پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/11/27 11:40:00
سرویس اجتماعی
جمالی نوبندگانی:

ایران در آینده با تراکم نیروی پزشک مواجه می‌شود

نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ایران با کمبود پزشک مواجه نیست، تاکیدکرد که بر اساس تعداد دانشجویان پزشکی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های داخلی و خارجی در آینده حتی با تراکم پزشک نیز مواجه خواهیم شد.
ایران در آینده با تراکم نیروی پزشک مواجه می‌شود نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ایران با کمبود پزشک مواجه نیست، تاکیدکرد که بر اساس تعداد دانشجویان پزشکی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های داخلی و خارجی در آینده حتی با تراکم پزشک نیز مواجه خواهیم شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201908103641256067.jpg ایران,در,آینده,با,تراکم,نیروی,پزشک,مواجه,می‌شود Icana

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با رد صحت انتشار اخباری مبنی بر اینکه کمبود پزشک در کشور بحران‌آفرین شده است، گفت: ما با بحران کمبود پزشک روبرو نیستیم، اما با مشکل عدم مدیریت صحیح در توزیع پزشکان در سطح کشور مواجه هستیم.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از چندین دهه قبل پزشکان با اجبار برای گذراندن طرح به مناطق محروم فرستاده می‌شوند و به دلیل وضعیت نامناسب آن مناطق خانواده‌های خود را در مراکز استان‌ها ساکن می‌کنند، به همین دلیل مترصد این هستند که بلافاصله بعد از اتمام طرح به مراکز استان‌ها برگردند و با خرید مطب یا سهمیه‌ای از بیمارستان‌های خصوصی امرار معاش کنند.

وی تصریح کرد: بسیاری از پزشکان هم برغم برخورداری از شماره نظام پزشکی به امورات دیگر می‌پردازند، از سوی دیگر تعدادی از دانشجویان پزشکی نیز در چین، روسیه، مجارستان و ارمنستان تحصیل می‌کنند و سعی دارند بعد از اتمام تحصیلاتشان به سرعت به ایران برگردند، بنابراین در آینده نزدیک با تراکم پزشک مواجه خواهیم بود.

استقرار پزشک در تمام روستاها باعث هدررفت منابع می‌شود

جمالی نوبندگانی تاکید کرد: هم‌اکنون یکی از مشکلات کشور در حوزه سلامت این هستند که حتی روستاهایی که کمتر از 50 خانوار جمعیت دارند نیز متقاضی استقرار پزشک هستند، و این در حالی است که می‌توان تعدادی از این روستاها را با یکدیگر تجمیع کرده و از هدررفت منابع جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما و مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست کمیسیون بهداشت و درمان در مخالفت با طرح افزایش دو برابری دانشجویان پزشکی این گونه استدلال کردیم که تعداد پزشکان باید با توجه به استانداردی که به ازای تخت‌های آموزشی، اساتید و دانشگاه‌ها تعیین شده، باشد، ضمن اینکه لازم است از مهارت و تجربه کافی برخوردار باشند، در غیر این صورت افزایش تعداد پزشکان آسیب‌رسان خواهد بود.

جمالی نوبندگانی اظهار کرد: مشکل کنونی در حوزه تامین پزشک به عدم اجرای طرح پزشک خانواده برمی‌گردد، چرا که بر اساس این طرح حتی در کشورهای توسعه یافته نیز شهرها قطب‌بندی شده و بر اساس تجهیزات تشخیصی، بیماران را به این مراکز ارجاع می‌دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: تربیت نیروی پزشک باید متناسب با نیاز کشور باشد تا افراد فارغ‌التحصیل بیکار همچون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی که در هر شهری یک واحد ایجاد کرده، وجود نداشته باشد./

بیشتر بخوانید:

وزارت بهداشت آستین ها را برای رفع مشکلات حوزه دارو بالا بزند

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet