هدر موبایل
1398/12/04 13:58:22
سرویس اجتماعی
آقاپور علیشاهی:

افزایش 58 درصدی زنان سرپرست خانوار کشور

نائب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: در کشور ما متاسفانه گاهی دختران بالاجبار در سنین کودکی نقش همسری و مادری را می پذیرند.
افزایش 58 درصدی زنان سرپرست خانوار کشور نائب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: در کشور ما متاسفانه گاهی دختران بالاجبار در سنین کودکی نقش همسری و مادری را می پذیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/201902100961816327.jpg افزایش,58,درصدی,زنان,سرپرست,خانوار,کشور Icana

معصومه آقاپور علیشاهی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد آخرین آمار زنان سرپرست خانوار گفت: در حال حاضر سه میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که این آمار نسبت به ۱۰ سال گذشته ۵۸ درصد افزایش داشته است .افزایش زنان سرپرست خانوار به دو عامل درونی و بیرونی بستگی دارد؛ علت بیرونی ضعف شرایط اقتصادی خانواده‌ها و از دلایل درونی می‌توانیم فقر فرهنگی را نام ببرم که هر دو عامل در مناطق محروم مثل شهرستان‌ها و روستاها بیشتر است .

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی افزود: زنان سرپرست خانوار شامل زنان مطلقه و همسر فوت شده، زنان خانواده‌های کارگری و بسیار کم درآمد، زنان دارای همسران معتاد که همسرانشان در تامین معاش هیچ تلاشی نمی‌کنند، زنان دارای شوهران زندانی، زنان دارای فرزند از ازدواج موقت، زنانی که به دلیل از کار افتادگی شوهر، نان آور خانه هستند و دخترانی که به نوعی نان آور اعضای خانواده هستند را در بر می‌گیرند.

وی ادامه داد: میانگین سنی زنان سرپرست خانوار بین 18 تا 60 است متاسفانه کودک همسری یکی از عامل رشد زنان سرپرست خانوار در سنین کم است؛ در برخی از مواقع دختران 14 و15 ساله در بعضی از شهرستان‌ها و روستاها می‌بینیم که هزینه خانوار را به دوش می‌کشند.

مسائل فرهنگی پر رنگتر از مسائل اقتصادی در کودک همسری

آقاپورعلیشاهی کودک همسری را یکی از دلایل رشد زنان سرپرست خانوار دانسته و تاکید کرد: کودک همسری می‌تواند مقدمه‌ای برای شروع معضلات دیگر از جمله زنان سرپرست خانوار باشد در این زمینه بیش از مسائل اقتصادی مسائل فرهنگی مد نظر قرار می‌گیرد.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: گرفتن شیربها از قدیم الایام بهانه‌ای برای ازدواج دختران در سنین کم در خانواده‌هایی که شرایط اقتصادی نامناسب داشته‌اند بوده است، که به تازگی وام ازدواج هم تشویقی بر رشد این ازدواج‌ها در مناطق محروم شده است. دو عامل اقتصادی و فرهنگی دلیلی بر رشد آسیب‌های اجتماعی از جمله زنان سرپرست خانوار است.

تلاش‌های مجلس دهم در حوزه «ازداج معقولانه»

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: تلاش‌های بسیاری در مجلس دهم در راستای تعیین سن معقول ازدواج صورت گرفت تا شاهد زنان بیوه و بی‌سرپرست و بدسرپرست در جامعه نباشیم اما متاسفانه هنوز خبرهایی از ازدواج دختران در سن و سال کم می‌شنویم؛ بر اساس آخرین سرشماری ۹۵ هزار مورد طلاق زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ رخ داده است و فقط در سال ۹۴، ۱۲۰۰ کودک زیر ۱۴ سال به آمار کودکان مطلقه کشور افزوده شدند.

زنان سرپرست خانوار می‌توانند مادر تمام آسیب‌های اجتماعی در کشور باشند

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: اگر بخواهیم کلی به ماجرا نگاه کنیم زنان سرپرست خانوار می‌توانند مادر تمام آسیب‌های اجتماعی در کشور باشند؛ زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی در حال حاضر معضلی است که در آینده‌ای نه چندان دور منجر به شکل‌گیری بحران‌های جدی در حوزه  مسائل اجتماعی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: رسیدگی به شرایط زنان سرپرست خانوار و توجه به آنها می‌تواند اقدام موثر در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد آنچه در این میان باید مورد توجه قرار باید بگیرد شرایط اقتصادی این زنان مبنی بر اشتغال، بیمه و حتی مسکن این گروه از زنان آسیب دیده است بدون شک باید مورد توجه مسئولان این حوزه قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید:

نماینده مردم شبستر در مجلس گفت: بارها از تریبون‌های متفاوت تکرار کردیم که ایران در دهه‌های اخیر به لحاظ ازدواج در شرایط مناسبی قرار نداشته که امروز شاهد تجردگرایی زنان و مردان را در سن بالا و بیوه شدن دختران در سن پایین هستیم؛ باید به مسئله ازدواج درست و معقولانه در کشور توجه کنیم؛ در کنار مسائل اقتصادی باید به مسائل فرهنگی ازدواج توجه ویژه‌ای شود ./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet