پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/03 18:13:00
سرویس اقتصادی
بنایی:

تقویت زعفران با برندسازی در بورس کالا/ مطالبات کشاورزان زعفران کار پرداخت نشده است

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس، گفت: در سال جاری حدود ۷۰ تن زعفران توسط سازمان تعاون روستایی به صورت تضمینی خریداری شده اما متاسفانه تا کنون مطالبات کشاورزان زعفران کار به صورت کامل پرداخت نشده است.
تقویت زعفران با برندسازی در بورس کالا/ مطالبات کشاورزان زعفران کار پرداخت نشده است نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس، گفت: در سال جاری حدود 70 تن زعفران توسط سازمان تعاون روستایی به صورت تضمینی خریداری شده اما متاسفانه تا کنون مطالبات کشاورزان زعفران کار به صورت کامل پرداخت نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/51840.jpg تقویت,زعفران,با,برندسازی,در,بورس,کالا/,مطالبات,کشاورزان,زعفران,کار,پرداخت,نشده,است Icana

حمید بنایی عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص وضعیت کشاورزان زعفران کار، گفت: همواره اعلام شده است که بیش از 95درصد از زعفران جهان در ایران و در خراسان‌های رضوی و جنوبی تولید می‌شود و مرغوب‌ترین زعفران را در حال حاضر کشاورزان گنابادی تولید می‌کنند و تربت حیدریه سطح زیر کشت بیشتری دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمایندگان تلاش‌های بسیار زیادی داشتند تا طرح ملی زعفران توسط دولت در قالب لایحه ارائه شود اما متاسفانه دولت عزمی برای آن نداشت، ادامه داد: نباید زعفران ایرانی با برند کشور اسپانیا در بازارهای جهانی عرضه شود، این موضوع زیان بسیار زیادی به کشاورزی و رونق تولید وارد می‌کند.

حضور  حمید بنایی در غرفه خبرگزاری خانه ملت

 

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت در سال 96 برای جلوگیری از زیان کشاورزان خرید تضمینی زعفران را اجرا کرد، عنوان کرد: قیمت زعفران توسط دلالان به صورت عامدانه کاهش پیدا کرده بود و می‌توانست منجر به توقف تولید این محصول شود.

وی با بیان اینکه در سال 96 و در قالب خرید تضمینی زعفران سازمان تعاونی روستایی با کمک وزارت جهاد کشاورزی بیش از 90 تن محصول از کشاورزان خریداری کرد، تصریح کرد: خرید تضمینی زعفران منجر به تقویت تولید این محصول ارزآور شد، این قول به کشاورزان داده شد که زعفران در بورس کالا عرضه شود اما متاسفانه در این بخش ضعیف عمل شد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه زعفران به عنوان یک محصول استراتژیک باید وارد بورس کالا شود، تصریح کرد: ارزش گذاری زعفران باید در بورس کالا صورت بگیرد اما این موضوع نیازمند اقدامات کارشناسی قوی و کامل است و باید کارشناسان مختلف تمامی جوانب آن را بررسی کنند.

بنایی با اشاره به اینکه برند سازی زعفران در بورس جایگاه آن را تقویت کرده است، افزود: کشاورزان برای تولید زعفران دلسرد شده‌اند زیرا سود عمده عرضه این محصول در بازار به جیب دلالان می‌رود و در سال جاری نیز قیمت آن کاهش چشمگیری داشت که مجددا خرید تضمینی کلید خورد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: در سال جاری حدود 70 تن زعفران توسط سازمان تعاون روستایی به صورت تضمینی خریداری شده اما متاسفانه تا کنون مطالبات کشاورزان زعفران کار به صورت کامل پرداخت نشده است.

وی با اشاره به اینکه قیمت زعفران در بازار ایران با قیمت جهانی این محصول فاصله بسیار زیادی دارد، افزود:در نامه‌های جداگانه از رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی درخواست شده تا مطالبات کشاورزان زعفران کار پرداخت شود که خوشبختانه حدود 25 تا35 درصد از این مطالبات پرداخت شد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet