روز مجلس
1398/12/02 13:21:50
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می دهد

اتصال 98 درصدی حوزه‌های اخذ رای به ستاد وزارت کشور

اولین ساعات برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در ستاد وزارت کشور با حضور دولتمردان همراه شد.
اتصال 98 درصدی حوزه‌های اخذ رای به ستاد وزارت کشور اولین ساعات برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در ستاد وزارت کشور با حضور دولتمردان همراه شد. https://cdn.icana.ir/d/019/202002102655557759.jpg اتصال,98,درصدی,حوزه‌های,اخذ,رای,به,ستاد,وزارت,کشور Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، آغاز به کار ستاد انتخابات کشور برای برگزاری انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری با دستور وزیر کشور اعلام شد و در اطلاعیه شماره 17 ستاد انتخابات کشور، ضرورت اطلاع رسانی برای همراه داشتن شناسنامه و کدملی توسط رای دهندگان مورد تاکید قرار گرفت.

مردم می‌توانند برای رای دادن از اثرانگشت استفاده نکنند

جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور پیرامون نگرانی‌های ایجاد شده در پی عدم ثبت اثر انگشت در برخی استان‌های کشور به دلیل بیماری کرونا، افزود: با هماهنگی وزارت بهداشت و شورای نگهبان گفتیم که برای اثر انگشت، مردم آزاد هستند.

وی افزود: مردم می‌توانند از اثر انگشت استفاده کنند و هم می توانند استفاده نکنند.

تامین امنیت انتخابات از ۶ ماه پیش برنامه‌‎ریزی انجام شده است

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز ضمن بازدید از روند فعالیت ستاد در همان ابتدای برگزاری انتخابات، در مورد روند تامین امنیت انتخابات گفت: ما در رابطه با امنیت انتخابات از ۶ ماه پیش برنامه‌‎ریزی انجام شده و ستاد امنیت انتخابات در استان‌ها کارش را شروع کرده و با کمیته‌های مختلفی که زیر مجموعه ستاد امنیت است برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است و حدود ۳۰۰ هزار از نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج برای تامین امنیت انتخابات در نظر گرفته شدند و به طور مستقیم در جهت تامین امنیت انتخابات در شعب اخذ رای و بخش‌هایی که مربوط به مسیر تردد صندوق‌های اخذ رای است قرار دارند. همچنین ما در مرزهای کشور نیروهای مرزبانی، سپاه و ارتش و در تمام کشور نیروهای اطلاعاتی و انتظامی در حال فعالیت هستند که با امنیت کامل انتخابات انجام گیرد.

حدود 60 درصد از مدارس کشور محل اخذ آراء هستند

اما محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش اولین عضو کابینه دولت بود که وارد ستاد انتخابات کشور شد و بعد از انداختن رای خود به صندوق، گفت: مجلس شورای اسلامی بدون تردید یکی از مهمترین ارکان کشور و نهادهای قانونی در ساختن آینده کشور است. آینده‌ای که به باورهای ما، ایمان، آرامش، امنیت، اقتصاد، کسب و کار، فرهنگ و آموزش و آینده فرزندان ما ارتباط پیدا می‌کند، بنابراین حضوردر انتخابات به معنای مشارکت در کیفیت آینده‌ای است که ساخته می‌شود و هر فرد با حضور در انتخابات می‌تواند اراده خود را برای کیفیت ساختن آینده‌ای بهتر با پیشرفت، آرامش و امنیت بیشتر، مناسبات بهتر در داخل و خارج تامین کند

حاجی میرزایی در رابطه با احتمال تعطیلی مدارس در روز آینده تاکید کرد: ما تعطیلی عمومی نداریم. بیشترین حوزه‌های انتخابات و حدود 60 درصد از مدارس کشور هستند و فرهنگیان به عنوان امنا و گروه‌های مرجع ملت محل اخذ آراء هستند. مدارسی که در آنها شمارش آراء تا روز شنبه به اتمام نمی‌رسد با صلاح دید مناطق آموزش و پرورش می‌توانند فردا را تعطیل کنند و این تعطیلی عمومی نیست و منحصر به مدارس حوزه‌های انتخابیه و آن حوزه‌هایی است که شمارش آرا تا شنبه به اتمام نمی‌رسد

وی در مورد تعطیلی مدارس قم به دلیل کرونا گفت: به دستور رئیس جمهور ستادی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تصمیم‌گیری در این مورد تشکیل شد که تمام دستگاه‌های مرتبط در آن حضور دارند و پیوسته اوضاع را رصد کرده و تحولات را بررسی می‌کنند و با توجه به شرایط تصمیم مناسبی را اتخاذ می‌کنند. اما تاکنون تصمیمی برای تعطیلی مدارس گرفته نشده است و برای تامین آرامش خاطر خانواده‌ها همه معاونان سلامت و تربیت را در یک گفتگوی ویدئویی برخط کرده و با مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارتباط دادیم و همه توصیه و دستورالعمل‌های لازم جهت آگاهی والدین به آنان منتقل شد‌. همچنین برای آگاهی دانش‌آموزان، معلمان و مدیران مدارس بروشورهایی تهیه شده و در اختیار آنها قرار گرفته است.

مجلس آینده باید بتواند گره‌های اقتصادی و معیشتی را باز کند

اسحاق جهانگیری نیز در همان ساعات اولیه وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شده و رای خود را به صندوق انداخت و با ابراز خرسندی از میزان مشارکت مردمی پای صندوق‌های رای، افزود: مجلس یکی از نهادهای مهم و موثر کشور است که نقش تعیین‌کننده در حل مشکلات مردم دارد. دولت و مجلس با همکاری یکدیگر می‌توانند در این زمینه قدم‌های بزرگ بردارند. امیدوارم نمایندگان با رای قاطع مردم انتخاب شوند و مجلس آینده بتواند گره‌های اقتصادی و معیشتی، سیاست خارجی و مسائل فرهنگی را باز کنند. ما در دولت با همکاری مجلس امیدواریم در این زمینه‌ها به راهکارهای خوبی برسیم.

جهانگیری همچنین با بیان اینکه آمریکا در 41 سال گذشته هر کاری توانسته علیه ملت ایران انجام داده است، گفت: آخرین نمونه اقدام آمریکا ترور سردار سلیمانی بود، با این حال ملت ایران به چنین دشمنی بی‌رحمی توجه نمی‌کنند و راه خود را می‌شناسند. من معتقدم حتی سیاسیون داخل کشور مردم را خوب نمی‌شناسند. همیشه نظر و رای مردم تعیین‌کننده بوده است و مردم پای صندوق رای هم به داخلی ها و هم خارجی‌ها حرف خود را زده‌اند. ما هم باید پیام مردم را خوب بگیریم؛ زیرا انحراف در درک پیام مردم به مصلحت کشور نیست.

محمد علی شهیدی محلاتی معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم بدون حضور بین اهالی رسانه رای خود را به صندوق انداخت.

انتخابات سال 1400 باید الکترونیکی برگزار شود

اما ورود حسن روحانی نقطه عطف حضور دولتمردان در ستاد انتخابات کشور بود که بعد از انداختن رای خود به صندوق وارد سالن 600 نفری وزارت کشور خطاب به اهالی رسانه ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی، افزود: خوشبختانه ارتباطات مستقیمی در وزارت کشور با همه حوزه‌ها به صورت آنلاین برقرار است و در کل ۹۸ درصد صندوق‌های سراسر کشور متصل هستند و این مشخص می‌کند که در لحظه چند نفر رای می‌دهند و این کار مهمی است.

روحانی تاکید کرد: امیدواریم در سال ۱۴۰۰ همه چیز الکترونیکی انجام شود و مردم یک انتخابات کاملا الکترونیکی را با تلاش‌های وزارت کشور تجربه کنند.

وی با بیان اینکه اولین انتخابات در سال ۵۸ برای همه‌پرسی تعیین نظام برگزار شد و پس از آن انتخابات مجلس را هم داشتیم، اظهار کرد: امروز چهل سال از آن روز می گذرد و ما مانند مجلس اول آماده هستیم که برای مجلس یازدهم رای دهیم و به خوبی علی رغم همه مشکلات و جنگ و دیگر مسائل انتخابات درست در زمان خودش انجام شد و این حساسیت در دیدگاه امام بزرگوار ما برای انجام انتخابات وجود داشته است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: خوشحالیم که یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رای ارزشمند مردم کار خود را آغاز خواهد کرد. امیدواریم بهترین ها انتخاب شوند و مجلسی قوی و قدرتمند شکل گیرد که هم قوانین را به موقع تصویب کند و هم به مشکلات مردم به خوبی رسیدگی کند و هم ارتباط خوبی با سایر قوا داشته باشد.

روحانی با قدردانی از تلاش رسانه‌ها برای دعوت مردم به حضور در انتخابات، تاکید کرد: من از ملت بزرگوار ایران و آنهایی که تاکنون رای دادند و آنانی که تا پایان مهلت قانونی در پای صندوق‌های رای حاضر می‌شوند و رای خود را به صندوق می‌اندازند تقدیر و تشکر می‌کنم. برای آنان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم این انتخابات نیز پاسخ محکمی به دشمنان ما باشد.

پیام درصد بالای مشارکت مردم در انتخابات در زمان تحریم‌ها به دنیا

در ادامه واعظی رییس دفتر رییس جمهوری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انتخابات در سراسر کشور به صورت آنلاین در حال برگزاری است. افزود: براساس آرای که در ستاد انتخابات کشور ثبت شده وضعیت آرا بسیار خوب است و مردم حضور بسیار خوبی از خود نشان دادند؛ امیدوارم انتخابات بسیار خوب و پر شوری داشته باشیم و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند به نظر می‌رسد که مردم با شوق پای صندوق‌های رای حضور پیدا می‌کنند.

وی گفت: هدف از برگزاری انتخابات این نیست که فقط یک مجلس در کشور ایجاد می‌شود، بلکه مهم آن است که این مجلس با مشارکت و رای بالای مردم مجلسی قوی و نشان دهنده انسجام و وحدت ملی ما خواهد شد؛ همچنین با توجه به شرایط تحریمی که در آن قرار داریم برگزاری انتخاباتی با شکوه و مشارکت پرشور مردم در این انتخابات دارای پیامی به کشورهای منطقه و عرصه بین‌الملل است که تحریم‌ها و فشارهای حداکثری باعث می‌شود مردم در داخل کشور انسجام بیشتری داشته باشند و خودشان  برای حل مشکلاتشان روی پای خود بایستند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان این که مشارکت قوی در انتخابات به معنای ایرانی قوی تر خواهد بود که به سمت بی اثر کردن فشارهای خارجی حرکت می‌کند خاطر نشان کرد: امیدوارم همانطور که مردم عزیز ما در سراسر کشور برای تشییع پیکر سردار سپهبد سلیمانی  سنگ تمام گذاشتند و به جهانیان نشان دادند که با ترور نمی‌توانند میان مردمی را که روی پای خود و پشت سر رهبری‌شان ایستاده‌اند  تفرقه ایجاد کنند و همچنین در روز راهپیمایی 22 بهمن  مردم حضور بسیار معناداری در خیابان‌ها داشتند ، امیدوارم امروز یک روز به یاد ماندنی باشد و هر سه حادثه بسیار بزرگ و میمون به نوعی پیامی برای کشورهای دوستمان باشد و آنها بدانند که با یک کشور بسیار منسجمی دوست هستند. همچنین تعداد محدود کشورهای که با ایران دشمنی می‌کنند بدانند که تصمیمی که در خصوص فشار علیه ایران گرفتند اشتباه بوده و حتما اثر نخواهد کرد و من امیدوار هستیم که سال 99 به مراتب بهتر از سال 98 باشد.

واعظی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره تاثیر پیروزی احتمالی اصول گرایان در مجلس بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی گفت:  سیاست دولت همواره بر این بود که با هر مجلسی تعامل داشته باشد؛ مجلس فعلی مجلسی یکدست نبود و سه فراکسیون در آن حضور دارند که هر کدام راجع به موضوعات مختلف نظراتی دارند اما ما باید به عنوان دولت و مجلسی که  برخواسته از آرای ملت است درک کنیم  و قطعا نیز مجلس اگر بخواهد به رای مردم احترام بگذارند، به 24 میلیون رای‌ که به رئیس جمهور محترم رای دادند نیز احترام خواهند گذاشت.

وی تصریح کرد: نهادهای قانونی در کشور از جمله شورای عالی امنیت ملی وجود دارند که راجع به سیاست خارجی نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارند. همچنین دولت، مجلس و سایر نهادها رهنمودها و سیاست‌های کلانی که مقام معظم رهبری دارند را دنبال می‌کنند و این گونه نیست که با تغییر دولت یا مجلس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تغییر کند.

واعظی با اشاره به تلاش برخی دولت‌های متخاصم در زمینه کاهش مشارکت مردم در انتخابات اظهار کرد: طی دو سه هفته گذشته برخی رسانه‌های معاند تمام تبلیغات خود را بر ناامیدی و مایوس کردن مردم گذاشته بودند و به گونه‌ای برنامه ریزی می‌کردند که مردم در این انتخابات مشارکت نداشته باشند و پیشاپیش تبلیغ و اعلام می‌کردند که مردم در این انتخابات شرکت نخواهند کرد؛ این رسانه‌ها و دولت‌ها و آمریکا و رژیم صهیونیستی کسانی هستند که مردم ما را نمی‌شناسند این در حالی است که این اولین بار نیست که آنها مرتکب اشتباه می‌شوند بلکه در 40 سال گذشته در مقاطع مختلف نسبت به مردم ایران اشتباه کردند. امروز نیز مرتکب اشتباه شدند چرا که مردم مشارکت بسیار خوبی در انتخابات دارند و ان‌شءالله خواهند داشت و بسیاری از توطئه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران با این حضور خنثی خواهد شد.

واعظی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا تحلیل عده‌ای را که معتقدند اگر مجلس بعدی مجلسی برای تندروها باشد رئیس جمهوری استیضاح می‌شود، تاکیدکرد: ما مردم خود را می‌شناسیم و سلایق آنها را می‌دانیم؛ مردم ما به تندرو رای نمی‌دهند، ممکن است تفکرات مقداری با هم تفاوت داشته باشد اما این به معنای آن نیست که اگر تفکری در اکثریت قرار بگیرد تندرویی باشد. همچنین به نظر  من هر مجلسی که سر کار بیاید، آن چه که برای آن اهمیت دارد امنیت و منافع ملی کشور و حل مسائل و همچنین ایجاد رفاه برای مردم و رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم با همراهی دولت است.

وی ادامه داد: خوش بین هستم که دولت با آن چه که  مردم رای می دهند و مجلسی که تشکیل می‌شود تعامل خوبی خواهند داشت.

واعظی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره نتیجه جلسه FATF در خصوص ایران با بیان این که بیانیه FATF تا ساعات دیگر منتشر می‌شود اظهار کرد: ما به شرایطی که در گذشته بودیم بازمی‌گردیم و شرایط از آن چه امروز هست، بدتر می‌شود، اما براساس آخرین اخبار، اکشن پلنی که در گذشته وجود داشته همچنان باقی می‌ماند و همچنین برخی بندهای که ما اعتقاد داشتیم باید باقی بماند همچنان باقی خواهد ماند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: وضعیت جدیدی که پیش خواهد آمد ممکن است فشار اندکی بر تلاش‌های دولت بگذارند اما فشار اصلی زمانی ایجاد می‌شود که تحریم‌ها برداشته و روابط بانکی ما با دنیا برقرار می‌شود؛ آن چه که دولت بر آن اصرار داشت این بود که ما نباید برای آیندگان تحریم جدیدی به وجود بیاوریم که محدودیت‌های جدیدی به همراه دارد.

تلاش نامزدها باید بر ایجاد فضای سالم و امن انتخاباتی باشد

محمد جعفر منتظری هم همزمان با سخنرانی رئیس جمهور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد سپس در جمع خبرنگاران، افزود: ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی تاکنون در تهران ۱۰ جلسه و بیش از ۴۵ مصوبه داشته است که ستادهای متناظر در شهرستان و استان‌ها به همین ترتیب جلسات و مصوباتی داشته‌اند. تلاش ما بر این است که با همکاری همه دست اندرکاران امر انتخابات، فضای سالم و امنی برای حضور حداکثری مردم در فضایی با شور و نشاط فراهم شود. به‌طور قطع ممکن است تخلفاتی واقع شود که برای پیشگیری از آن اقداماتی انجام داده و نامزدها را توجیه کرده‌ایم.

منتظری گفت: انتظار ما این است که نامزدها تلاش کنند تا فضای سالم و امن ایجاد شود و از هر گونه اقدام خلاف قانون جلوگیری کنند زیرا این افراد بنا دارند فردا در مجلس برای اداره کشور قانونگذاری کنند و شایسته نیست که از همین ابتدا در گوشه و کنار برای پیشرفت کار خود مرتکب اعلام خلاف قانون شوند.

دادستان کل کشور ادامه داد: مجریان، مدیران و دست اندرکاران انتخابات در سطح استاندار، فرماندار، بخشدار و سایر مسئولان اجرایی حق حمایت از یک نامزد خاص را ندارند چرا که مسئولان از نظر ما باید عناصری در حفظ سلامت انتخابات باشند.

وی درباره اینکه آیا قوه قضاییه برنامه‌ای را برای برخورد با کسانی که قصد دلسرد کردن مردم برای حضور در انتخابات را دارند پیش‌بینی کرده است، افزود: در حوزه فضای مجازی رصدها به گونه‌ای است که اگر جرمی رخ داد یا توقیف صورت می‌گیرد یا تذکرات لازم داده می‌شود.

دادستان کل کشور از مردم خواست به فضای مجازی اعتماد نکنند زیرا به گفته وی این فضا به دنبال ایجاد ناامنی و ناسالم جلوه دادن انتخابات است.

منتظری گفت: فضای مجازی با شایعه پراکنی، دروغ پراکنی و تخریب چهره‌ها به دنبال ایجاد ناامنی در انتخابات است و از مردم بصیر تقاضا می‌کنیم فریب فضای مجازی را نخورند و اطلاعات را از منابع صحیح دریافت کنند و از کسانی درباره صلاحیت نامزدها تحقیق کنند که اطلاعات کافی را داشته باشند و به هیچ وجه به فضای مجازی اعتماد نکنند. /

انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet