هدر اصلی
1398/11/23 09:02:19
سرویس اقتصادی
موسوی لارگانی مطرح کرد

وعده مسئولان برای کنترل بازار شب عید

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: درحالی رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی بارها کنترل بازار ارز و تورم را به مردم وعده داده‌اند که همه ساله در پایان سال شاهد تورم هستیم و نابسامانی بازار ارز این تورم را بیشتر می‌کند.
وعده مسئولان برای کنترل بازار شب عید عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: درحالی رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی بارها کنترل بازار ارز و تورم را به مردم وعده داده‌اند که همه ساله در پایان سال شاهد تورم هستیم و نابسامانی بازار ارز این تورم را بیشتر می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/55138.jpg وعده,مسئولان,برای,کنترل,بازار,شب,عید Icana

سیدناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به افزایش قیمت دلار در ماه‌های منتهی به پایان سال، گفت: در حالی همه ساله در پایان سال شاهد تورم هستیم که نابسامانی بازار ارز، این تورم را بیشتر می‌کند اما رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی بارها کنترل بازار ارز و تورم را به مردم وعده داده‌اند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "عملیات بازار باز" نیز به درستی اجرا نشده است چراکه افزایش قیمت کالاها همچنان مشاهده می‌شود، ادامه داد: برخلاف وعده مسئولان پس از گرانی بنزین باز هم شاهد گرانی برخی از کالاها هستیم در حالی که همین مسئولان مدعی شدند پس از گرانی بنزین تعدادی کالا ارزان شده است!

وی با بیان اینکه کنترل تورم و نقدینگی سال‌ها در ایران مغفول مانده و بانک مرکزی در اجرایی شدن این مهم نقشی نداشته، افزود: تشکیل بازار بدهی برای دولت یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرایی شدن عملیات بازار باز است ازسوی دیگر بازار بین بانکی نیز کمک می‌کند تا بانک‌ها در فضایی خارج از نظارت بانک مرکزی به تامین نقدینگی و استقراض بپردازند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با اجرایی شدن عملیات بازار باز، بانک مرکزی می‌تواند در مواقع لزوم به عرضه منابع پرداخته و در دوره‌ای که باید منابع مالی و نقدینگی از بازار جمع شود نقدینگی را از بازار جمع کند.

به گزارش خانه ملت، "فرآیند عملیات بازار باز" به این صورت است که در مواقع افزایش(کاهش) تقاضای ذخایر بانک‌ها که احتمال انحراف نرخ بهره(قیمت ذخایر) بازار بین بانکی از میزان هدف‌گذاری وجود دارد، بانک مرکزی از طریق خرید(فروش) اوراق بهادار و عرضه (جمع‌آوری) ذخایر، نرخ بهره بازار را به حول و حوش نرخ سیاستی هدایت می‌کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet