پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/11/29 12:23:16
سرویس سیاسی
/کارنامه مجلس دهم از نگاه نمایندگان/

فلاحت‌پیشه: طرح سه فوریتی مجلس دهم، جایگاه وحدت بخشی در سیاست خارجی ایران داشت

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طرح سه فورتی مجلس نقش تاریخی مهمی در تاریخ مجالس ایران و جایگاه وحدت بخشی در سیاست خارجی کشور داشت.
فلاحت‌پیشه: طرح سه فوریتی مجلس دهم، جایگاه وحدت بخشی در سیاست خارجی ایران داشت عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طرح سه فورتی مجلس نقش تاریخی مهمی در تاریخ مجالس ایران و جایگاه وحدت بخشی در سیاست خارجی کشور داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201807101953045141.jpg فلاحت‌پیشه:,طرح,سه,فوریتی,مجلس,دهم،,جایگاه,وحدت,بخشی,در,سیاست,خارجی,ایران,داشت Icana

حشمت الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه به عنوان سازمان تروریستی توسط آمریکا و سپس طرح سه فوریتی اصلاح این قانون برای تروریستی خواندن ارتش آمریکا پس از شهادت سردار سلیمانی، گفت: این طرح اولین سه فوریتی در مجلس ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که به منظور انجام کار پیشگیرانه در دستور کار قرار گرفت. در حالی که همزمان در کنگره امریکا روند منفعلی برای محدود کردن اختیارات ترامپ شکل گرفته بود، روند فعالی در مجلس دهم شکل گرفت که سعی کرد ابزار قانونی لازم را در اختیار حوزه نظامی کشور قرار دهد تا نیروهای نظامی بتوانند مقابل اقدامات آنها ایستادگی کند.

طرح سه فوریتی مجلس دهم تاثیرگذار در کاهش اختیارات ترامپ در اقدام نظامی علیه ایران

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طرح سه فوریتی مذکور نقش تاریخی مهمی داشت؛ همزمان با تصویب آن در مجلس ایران، در کنگره آمریکا، مجلس نمایندگان و سنا حدود یک چهارم جمهوری خواهان به همراه دموکرات‌ها رأی دادند که اختیارات ترامپ در اقدام نظامی علیه ایران محدود شود.

وی افزود: در مقابل تصمیم مجالس آمریکا، مجلس شورای اسلامی اختیار مقابله جدی و پشیمان کننده را به نیروهای نظامی خود داد. طرح سه فوریتی آخرین مصوبه مجلس دهم در حوزه سیاست خارجی به لحاظ تقویت فعالیت سیاست خارجی در مقابل جریان انفعالی بود.

اجماع سه جریان سیاسی مجلس در رأی به طرح سه فوریتی

فلاحت‌پیشه یادآور شد: طرح سه فوریتی در مورد موضوعات مختلف در مجالس گذشته و حتی مجلس دهم مطرح شده بود اما هیچ گاه به رأی گذاشته نشد زیرا اجماع مورد نیاز برای طرح سه فوریتی شکل نمی‌گرفت اما در ارتباط با تقویت نیروی سپاه قدس و انتقام از استکبار اجماع مورد نیاز در مجلس دهم شکل گرفت و یک مجلس بدون استثناء به آن رأی داد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سه جریان سیاسی اصول‌گرا، اصلاح‌طلب و مستقل مجلس دهم نشان دادند که وحدتی در سیاست خارجی کشور وجود دارد، جایگاه وحدت بخشی این موضوع تاثیر بسزایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران داشت.

مجلس محمل‌ها و زمینه‌های قانونی لازم برای سیاست خارجی فعال را فراهم کرد

فلاحت‌پیشه معتقد است: مجلس شورای اسلامی هر چه به روزهای پایانی خود نزدیک شد بیشتر در حوزه سیاست خارجی قدم برداشت. مجلس دهم سعی کرد محمل‌ها و زمینه‌های قانونی لازم را برای یک سیاست خارجی فعال فراهم کرد و در عین حال جریان قدرتمندی در مجلس دهم به ویژه در کمیسیون امنیت ملی مانع شکلگیری رفتارهای انتحاری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود آنکه مجلس دهم مصوبات قوی در حوزه تقنین و نظارت برای سیاست خارجی فعال تصویب کرد، طرح های خطرناکی مطرح شد که می‌توانست به منزله انتحار برای سیاست خارجی کشور پیش بیاید اما همین جریان قوی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم مانع آنها شد.

وی افزود: علی‌رغم تلاش عده‌ای برای خروج ایران از NPT یا طرح بستن تنگه هرمز و مواردی که به صورت ناخودآگاه موجب تحمیل شرایط افراطی به سیاست خارجی بود، بخشی از نیروهای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم مانع از تحقق این طرح‌ و موضوعات آن شدند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیشه یادآور شد: استکبار و رژیم صهیونیستی تلاش بسیاری کردند تا سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به سمت طرح موضوعات افراطی مورد علاقه آنها رود اما عقلانیت به کمک پارلمان در چارچوب سیاست خارجی حفظ شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet