی کنند.

 

مجمع مجالس آسیایی و تصویب ماده اضطراری غزه

تلاشهای هیات ایرانی طی دو روز پیش از رای گیری بلاخره به نتیجه رسید وباعث شد تا شاهد تصویب پیشنهاد ایران و عمان به عنوان یک ماده اضطراری در جلسه هماهنگی مجمع مجالس آسیایی باشیم.

محمد هادی نژاد حسینیان دبیر کل مجمع مجالس آسیایی در این خصوص اظهار داشت:  در حاشیه نشست پاییزه کنفرانس بین المجالس که نوزده اکتبر برابر با 27 مهر ماه در ژنو جلسه هماهنگی مجمع مجالس آسیایی برگزار شد راه‌های تفاهم هر چه بیشتر ملت‌ها در آسیا پیرامون موضوعات مشترک توسط اعضا مورد بررسی و گفتگو قرار گرفت و مقرر شد تا ماده اضطراری برای ارائه به کنفرانس بین المجالس توسط گروه آسیا بررسی شود و از میان پیشنهادهای ارائه شده متن پیشنهادی کشورهای ایران و عمان درباره وضعیت بحرانی فلسطین و غزه مورد تاکید اعضا قرار گرفت و مقرر شد تا پس از مذاکره و گفتگوی اعضا در جلسه این پیشنهاد مورد حمایت و تایید سایر اعضا قرار گیرد.

 

کودکان، پیشنهاد ایران برای اجلاس بهاره در بانکوک 

فاطمه آجرلو: از بحث در مورد کودکان به عنوان موضوعات پیشنهادی هیات ایرانی برای اجلاس بهاره اتحادیه بین‌المجالس که در بانکوک برگزار خواهد شدخبر داد.

وی افزود: از دیگر موضوعات پیشنهادی، بحث در ارتباط با زندان و زندان زنان در جهان است که این بحث نیز در اجلاس بعدی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آجرلو همچنین در سخنانی تحت عنوان قاجاق مواد مخدر و تثیر آن بر زنان و خانواده اظهار داشت: اکنون قاچاق مواد مخدر به عنوان یکی از چالش‌های جهانی که موجب آسیب رسانی به خانواده‌های قاچاق‌چیان،‌معتادین و نیروهای انتظامی به ویژه زنان و کودکان محسوب می‌گردد.

وی افزود: بسیاری از زنان و دختران بر اثر مصرف مواد مخدر، هویت، کرامت، کیفیت زندگی و حقوق حمایتی خود را ازدست داده‌اند بنابراین اکنون زمان آن فرا رسیده که ما استراتژی‌ها،‌الگوها و دیدگاه‌هایمان را در خصوص موضوع مواد مخدر برای ایجاد یک تغییر واقعی مورد بازنگری قرار دهیم این باعث خواهد شد زنان آسیب دیده بتواند دوباره به شخصیت انسانی خود دست یابد .

عضو هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در خط مقدم قاچاق مواد مخدر قرار دارد،‌تجربیات بی‌نظیری در این زمینه کسب کرده هر چند که این تجربیات به قیمت جان انسان‌ها و خسارت‌های مادی بوده است.

 

تاکید بر حذف حق وتو در سازمان ملل

مرتضی آقاتهرانی نماینده عضو هیات همراه رئیس مجلس طی سخنانی درکمیته اصلاح ساختارسازمان ملل اتحادیه بین المجالس بر ضرورت حذف حق وتو توسط برخی کشورها تاکید کرد.

وی افزود: حق وتو کشورهای قدرتمند بویژه آمریکا، ‪ ۲۸بار به نفع صهیونیستها استفاده شده ،آمریکا از حق وتو خود به شکل مناسبی استفاده نکرده و همواره توجیه‌کننده جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی بوده است.

آقا تهرانی تاکید کرد: چنین ابزاری صرفا به ظاهر قانون مندانه است ولی تا کنون موفقیتی برای دنیا به همراه نداشته است.

وی ادامه داد: این حق که صرفا دراختیار برخی کشورها قرار گیرد عادلانه نیست و باید همه ملل حق حضور و اعلام نظر داشته باشند.

 

آلیا  و موضوع مشارکت جوانان در فرآیند دموکراسی

فاطمه آلیا در سخنانی در کمیته جوانان و دموکراسی اظهار داشت: این اجلاس فرصت مغتنی است که ما نمایندگان پارلمان‌ها به تبادل تجربیات کشورهای خود در زمینه مشارکت جوانان در فرآیند دموکراسی بپردازیم.

وی افزود: این موضوع از مباحث مهم در حقوق بشر است و همه ما باید به اصول کلی مردم سالاری یعنی مشارکت برابری، حقوق اجتماعی و قبول حکومت اکثریت، احترام به اقلیت‌ها، توزیع عادلانه قدرت، نظارت همگانی بپردازیم.

آلیا با تاکید بر اینکه مشارکت جوانان در جوامع مختلف در فرآیند دموکراسی اهمیت بسیار زیادی دارد و تلاش برای بیان و اندیشه جوانان ایرانی نیز طی سی سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

 

لاریجانی در مهرآباد

رییس مجلس شورای اسلامی در تشریح دستاوردهای سفر هیات پارلمانی ایران به ژنو گفت: غزه و شرایطی که مردم فلسطین با آن مواجهه هستند از جمله موضوعات مطرح در این اجلاس بود.

وی افزود: در این ارتباط با برخی هیات‌های پارلمانی که به نظر می‌رسید گفتگو با آنها می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد ملاقات‌هایی را داشتیم.

لاریجانی با اشاره به تلاش های صورت گرفته توسط هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی برای متوجه کردن هیئت های شرکت کننده اتحادیه بین المجالس به موضوع غزه و ارائه پیشنهاد ایرا و عمان در ماده اضطراری تحت همین عنوان، اظهار داشت: در کنار این پیشنهاد موضوع امنیت غذایی رابه عنوان ماده اضطراری ارائه دادند و در نهایت نیر هرچند این موضوع به تصویب رسید اما موضوع غزه و مشکلات مردم فلسطین با این تلاش ها مسلط شد، به نحوی که سخنرانانی نیز که در مورد امنیت غذایی به ایراد سخن پرداختند، بر موضوع غزه و مشکلات مربوط به تامین مواد غذایی و دارو تاکید می کردند.

وی در مورد عوامل موثر در ترورهای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این مورد و همچنین موضوع ربوده شدن کاردار ایران در حاشیه اجلاس طی ملاقاتی که با رییس مجلس پاکستان داشتم مقرر شد که پاکستان در این زمینه موضوع را با حساسیت دنبال کند و در پیگیری این موضوع با جمهوری اسلامی همراه و هماهنگ باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet