انتخابات ریاست جمهوری
1388/08/03 11:26:00
سرویس بین الملل
فلاحت پیشه ابراز نگرانی کرد:

توافق‌وین به‌تعلیق برنامه‌هسته‌ای‌ایران منجرنشود

**"حشمت‌الله فلاحت پیشه" با اشاره به پیش نویس موافقتنامه تامین سوخت راکتور تهران مبنی بر توافق برای غنی‌سازی مشارکتی اظهار داشت: نگرانی من این است که این طرح به روشی دیگر به تعلیق برنامه‌ هسته‌ای ایران منجر شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت افزود: براساس این توافقنامه پیشنهادی، کشورهای طرف قرارداد با ایران قصد دارند عملاً هشتاد درصد سوخت هسته‌ای که در ایران با غنای 5/3درصد تولید شده است را از ما بگیرند و به اورانیوم با غنای 20درصد تبدیل کرده و به ما بازگردانند.

نماینده اسلام آباد غرب تاکید کرد: در حال حاضر برخلاف مقررات آژانس، صادرات اورانیوم خام از سوی کشورها به ایران ممنوع شده است و ما بخش عمده اورانیوم بکار رفته در فعالیت‌های هسته‌ای را به سختی از معادن خودمان استخراج می‌کنیم و این در حالی است که کشور ما از نظر معادن اورانیوم غنی نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: کشورهای غربی تلاش دارند براساس این توافقنامه سوخت اورانیوم 5/3 درصدی را از ایران بگیرند و اتفاقی که عملاً رخ می‌دهد، این است که ما دیگر اورانیومی نداریم که چرخه سوخت هسته‌ای خود را با آن بگردانیم و این به معنای تعلیق فعالیت‌ هسته‌ای ایران است.

فلاحت‌پیشه گفت: این در صورتی است که براساس ماده 3 اساسنامه آژانس انرژی اتمی، کشورهای عضو باشگاه‌های هسته‌ای، موظف هستند در ازای پایبندی ایران به مقررات آژانس و NPT سوخت مورد نیاز تاسیسات هسته‌ای ایران را به عنوان یک عضو این باشگاه، تامین کنند.

لذا کاری که قرار است براساس این توافقنامه صورت بگیرد یعنی دریافت سوخت از یک کشور در ازای ارائه سوخت با غنای بیشتر بدعتی در تاریخ مناسبات آژانس خواهد بود.

وی یادآور شد: در سال 1990 نیز که ما سوخت خریداری کردیم، چیزی در قبال آن تحویل ندادیم.

نماینده اسلام آباد غرب تاکید کرد: پیشنهاد این توافقنامه حتی برگشت به سال 1990 نیز نیست چون ما امروز دارای اورانیوم غنی‌شده در داخل کشور هستیم و این حق مسلم ماست که اگر به ما سوخت هسته‌ای ندهند ما همین اورانیوم داخل کشور را تا میزان 20 درصد غنی کنیم تا فعالیت‌های هسته‌ای‌مان تعلیق نشود.

فلاحت‌پیشه اظهار داشت: طبق روال مناسبات هسته‌ای، به اندازه‌ای که فناوری هسته‌ای یک کشور به ویژه در تولید سوخت هسته‌ای توسعه بیابد، به همان اندازه، توان چانه‌زنی آن کشور برای کسب دستاوردهای هسته‌ای افزایش می‌یابد به گونه‌ای که عقب نشینی‌های چند ساله آژانس و گروه 1+5 در قبال ایران،‌حاصل دستاوردهای هسته‌ای ماست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: پیشنهاد عملیاتی من این است که جمهوری اسلامی ایران یا سوخت هسته‌ای کامل را بدون ما به ازائی از دیگر کشورها خریداری کند یا این که به سمت غنی‌سازی سوخت به بالای 5/3 درصد تا 20 درصد حرکت کند.

وی افزود: یا اگر قرار است سوخت 5/3 درصد غنی‌شده را از ما بگیرند تا 20 درصد غنی کننده، ‌آژانس تضمین کند صادرات اورانیوم خام از سوی کشورها به ایران هیچ ممنوعیتی نداشته باشد و به عبارتی منع فروش اورانیوم خام به ایران برداشته شود.

فلاحت‌پیشه در پایان تصریح کرد: طراحان دور جدید مذاکرات هسته‌ای با ایران، امیدوارند با این روش، نوعی تعلیق محترمانه را به برنامه هسته‌ای ایران تحمیل کنند در حالی که ایران می‌تواند از موضع برتر صحبت کند و اگر سوخت راکتور تهران تامین نشود، می‌تواند اورانیم 5/3 درصد غنی شده را با فناوری خود و براساس قوانین به میزان 20درصد غنی‌سازی کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet