پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/11/29 12:17:28
سرویس سیاسی
گزارش خانه ملت از سنگ‌تمام بهارستان‌نشینان دهم برای سبزپوشان انقلاب

از تصویب طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا تا مقدمه‌چینی برای تحقق انتقام سخت

منتخبان ملت در مجلس دهم تلاش کردند با تصویب قوانین حمایتی، جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر ایالات متحده را تقویت کنند که این موضوع در عرصه قانونگذاری کشورمان، اقدامی بی بدلیل است.
از تصویب طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا تا مقدمه‌چینی برای تحقق انتقام سخت منتخبان ملت در مجلس دهم تلاش کردند با تصویب قوانین حمایتی، جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر ایالات متحده را تقویت کنند که این موضوع در عرصه قانونگذاری کشورمان، اقدامی بی بدلیل است. https://cdn.icana.ir/d/019/201904103019109785.jpg از,تصویب,طرح,تقویت,جایگاه,سپاه,در,برابر,آمریکا,تا,مقدمه‌چینی,برای,تحقق,انتقام,سخت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ اوایل سال جاری بود که کاخ سفید در اقدامی خصمانه و مغایر با قوانین بین‌المللی نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را رسما در لیست به اصطلاح تروریستی دولت آمریکا قرار داد.

بر همین اساس دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی غیرقانونی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «به طور رسمی برنامه دولتم برای تروریستی اعلام کردن نیروهای سپاه پاسداران ایران از جمله نیروهای قدس را ذیل بند ۲۱۹ قانون مهاجرت و تابعیت اعلام می‌کنم. این گام بی‌مانند نشان‌گر آن است که ایران نه‌تنها یکی از حامیان اصلی تروریسم است بلکه فعالیت‌هایی که سپاه پاسداران در آن دخیل است، تروریسم را ترویج و حمایت مالی می‌کند. سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران وسیله اصلی این کشور برای اعمال و حمایت از کمپین جهانی تروریسم است.»

دونالد ترامپ

در همان زمان تحلیل گران سیاسی بیان کردند اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریست‌ها در راستای فشارهای دولت ترامپ علیه ایران پس از خروج از توافق هسته‌ای که در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا انجام شده بود، اتخاذ شد.

باوجود اینکه انتظار می‌رفت کاخ سفید چنین اقدامی را اتخاذ کند اما این اقدام سابقه‌ای در روابط آمریکایی ها با دیگر کشورها ایجاد کرد زیرا این اولین بار بود که ایالات متحده، قدرت نظامی کشور دیگری را در لیست تروریست‌ها قرار می‌داد.

تصویب دو فوریت طرح تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابل آمریکا

بر این اساس مقامات داخلی کشورمان صراحتا این اقدام خصمانه و مغایر با قوانین بین‌المللی را محکوم کردند؛ البته مجلس دهم شورای اسلامی به طور جدی وارد عمل شد و نمایندگان در نشست علنی بیستم فروردین ماه قوه مقننه، در جریان رسیدگی به دو فوریت طرح تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابل آمریکا با 189 رأی موافق، 2 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 198 نماینده حاضر در جلسه با بررسی این طرح به صورت دو فوریت موافقت کردند.

صحن علنی 20 فروردین مجلس شورای اسلامی روز پاسدار

پس از رای صریح نمایندگان در محکوم کردن اقدام خصمانه آمریکا، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورخ بیست و پنجم فروردین ماه با حضور اعضای کمیسیون و نمایندگان ارگان های مختلف، کلیات طرح قانونی دو فوریتی اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در برابر تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط ایالات متحده آمریکا را با اتفاق آراء به تصویب کمیسیون رساند.

در دلایل توجیهی این طرح اینطور ذکر شده بود که با توجه به ماهیت تروریستی آمریکا خصوصا آن بخش از نیروهای نظامی و امنیتی و فرماندهی مرکزی آمریکا که در ربع قرن اخیر با ورود در منطقه غرب آسیا ضمن انجام اقدامات تروریستی در عراق افغانستان و سوریه و ایران از پروژه‌های تروریستی حمایت آشکار کرده اند طرح به صورت فوریت تقدیم مجلس می‌شود.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا به عنوان سازمان تروریستی اعلام شد

نظامیان آمریکایی

نهایتا نمایندگان در نشست علنی سوم اردیبهشت ماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با مواد این طرح موافقت کردند.

در ماده یک این طرح آمده به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیم و یا اقدام دولت ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و از آنجا که این رژیم برخلاف اصول مسلم حقوق بین الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق اصل یکصد و پنجاهم (۱۵۰) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته می شود، سازمان تروریستی خارجی اعلام نموده است؛ به موجب این قانون فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام)، نیروها و سازمانها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می شوند و هرگونه کمک نظامی یا اطلاعاتی به این نیروها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همکاری در اقدام تروریستی محسوب می گردد.

همچنین در ماده ۲ این طرح ذکر شده، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می اندازند، اقدامات متقابل و قاطع بر اساس این قانون به عمل آورد.

در ماده ۳ نیز آمده است، دولت جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح موظفند در زمان مقتضی با اقدامات ضروری و هوشمندانه به گونه ای عمل کنند که نیروهای آمریکایی نتوانند از هرگونه توان و امکانات علیه منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

در ادامه در ماده 4 این طرح ذکر شده، وزارت اطلاعات و سایر دستگاه های اطلاعاتی مکلفند فهرست فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) و سازمانها و نهادهایی که تحت اختیار این فرماندهی می باشد و از تروریست ها حمایت و پشتیبانی می نمایند را برای تعقیب قضایی اعلام نموده و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران ظرف مدت سه ماه از تصویب این قانون سازی کاری را ایجاد نماید که بر اساس آن اسامی اعلام شده را به عنوان سازمان تروریستی و افراد تروریست تحت تعقیب و مجازات بر اساس قانون مجازات اسلامی و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مصوب ۱۳۹4/۱۱/۱۳ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن قرار دهد.

همچنین در ماده ۵ این طرح آمده، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری می کنند و از این جهت در معرض آسیب قرار می گیرند، با تشخیص دستگاه مربوطه حمایت های حقوقی و مقتضی را به عمل آورد.

در ماده 6 طرح یاد شده آمده، وزارت امور خارجه با همکاری سایر دستگاهها موظف است با استفاده از ظرفیت های حقوقی، سیاسی و دیپلماسی دفاعی برای تعطیلی پایگاههای آمریکایی در منطقه تلاش نموده و بهره مندی نیروهای آمریکایی از تجهیزات، منابع مالی و سایر کمکهای احتمالی کشورهای منطقه را خاتمه دهد.

همچنین در ماده ۷ طرح مذکور آمده، کلیه کشورهایی که به هر نحو از تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی تبعیت یا حمایت نمایند مشمول عمل متقابل می گردند.

در ماده 8 این طرح ذکر شده، اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو از تصمیم و اقدام ایالات متحده آمریکا تبعیت نموده و به استناد تحریم های یک جانبه یا بین المللی از ارائه خدمات به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشخاص حقوقی و حقیقی وابسته یا مرتبط به آن خودداری نمایند، مجرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه پنج تا هشت قانون مجازات اسلامی می شوند.

در ماده 9 نیز آمده دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اعتراض و اقدام حقوقی به تصمیم غیرقانونی ایالات متحده آمریکا در تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراجع بین المللی از طریق مراردات دوجانبه و چند جانبه با کشورها و رایزنی با مجامع و سازمانهای بین المللی از حداکثر توان خود برای بی اثر کردن اقدام آمریکا در نقض مصونیت حاکمیتی ارکان دفاعی جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.

در ماده ۱۰ طرح یاد شده آمده، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است منابع مورد نیاز برای اجرای این قانون را سالانه در بودجه سنواتی دستگاه های مجری این قانون پیش بینی و تخصیص صد درصد(۰ ۱۰) را صادر نماید.

همچنین ماده ۱ ۱ طرح مذکور می گوید، دولت و کلیه دستگاه های مشمول این قانون موظفند هر چهارماه یکبار گزارش عملکرد خود را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای طرح در مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.

در ماده ۱۲ نیز آمده، وزارت اطلاعات و سایر دستگاه های اطلاعاتی موظفند اسامی کسانی که در تصمیم موضوع این قانون مشارکت داشته اند شناسایی و به قوه قضائیه معرفی نمایند تا اقدام قانونی مقتضی به عمل آید.

همچنین در ماده ۱۳ این طرح ذکر شده، کلیه تکالیف مرتبط با نیروهای مسلح مقرر در این قانون بر اساس تدابیر فرماندهی کل قوا قابل اجراء می باشد. در ماده 14 این طرح نیز آمده، این قانون از زمان تصویب، لازم الاجراء است.

ترور سردار قاسم سلیمانی، حمایت تمام قد بهارستان‌ از سپاه قدس

چندی پیش مصادف با سیزدهم دی ماه 98 در پی حمله هوایی نیروهای متجاوز و تروریست آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد ، سرباز ولایت و امت اسلامی سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده فداکار شجاع و بی نظیر نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شهادت رسید. در این حمله جنایات بار چند تن از همراهان وی و فرماندهان و رزمندگان حشد العبی عراق نیز به شهادت رسیدند.

رئیس جمهور آمریکا هم در سخنانی حمله جنایتکارانه پهپادهای این کشور به بغداد را که به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران انجامید را تایید و اعلام کرد این حمله به دستور وی صورت گرفته است.

ترامپ در توجیه حمله تجاوزکارانه نظامیان تروریست آمریکا مدعی شد، ما موفق شدیم اولین تروریست جهانی یعنی قاسم سلیمانی را از بین ببریم. ما هر کسی را که به آمریکا یا هم پیمانانش دست درازی کند تحت پیگرد قرار خواهیم داد. سپاه قدس به فرماندهی سلیمانی باعث کشتار و آزار فراوانی برای آمریکایی‌ها بود و سلیمانی دلیل کشتار مردم بیگناه زیاد و حملات تروریستی بود.

در پی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه او به‌ویژه ابومهدی المهندس رهبر معظم انقلاب در پیامی تاکید کردند، انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون سردار شهید سلیمانی و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.

مقدمه چیزنی مجلس دهم برای تحقق انتقام سخت

همین موضوع سبب شد منتخبان ملت در قوه مقننه برای نخستین بار در طول تاریخ پس از انقلاب اسلامی، در نشست علنی هفدهم دی ماه مجلس شورای اسلامی طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا را در دستورکار قرار داده و با اکثریت آراء به سه فوریت و کلیات این طرح رأی مثبت بدهند.

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی عین الاسد در عراق

دکتر لاریجانی: تمام اعضای پنتاگون و وابستگان آنها تروریست محسوب می‌شوند

دکتر علی لاریجانی ، رییس قوه مقننه در توضیح اصلاح طرح یاد شده، گفت: آمریکایی ها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان سازمان تروریستی اعلام کردند، لذا ما نیز در قانون قبلی فرماندهی مرکز آمریکا (سنت کام) نیروها، سازمان ها و نهادهای تحت اختیار این فرماندهی را به عنوان تروریست اعلام کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز با توجه به اقدام سفاکانه آمریکا که علنا ترامپ آن را پذیرفته و پنتاگون هم رسما مسئولیت عملیات را برعهده گرفته است، کلیه اعضا پنتاگون و شرکت ها و موسسات وابسته و فرماندهان و امران و عاملان شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی جزء نیروهای تروریسم محسوب خواهیم کرد.

وی گفت: همچنین آن ها تصور می کردند حاج قاسم سلیمانی عنصر اصلی مسئله مقاومت در منطقه است لذا ترامپ احمقانه اعلام کرد باید زودتر او را حذف می کردیم تا مقاومت منطقه آسیب ببیند؛ باید بدانند همه ملت ایران پشتیبان مقاومت هستند.

اختصاص اعتبار ۲۰۰ میلیون یورویی جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه

بنابراین نمایندگان در نشست علنی مجلس در جریان بررسی طرح یادشده با ماده یک این طرح با 228 رأی موافق، صفر رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 232نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند. 

لگوی سپاه پاسداران

در ماده اول اصلاحی قانون آمده به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیم و یا اقدام ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی و از آنجا که این رژیم برخلاف اصول مسلم حقوق بین‌الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق اصل یکصد و پنجاهم قانون اساسی به عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته می‌شود سازمان تروریستی خارجی اعلام نموده است. به موجب این قانون نیروها و کلیه اعضای پنتاگون و شرکت ها و موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد.

همچنین نمایندگان مجلس ماده 2 طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا را با 230 رأی موافق، صفر رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

در ماده 4 اصلاحی قانون آمده ستاد کل نیروهای مسلح مکلف است با همکاری وزارت اطلاعات و بهره‌گیری از امکانات و توانایی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر واحدهای اطلاعاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران فهرست و اسامی کلیه اعضای پنتاگون و شرکت ها و موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و سازمان‌ها و نهادهایی که تحت اختیار این فرماندهی می‌باشند و از تروریست‌ها حمایت و پشتیبانی می‌نمایند را برای تعقیب قضایی اعلام نموده و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران حداکثر ظرف مدت‌ سه ماه از تصویب این قانون سازوکاری را ایجاد نماید که براساس آن اسامی اعلام شده را به عنوان یک سازما و افراد تروریستی تحت تعقیب و مجازات قضایی براساس قانون مجازات اسلامی قرار دهد.

همچنین نمایندگان مجلس با الحاق یک ماده به قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با 229 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده الحاقی به این قانون ذکر شده که دولت موظف است جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبلغ دویست میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد.

لازم به ذکر است که دکتر لاریجانی رئیس مجلس در جریان بررسی ماده الحاقی مذکور گفت که برای تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران، اذن رهبر معظم انقلاب گرفته شده و قرار است که این اعتبار از قانون بودجه سال 98 تخصیص یابد.

در واقع نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی تلاش کردند در چارچوب قانون اساسی، اختیارات و وظایف تقنینی خود گامی موثر در جهت تقویت و حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بردارند که این مهم در عرصه قانونگذاری کشورمان امری بی بدیل محسوب می شود. نمایندگان مردم در دوره دهم همچنین با به تن کردن لباس پاسداری انقلاب، نشان دادند که فارغ از هر گرایش سیاسی، آماده دفاع از یکی از ارکان مهم پاسداری از انقلاب اسلامی هستند./

گزارشگر: محمدجواد یافتیان

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet