ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1398/12/03 09:49:27
سرویس فرهنگی

چتر حمایتی مجلس بر سر تولیدات فرهنگی

حوزه فرهنگ از معدود بخش‌های مستثنی در قوانین مالیاتی به ویژه مالیات بر ارزش افزوده است و انتظار می‌رود با این سیاست‎ها تولیدات فرهنگی در سال‌های آتی از نظر کمی و کیفی توسعه داشته باشد.
چتر حمایتی مجلس بر سر تولیدات فرهنگی حوزه فرهنگ از معدود بخش‌های مستثنی در قوانین مالیاتی به ویژه مالیات بر ارزش افزوده است و انتظار می‌رود با این سیاست‎ها تولیدات فرهنگی در سال‌های آتی از نظر کمی و کیفی توسعه داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/125803.jpg چتر,حمایتی,مجلس,بر,سر,تولیدات,فرهنگی Icana

به گزارش خبرنگار  فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، در حالیکه تحریم‌ها و شرایط خاص اقتصادی کشور، ما را بر آن داشته که سایر درآمدهای کشور را جایگزین درآمد حاصل از فروش نفت کنیم، این مسئله بودجه مصوب همه بخش‌‎ها و نهادهای دولتی و غیردولتی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

مجلس به عنوان ریل گذار مسیر دولت در این شرایط خاص، افزایش درآمد مالیاتی را یکی از محل‌های درآمدی در نظر گرفته و بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده را در دستور کار قرار داد. همچنین در جریان بررسی لایحه بودجه سال 99 کل کشور نیز توجه ویژه‌ای به درآمدهای مالیاتی شده است.

اما نکته مهم توجه ویژه نمایندگان به موضوع فرهنگ است، آنچنان که در جریان بررسی لوایح مالیاتی به ویژه مالیات بر ارزش افزوده توجه ویژه‌ای به بخش فرهنگ شده است.

بر اساس مصوبه نشست علنی روز دوشنبه 7 بهمن 98 مجلس، نمایندگان با 143 رأی موافق، 14 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه به جزء 3 بند (ب) ماده 9 لایحه مالیات بر ارزش افزوده رأی مثبت دادند که با این مصوبه خدمات زینک، چاپ و انتشار، روزنامه اعم از کاغذی یا الکترونیکی، چاپ کتاب، نشریه  و خدمات نشر و توزیع آنها و هرگونه تبلیغات در روزنامه ها و نشریات به استثنای موسسات کمک آموزشی و کنکور از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شد.

همچنین براساس جزء 4 بند (ب) ماده 9 لایحه مالیات بر ارزش افزوده نیز تمامی مراحل خدمات تهیه، تولید، پخش و عرضه فیلم، سریال، موسیقی و تئاتر از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.

این مصوبات مجلس نشان از توجه نمایندگان به حوزه فرهنگ دارد، البته معافیت فعالیت‌های فرهنگی فقط منحصر به موارد قید شده در قانون است و باید توجه داشت که مجلس مصوبه‌ای درباره معافیت مالیات حقوق هنرمندان و سلبریتی‌ها نداشته است.

آنچنانکه مهدی شیخ  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این باره اظهار داشت: این مصوبه هیچ ارتباطی به عدم دریافت مالیات از هنرمندانی که درآمدهای بالا دارند، ندارد و این مصوبه فقط به خدمات و روند تولید محصول مربوط است. بنابراین مجلس مصوبه‌ای درباره معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها نداشته است. درحالیکه برخی رسانه‌ها با استناد به این مصوبه مجلس، اعلام کردند که مجلس سلبریتی‌ها را از پرداخت مالیات معاف کرده است.

این نماینده مردم تهران در مجلس دهم افزود: با وجود اینکه مصوباتی استثناء کردن حوزه فرهنگ از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیاز به دو سوم آرای نمایندگان داشت ولی به آن رأی مثبت داد تا این مصوبه کمک مهمی به حوزه تولیدات سینمایی کند.

علاوه بر سلبریتی‌ها، قانون صراحت دارد مؤسسات کمک آموزشی و کنکور نیز باید مالیات بپردازند و هیچ گونه فعالیت این مؤسسات از قبیل چاپ کتاب، نشریه و خدمات نشر و توزیع آنها از پرداخت مالیات معاف نیست.

در همین راستا سید محمد جواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به گردش مالی بالای مؤسسات کمک آموزشی و کنکور، افزود: گردش مالی در این حوزه 40 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده که اگر به درستی از این مؤسسات مالیات اخذ شود، رقمی معادل 6 هزار میلیارد تومان به درآمد مالیاتی کشور اضافه خواهد شد. این تصمیم در شرایط کاهش اتکای کشور به بودجه‌های نفتی این تصمیم بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مؤسسات کنکور با پیشنهادی که در نشست بررسی این ماده در صحن علنی مطرح شد، از سایر خدمات چاپی مستثنی شدند، گفت: در متنی که در ماده 9  لایحه مالیات بر ارزش افزوده نگارش شده بود مؤسسات کنکوری هم از پرداخت مالیات معاف بودند ولی با پیشنهادی که مطرح شد، عبارت " به استثنای موسسات کمک آموزشی و کنکور" به جزء 3 بند (ب) ماده 9 لایحه مالیات بر ارزش افزوده، اضافه و معافیت این مؤسسات حذف شد.

اصغر مسعودی دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز تأکید دارد که دولت باید سیستم نظارتی مستمر و یکپارچه‌ای داشته باشد تا راه‌های فرار مالیاتی مسدود شود و مجلس نیز تلاش دارد با تصویب قوانین در این رابطه از جمله تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده در این مسیر ریل گذاری کند.

مسعودی یادآور شد: برای رونق تولید کشور به ویژه تولیدات فرهنگی این بخش باید مورد توجه قرار گیرد و با توجه به اهمیتی که دین اسلام برای کتاب و خواندن قائل شده حوزه نشر، کتاب و رسانه باید مورد تخفیف مالیاتی قرار گیرد. بنابراین با مصوبه مجلس، روزنامه‌ها نیز اعم از کاغذی یا الکترونیکی برای کشور بسیار اهمیت دارند و می‌توانند علاوه بر آگاهی بخشی به مردم، با شفاف سازی بسیاری از مسائل جلوی رانت‌ها و فسادها را بگیرند؛ لذا این بخش نیز با تصمیم مجلس از پرداخت مالیات معاف شد.

محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز عنوان کرد: در شرایطی که درآمد نفتی کشور با موانعی مواجه است، نظامند کردن حوزه مالیات و اخذ درآمد از مالیات در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفته که در این بین نیاز بود برخی خدمات حوزه فرهنگ با معافیت مالیاتی مواجه شوند چرا که اقتصاد حوزه فرهنگ به قدری توانمند نیست که توان پرداخت مالیات را هم داشته باشد.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به گرانی کاغذ و پایین بودن سرانه مطالعه در کشور، نیاز است که حوزه چاپ و نشر با معافیت‌هایی مواجه شود تا به در این حوزه‌ها با کاهش تولیدات فرهنگی و پایین آمدن میزان سرانه مطالعه مواجه نشویم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی این تصمیم مجلس را گامی مهم در جهت حمایت از رسانه‌های کاغذی و الکترونیک خواند و تصریح کرد: رسانه‌ها و حوزه چاپ و نشر در کنار سایر حوزه‌های فرهنگی که از پرداخت مالیات معاف شدند، باید این فرصت به وجود آمده را مغتنم بشمارند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet