پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/08/03 18:28:16
سرویس اقتصادی
کسری 8 میلیاردی در بودجه فاجعه است

نورا: دولت از حدود قانون خارج شده است

** عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت در واردات بنزین به قانون عمل نکرده است.

عباسعلی نورا در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه کسری بودجه 6 الی 8 میلیارد دلاری جهت واردات بنزین فاجعه است، اظهار داشت: قرار نبود مجلس یارانه‌ای را برای فرآورده‌های سوختی مصوب کند و این تصمیم مجلس ربطی به کسری بودجه دولت جهت واردات بنزین ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: در سند بودجه مقرر شده بود که کاهش سهمیه بنزین بر مبنای صد تومان محاسبه شود و بنزین آزاد به گونه‌ای فروخته شود که جمع جبری آنها یکدیگر را خنثی کند.

نورا با بیان اینکه دولت به قانون بودجه عمل نکرده است، گفت: در قانون بودجه آمده است که دولت با توجه به تغییرات نرخ بنزین، باید نرخ بنزین آزاد را تغییر دهد اما دولت همچنان بنزین را به همان نرخ 400 تومان ارائه کرده است و این کار باعث کسری مزمن در تامین اعتبار برای سوخت شده است.

نماینده زابل گفت: ممکن است همین بلایی که سر بنزین در کشور آمده نیز به سر هدفمند کردن یارانه‌ها هم بیاید، بدین معنا که دولت تعللی را در نرخ گذاری‌ها صورت دهد و به یکباره با کسری بودجه مزمن مواجه شود.

عضو کمیسیون بودجه مجلس افزود: معتقدم که دولت وظایف ذاتی خود را که در قانون بودجه آمده است، اعمال نکرده و با کسری بودجه مواجه شده است.

وی گفت: سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که فرض نماییم مجلس یارانه‌ای را برای بنزین پیش بینی نکرده باشد که البته معتقدم این کار را انجام داده؛ اما در صورت فرض، اگر دولت با چنین شرایطی مواجه شده باید سریع به مجلس اطلاع دهد و درخواست کند که مجلس اصلاحیه بدهد یا دولت متمم بودجه تقدیم مجلس کند، اینکه دولت خود چندین میلیارد دلار را به صورت یارانه پرداخت کند، سپس بگوید مجلس پیش بینی نکرده این را کدام قانون اجازه می‌دهد؟

نورا با بیان اینکه چالش‌های بزرگی بین مجلس و دولت در مورد اینگونه مسایل به وجود می‌آید، تصریح کرد:‌ هنوز هم دیر نشده، دولت باید به قانون بودجه بازگردد؛ بدین معنا که بنزین آزاد را با قیمت فوب خلیج فارس واگذار نماید و به آن یارانه ندهد.

وی با بیان اینکه دادن یارانه در مقوله بنزین اصلا معنی دار نیست، گفت: هیچ منبعی در کشور نمی‌تواند یارانه بنزین را تامین نماید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد راهکار جلوگیری از عدم کسری بودجه در واردات بنزین گفت: دولت باید متوسط سهمیه بندی یارانه‌ای را به 80 لیتر در ماه برساند و بنزین آزاد را هم به قیمت فوب خلیج فارس ارائه دهد و مقدار کمی را هم که کسری می‌آورد به صورت متمم بودجه به مجلس لایحه بفرستد.

وی در خاتمه افزود: اینکه متمم بودجه به یکباره 6 الی 8 میلیارد دلار کسری دارد و باید جبران شود فاجعه است و نمی‌دانم چه چیزی می‌تواند این مساله را جمع کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet