خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/11/29 12:25:54
سرویس سیاسی
/کارنامه مجلس دهم از نگاه نمایندگان/

قانون کاهش ساعت کاری بانوان؛ از تقویت بنیان خانواده تا ایجاد عدالت کاری بین زنان و مردان

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب قانون کاهش ساعت کاری بانوان را فرصتی در جهت تقویت بنیان خانواده برشمرد و تاکید کرد:  قانون کاهش ساعت کاری بانوان که در مجلس دهم به تصویب رسید منجر به ایجاد عدالت کاری بین زنان و مردان شد.
قانون کاهش ساعت کاری بانوان؛ از تقویت بنیان خانواده تا ایجاد عدالت کاری بین زنان و مردان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب قانون کاهش ساعت کاری بانوان را فرصتی در جهت تقویت بنیان خانواده برشمرد و تاکید کرد:  قانون کاهش ساعت کاری بانوان که در مجلس دهم به تصویب رسید منجر به ایجاد عدالت کاری بین زنان و مردان شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902104687186639.jpg قانون,کاهش,ساعت,کاری,بانوان؛,از,تقویت,بنیان,خانواده,تا,ایجاد,عدالت,کاری,بین,زنان,و,مردان Icana

سلمان خدادادی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مجلس دهم در مرحله نخست، موضوع "کاهش ساعت کاری بانوان" را در برنامه ششم مورد بررسی و تصویب قرار داد گفت: بعد از آن و به دلیل اهمیت موضوع، قانون جداگانه‌ای در حمایت از کاهش ساعت کار اداری بانوان به تصویب رسید.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر کاهش 8 ساعت در هفته از ساعت کاری، در قانون کاهش ساعت کاری بانوان ادامه داد: بعد از تصویب قانون، ساعت کاری بانوان از 44 ساعت در هفته به 36 ساعت کاهش یافت.

وی با بیان اینکه تا پیش از تصویب قانون کاهش ساعت کاری بانوان هیچ اقدام تشویقی برای ترغیب دستگاه ها به انجام این امر در قانون وجود نداشت افزود: اما بعد از تصویب این قانون فاکتورهای متعددی در نظر گرفته شد، به طور مثال تاکید شد تا بانوانی که صاحب فرزند می شوند مورد حمایت واقع شوند به عبارتی مادران تا 6 سالگی فرزندشان، هر هفته 8 ساعت کاهش ساعت کاری دارند.

خدادادی مصوبه مجلس در کاهش ساعت کاری بانوان را در مسیر تحقق سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری دانست وگفت: واقعیت آن است که اگرچه یکی از شاخصههای توسعه یافتگی نیروی انسانی است اما امروز کشور در شرایطی است که پیری جمعیت به عنوان نگرانی‌ جدی آینده کشور را تهدید می‌کند، موضوعی که رهبر معظم انقلاب هم طی سال‌های اخیر درباره آن هشدار دادند. 

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در مراحل ابتدایی تصویب این قانون تبعیض بین بخش دولتی و خصوصی وجود داشت، افزود: در گام اول فقط بخش دولتی موظف به اجرای قانون بود اما در نهایت و پس از ارائه بسته های تشویقی به بخش خصوصی زمینه اجرایی شدن این قانون در شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی هم فراهم شد و به این ترتیب تبعیض بین بانوان شاغل در بخش خصوصی و دولتی از بین رفت.

ارتقای عدالت اجتماعی از اهداف تصویب قانون کاهش ساعت کار بانوان

وی ارتقای عدالت اجتماعی را از اهداف تصویب قانون کاهش ساعت کار بانوان برشمرد و تاکید کرد: با توجه به مسئولیت بانوان در پرورش فکری فرزندان و کنترل امور خانه و خانواده توجه به وضعیت بانوان شاغل دارای شرایط خاص از موضوعات مهم در جهت تحقق عدالت اجتماعی بود که در دستورکار مجلس دهم قرار گرفت به طوریکه در این قانون بنا داشتیم ضمن نقش دادن به زنان در عرصه اجتماع، فرصت لازم برای انجام امورات مرتبط با امور فرزندان برای آنها فراهم شود.

خدادادی با یادآوری انتقادات وارده به قانون کاهش ساعت کاری بانوان پیش از تصویب، گفت: یکی از انتقادات وارده به قانون در زمان بررسی این بود که با تصویب آن استخدام کنندگان به دلیل کاهش ساعت کاری بانوان از استخدام آنها سر باز می زنند در حالیکه شواهد نتایج دیگری را نشان داد.

 قانون کاهش ساعت کاری بانوان مکمل قانون تسهیل ازدواج جوانان 

این نماینده مردم در مجلس دهم یکی دیگر از کارکردهای تصویب قانون کاهش ساعت کاری بانوان را تقویت بنیان خانواده برشمرد و تاکید کرد: در واقع تصویب این قانون مطابق با قوانین بالادستی در حوزه حمایت از خانواده و در تکمیل قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب سال 83 بود که در دستور کار مجلس دهم قرار گرفت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون کاهش ساعت کاری بانوان، عدالت کاری بین زنان و مردان را متعادل کرد تصویب این قانون را در مسیر ایجاد انگیزه و شادابی در زنان شاغل دانست که گامی در جهت رفع تبعیض و ایجاد عدالت اجتماعی بوده است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet