شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/23 09:33:00
سرویس کمیسیون ها

بررسی آخرین تحولات پرونده هسته ای ایران در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه روز سه شنبه خود به بررسی آخرین تحولات مربوط به پرونده هسته ای ایران پرداخت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کاظم جلالی در خصوص جلسه روز سه شنبه کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: در این جلسه که با حضور سخنگوی وزارت امور خارجه تشکیل شد، آخرین تحولات مربوط به پرونده هسته ای ایران، مسایل مربوط به عراق، مسایل منطقه و نوعی تعاملات ایران با جهان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مخبر کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: در خصوص بحث هسته ای گفتگو ها بین ایران و آژانس استمرار خواهد یافت و در آینده نزدیک آقای جلیلی دبیر شورای عالی امنیت با خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار خواهد کرد.

وی با اعلام حمایت کمیسیون امنیت ملی از جلیلی دبیر شورای عالی امنیت گفت: آقای جلیلی با توجه به تجربه و توانمندی و شایستگی، از حمایت همه نمادهای کشور برخوردار است و ما هم به تلاش های ارزنده وی چه در زمان معاونت وزارت امور خارجه و چه در مقطع کنونی ارج می نهیم.

جلالی متذکر شد: آنچه مشخص است این است که گفتگوهای ایران درباره موضوع سانترفیوژهای نوع اول و دوم با آژانس بین المللی انرژی هسته ای صادقانه و مبتنی بر توافقات انجام شده بین لاریجانی، سولانا و البرادعی است.

مخبر کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه امیدواریم گزارش البرادعی همچون گزارش سپتامبر از روند کارشناسی، واقع گرایانه و مثبت برخوردار باشد، گفت: در مورد کنسرسیوم هم در کمیسیون بحث هایی مطرح شد: آنچه برای ایران مهم است دست یافتن به دانش کامل انرژی هسته ای و چرخه سوخت در داخل کشور است. بسیاری از این پیشنهادات از نقاط ابهام جدی برخوردار است و ایران براساس قواعد بین المللی و NPT و مقررات پادمان به دنبال دستیابی به حقوق کامل هسته ای خود است.

وی افزود: البته حق آژانس را در راستا ی آزمایش و انحراف نداشتن، آن هم در چارچوب قواعد بین المللی و بدون فشار قدرت های بزرگ به رسمیت می شناسیم و برای اعتمادسازی با آژانس بین المللی اتمی از هیچ گونه تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

جلالی خاطرنشان کرد: در این جلسه بحث های مفصلی پیرامون عراق مطرح شد. سیاست اصولی کشورمان این است که در عراق صلح و امنیت و آرامش برقرار شود و با توجه به اینکه امنیت عراق به دلیل همسایگی با کشورمان با امنیت ایران گره خورده است، ایران از هیچ تلاشی برای استقرار امنیت و صیانت از تمامیت ارضی عراق و تقویت دولت مرکزی عراق فروگذار نخواهد کرد و گفتگوهای ایران با آمریکا نیز در این چارچوب است.

نماینده شاهرود اظهار داشت: از طرف دیگر به نظر می رسد تقویت نکردن دولت مرکزی عراق و اعطای اختیارات کامل به دولت عراق و تشکیل و تقویت پلیس و ارتش عراق از نظر ما آسیب های جدی به مردم عراق وارد می کند و این نیازمند آن است که کشورهای اشغالگر عراق امور را به دولت و ملت عراق واگذار کنند.

وی در خصوص آزادی سایر دیپلمات های ایران گفت: تلاش هایی در حال انجام است که دیپلمات های در بند و برخی مردم عادی در آینده نزدیک آزاد شوند.

مخبر کمیسیون امنیت ملی در خصوص تهدیدات خارجی علیه ایران متذکر شد: در کمیسیون مباحثی در این ارتباط مطرح شد و مقرر گردید جلسه ای به شکل کارشناسی و با دعوت از دستگاه های مختلف حاکمیتی، این موضوع به دقت بررسی شود و همچنین نقطه نظرات مختلف در این باره مورد توجه جدی کمیسیون قرار گیرد.

جلالی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی به نظر می رسد بیش از پیش نیازمند فهم دقیق از تحولات جهانی و مسایل منطقه ای هستیم و دیدگاه ما باید دیدگاه کارشناسانه و واقع گرایانه باشد و نباید تحت تاثیر مسایل سیاسی داخلی و یا رقابت های انتخاباتی قرار گیرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet