پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/03 15:01:14
سرویس اقتصادی
فولادگر مطرح کرد

سهم معادن از تولید ناخالص داخلی 1.2درصد/ استفاده نامناسب از ظرفیت معادن

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی می‌گوید اگرچه در سال گذشته سهم معادن از تولید ناخالص داخلی بیش از یک درصد و حدود ۱.۲ شد، اما فعالیت این بخش کمتر از ۳۷ درصد ظرفیت آنها است.
سهم معادن از تولید ناخالص داخلی 1.2درصد/ استفاده نامناسب از ظرفیت معادن رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی می‌گوید اگرچه در سال گذشته سهم معادن از تولید ناخالص داخلی بیش از یک درصد و حدود 1.2 شد، اما فعالیت این بخش کمتر از 37 درصد ظرفیت آنها است. https://cdn.icana.ir/d/019/201902103352613833.jpg سهم,معادن,از,تولید,ناخالص,داخلی,1.2درصد/,استفاده,نامناسب,از,ظرفیت,معادن Icana

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره ضرورت استفاده از ظرفیت معادن، گفت: اگرچه در سال گذشته سهم معادن از تولید ناخالص داخلی بیش از یک درصد و حدود 1.2 شد، اما فعالیت این بخش کمتر از 37 درصد ظرفیت آنها است.

ظرفیت معادن کشور به درستی استفاده نمی‌شود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از ظرفیت معادن کشور به درستی استفاده نمی‌شود، افزود: براساس برآوردها، ذخایر معادن کشور حدود 50 تا 60 میلیارد تُن است که تنها بخش کمی از این ظرفیت اکتشاف می‌شود.

وی اظهارکرد: پس از اکتشاف معادن، باید به سراغ استخراج رفت؛ در این مرحله نیز بخش عظیمی از ظرفیت مغفول مانده و نمی توان 100 درصد از نعمت های خدادادی این حوزه استفاده کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه مرحله پایانی بهره‌برداری از معادن، فرآوری محصولات معدنی است، اضافه کرد: از آنجایی که از ظرفیت معادن به درستی استفاده نشده، نمی‌توان معادن را جانشین نفت کرد، در حال حاضر که درآمدهای نفتی به شدت کاهش یافته باید زمینه رشد درآمد حاصل از این بخش فراهم شود.

بیشتر بخوانید: سهم اندک معادن در ایجاد ارزش افزوده به دلیل خام فروشی

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس ادامه داد: می‌توان با استفاده از ظرفیت معادن برای هزینه در بخش های دیگر، از درآمدهای نفتی برای پرورژه های عمرانی استفاده کرد.

خبرنگار؛ محمد صوری

پایان پیام  

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet