شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1398/11/20 16:17:18
سرویس اجتماعی
کیان پور:

افزایش قیمت اجاره بها، حاشیه‌نشینی در پایتخت را 18 درصد افزایش داد

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: افزایش سرسام‌آور اجاره بهای مسکن منجر به توسعه حاشیه‌ها شده بنابراین باید فکری اساسی برای حل معضل مسکن شود و از مهاجرت بی‌رویه به حاشیه شهرها جلوگیری کرد.
افزایش قیمت اجاره بها، حاشیه‌نشینی در پایتخت را 18 درصد افزایش داد عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: افزایش سرسام‌آور اجاره بهای مسکن منجر به توسعه حاشیه‌ها شده بنابراین باید فکری اساسی برای حل معضل مسکن شود و از مهاجرت بی‌رویه به حاشیه شهرها جلوگیری کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201901108588629240.jpg افزایش,قیمت,اجاره,بها،,حاشیه‌نشینی,در,پایتخت,را,18,درصد,افزایش,داد Icana

مجید کیان‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت رشد سکونت‌گاه‌های غیررسمی را نگران‌کننده خواند و گفت: حدود 30 درصد جمعیت شهری یعنی 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ها زندگی می‌کنند؛ سکونت‌گاه های غیررسمی به صورت غیرقانونی و خارج از برنامه‌ریزی رسمی ساخته شده‌اند و در آنها مهاجران روستایی و نیازمندان و تهیدستان زندگی می‌کنند.

مجید کیان پور

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه باید 2 هزار و 700 محله در سکونت‌گاه‌های غیررسمی توسعه، احیا، بازسازی، بهسازی و نوسازی شوند و انتظار می رود دولت به این مهم توجه ویژه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید ارتقا کیفیت زندگی شهروندان و کاهش فقر شهری در دستور کار قرار گیرد، تصریح کرد: حدود 55 هزار هکتار از اراضی شهرها اختصاص به سکونتگاه‌های غیررسمی دارد که حدود 11 میلیون جمعیت کشور در آنها زندگی می‌کنند و 8  میلیون نفر از جمعیت کشور هم ساکن در 72 هزار هکتار از بافت‌های فرسوده ساکن هستند از سویی حدود 30 درصد جمعیت شهری در سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند بنابراین باید برای ارتقا و توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی گام برداشت.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس دهم یادآور شد: علت افزایش رشد 2درصدی سکونت‌گاهی شهری در تهران و 18درصدی در سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ها نشانه بدتر شدن وضعیت اقتصادی و کوچک‌شدن سفره مردم است در این رابطه باید 30درصد از سبد خانوار به مسکن اختصاص یابد و اگر بیشتر از این میزان شود برای  حفظ توازن مجبور هستند به مناطق حاشیه‌ای مهاجرت کنند که باعث گسترش حاشیه های شهر می‌شود.

کیان‌پور افزود: تاثیرپذیری مسکن از سیاست‌های کلان است و وقتی ارزش پول ملی تغییر کند به تناسب آن در تمامی بخش‌های اقتصادی کشور که شامل صنعت، مسکن، اشتغال و تولید است تاثیر می گذارد؛ افزایش سرسام‌آور اجاره بهای  مسکن، حاشیه شهرها را افزایش و توسعه داده و باید فکری اساسی برای حل معضل مسکن شود و از مهاجرت بی رویه به حاشیه شهرها جلوگیری کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف به برنامه‌ریزی برای ساماندهی و کاهش 10 درصدی جمعیت حاشیه‌نشین شهرها شد اما متاسفانه هنوز نتوانسته در این رابطه موفقیت چندانی را داشته باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: حاشیه‌نشینی ریشه در عوامل مختلف مانند نبود اشتغال پایدار، مشکلات اقتصادی و عدم ارتقای کیفیت سبد زندگی خانوار دارد بنابراین باید تلاش کرد که برنامه‌‌ریزی‌ها به تقویت و ارتقای کیفت بیشتر زندگی خانواده‌ها منجر شود.

بیشتر بخوانید:

وی نقش شهرداری‌ها و شوراهای اجتماعی را در کاهش مشکلات مناطق حاشیه نشین اساسی و حائز اهمیت دانست و گفت: خدمات زیربنایی در این مناطق باید به اندازه کافی توسعه یابد تا رضایتمندی آنها حاصل شود و مجبور نباشند پس از مدتی از این مناطق به مناطق دیگر مهاجرت کنند. همچنین ضروری است نهادهایی مانند فنی و حرفه ای، کمیته امداد، بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شهرداری ها و راه و شهرسازی برای رفع مشکلات و توانمندسازی حاشیه نشینان تلاش کنند؛ حاشیه نشینان باید از امکانات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و مشاغل پایدار بهره مند شود تا با ارتقای سطح زندگی و بهبود رفتارهای اجتماعی شاهد کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet