ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1398/11/15 16:36:28
سرویس اجتماعی
بنیادی مطرح کرد

بررسی چندوجهی دلایل افزایش تولید دارو در کشور

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، به تشریح دلایل مثبت و منفی افزایش تولید دارو در ۹ ماه ابتدای سال ۹۸ در کشور پرداخت.
بررسی چندوجهی دلایل افزایش تولید دارو در کشور عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، به تشریح دلایل مثبت و منفی افزایش تولید دارو در 9 ماه ابتدای سال 98 در کشور پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/201611106633562598.jpg بررسی,چندوجهی,دلایل,افزایش,تولید,دارو,در,کشور Icana

بهروز بنیادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد انتشار گزارشی از وزارت صنعت، معدن و تجارت که نشان می‌دهد در 9ماهه امسال بیش از 36میلیارد عدد داروی انسانی تولید شده که نسبت به 9ماهه 97 حدود 30درصد افزایش نشان می‌دهد، گفت: افزایش میزان تولید دارو را از ابعاد مختلفی می‌توان مورد بررسی قرار داد، کما اینکه اگر این مهم در جهت خودکفایی و کاهش وابستگی محقق شده باشد، نشان می‌دهد تکنولوژی‌ها و توانمندی‌های لازم ایجاد شده و مواد اولیه برای تولید دارو به اندازه کافی در کشور وجود دارد که این امر نگرانی‌ها در مورد کمبود دارو را رفع می‌کند.

تولید دارو بیانگر رشد صادرات یا افزایش مصرف داخلی

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: دیدگاه دیگر اینکه ممکن است بخشی از افزایش تولید دارو به عنوان صادرات استفاده شده باشد که در پی آن توانسته باشیم بازارهای بیشتری را به دست آوریم.

وی در بیان دیدگاه منفی که می‌تواند در خصوص افزایش تولید دارو وجود داشته باشد، تصریح کرد: اگر افزایش تولید دارو در داخل به این دلیل بوده باشد که مصرف دارو در کشور افزایش یافته است، امر نگران‌کننده‌ای است، بنابراین لازم است مسئولان مربوطه در مورد دلایل افزایش این میزان دارو شفاف‌سازی کنند هر چند در زمستان به دلیل افزایش مراجعه به پزشکان و مصرف برخی داروها این امکان وجود دارد که میزان تولید دارو هم افزایش یابد.

میزان موفقیت ایران در تولید دارو برای بیماران خاص

این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به اینکه آیا در ایران امکانات لازم جهت تولید دارو برای بیماران خاص وجود دارد، اظهار کرد: البته گام‌هایی هم برای تولید داروی بیماران خاص و سرطانی در کشور برداشته شده است، اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اغلب کشورها برای تولید داروی مورد نیاز بیماران خاص همین مسیر را طی می‌کنند، ضمن اینکه در دنیا روال این گونه است که به دلیل محدودیت نیاز کشورها به تولید داروی بیماران خاص و هزینه زیادی که سرمایه‌گذاری در این بخش به همراه دارد، یک کشور هدف‌گذاری می‌شود، بنابراین چنانچه ایران بخواهد در این زمینه موفق باشد باید بازاریابی کرده و اقتصاد سلامت را مورد بررسی قرار دهد، اما چون تهیه این داروها یک امر حاکمیتی است اگر قرار باشد تولید شود، دولت باید سوبسید لازم را برای آن شرکت سرمایه‌گذار فراهم کند که به نظر می‌رسد دشوار باشد. /

بیشتر بخوانید:

دولت یارانه‌ای برای ممانعت از ورشکستگی صنعت داروی کشور تعیین کند

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet