پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/11/27 11:38:38
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می‌دهد

وداع با سیستم‌های سنتی آبیاری؛ سامانه حسابداری ملی آب راهکاری برای مدیریت منابع آبی

سیستم‌های سنتی آبیاری بارها به عنوان عوامل مهم در هدر رفت منابع آبی مطرح شده‌اند و این موضوع اهمیت استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری را افزایش داده اما عدم وجود اطلاعات و آمار دقیق میزان برداشت از منابع موجود و هدر رفت آب کار را برای کارشناسان دشوار کرده است.
وداع با سیستم‌های سنتی آبیاری؛ سامانه حسابداری ملی آب راهکاری برای مدیریت منابع آبی سیستم‌های سنتی آبیاری بارها به عنوان عوامل مهم در هدر رفت منابع آبی مطرح شده‌اند و این موضوع اهمیت استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری را افزایش داده اما عدم وجود اطلاعات و آمار دقیق میزان برداشت از منابع موجود و هدر رفت آب کار را برای کارشناسان دشوار کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201810100012752176.jpg وداع,با,سیستم‌های,سنتی,آبیاری؛,سامانه,حسابداری,ملی,آب,راهکاری,برای,مدیریت,منابع,آبی Icana

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت؛ با توجه به اقلیم گرم و خشک کشور و محدودیت استفاده از منابع آبی سطحی و سفره‌های زیر زمینی طی سال‌های اخیر، اجرای پروژه‌های آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی سطح کشور مورد توجه دولت و مجلس قرار گرفته و در برنامه ششم توسعه نیز بر روی آن تاکید شده است، در اجرای طرح‌های نوین آبیاری نیز همانند سایر تکنولوژی‌های جدید باید تمامی نکات مورد توجه قرار بگیرد زیرا عدم توجه به آنها می‌تواند باعث بروز آثار منفی شود.

بر اساس نظر کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری و گزارش فائو اصولا باید اجرای پروژه‌های آبیاری نوین در بستر چند وجهی و از ابعاد مختلف مانند انرژی، نیروی کار، آب، اقتصاد، تولید و محیط زیست مورد بررسی قرار داد، در استفاده از سیستم‌های آبیاری سنتی حدود 60 درصد از آب مصرفی هدر می‌رود که با توجه به محدودیت منابع آبی کشور رقم بسیار بالایی است.

اجرای سیستم نوین آبیاری در 130 هزار هکتار از اراضی کشور

در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی کشور تحت پوشش آبیاری‌های نوین قرار گرفته‌ و حدود 130 هزار هکتار نیز در دست اجرا است که باید میزان آن در سال‌های آینده افزایش بیشتری داشته باشد، در سال جاری منابع 2 هزار میلیارد تومانی برای اجرای پروژه‌های آبیاری نوین اختصاص پیدا کرده است.

کاهش هدف برنامه ششم توسعه برای اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار

بر اساس برنامه ششم توسعه باید سالانه 400 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به سیستم نوین آبیاری مجهز شود اما با توجه به مشکلات موجود در زمینه تخصیص اعتبارات تنها می‌توان حدود 160 تا 170 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را به سیستم نوین آبیاری تجهیز کرد.

برخی از روش‌های آبیاری که در کشور تحت عنوان روش‌های نوین مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز مانند روش بارانی منسوخ شده‌اند 

متاسفانه برخی از روش‌های آبیاری که در کشور تحت عنوان روش‌های نوین مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز مانند روش بارانی منسوخ شده‌اند و باید شیوه‌های جدیدتری مورد توجه مسئولین قرار بگیرد و آنها را به کشاورزان آموزش دهند.

در حال حاضر علاوه بر استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین اصلاح الگوی کشت و جلوگیری از کشت محصولات آب بر در نقاطی از کشور که با محدودیت شدید منابع دست و پنجه نرم می‌کنند می‌تواند تا حدود بسیار زیادی از هدر رفت آب در بخش کشاورزی جلوگیری کند.

عدم یکپارچگی مزارع مانعی در مسیر اجرای سیستم‌های آبیاری

یکی از موانع پیش روی استفاده از شیوه‌های آبیاری نوین یکپارچه نبودن اراضی کشاورزی کشور است در بسیاری از مناطق متاسفانه اراضی در متراژهای کوچک تقسیم شده‌اند که باعث شده تا اجرای سیستم‌های نوین آبیاری هزینه بسیار زیادی داشته باشد، طی سال‌های اخیر در راستای یکپارچه‌سازی اراضی تلاش‌های بسیار زیادی شده است.

در راستای حفاظت از منابع آبی کشور و اجرای پروژه‌های آبیاری نوین، استقرار سامانه حسابداری ملی آب کشور باید در دستور کار قرار بگیرد و ایجاد آن نیازمند فراهم سازی زیر ساخت‌ها ی نرم افزاری و همکاری بخش‌های مختلف کشور است. حسابداری ملی آب طی سال‌های اخیر در برخی از کشورها در راستای سازماندهی اطلاعات اقتصادی، هیدرولوژیکی و اجتماعی به روشی سازگار و منسجم برای تجزیه و تحلیل سیاست‌های مرتبط با بخش آب و اثر آب در اقتصاد ملی شکل گرفته و هدف از ایجاد آن مدیریت منابع آب در سطح حوضه، استان و کشور به‌ صورت کارا، منصفانه و سازگار با محیط زیست به‌ منظور رسیدن به اهداف توسعه پایدار است.

با استقرار سامانه حسابداری ملی آب می‌توان میزان مصرف آب در بخش‌های مختلف را مدیریت و برای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشت، در حال حاضر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بر اساس آمار و ارقامی صورت می‌گیرد که بخشی از آنها به صورت دقیق و قابل اعتماد نیستند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet