هدر موبایل
1398/12/04 17:05:26
سرویس سیاسی
وزیر کشور:

میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم بیش از 42 درصد

وزیر کشور اظهار داشت: میزان مشارکت در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی با بیش از ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار رأی اخذ شده، ۴۲.۵۷ درصد در کل کشور بود که در این میان کهکیلویه و بویراحمد با مشارکت ۷۳ درصدی بیشترین میزان مشارکت در کل کشور را داشت.
میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم بیش از 42 درصد وزیر کشور اظهار داشت: میزان مشارکت در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی با بیش از 24 میلیون و 512 هزار رأی اخذ شده، 42.57 درصد در کل کشور بود که در این میان کهکیلویه و بویراحمد با مشارکت 73 درصدی بیشترین میزان مشارکت در کل کشور را داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201903102219771211.jpg میزان,مشارکت,در,انتخابات,مجلس,یازدهم,بیش,از,42,درصد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عبدالرضا رحمانی فضلی که در پایان مرحله شمارش آراء انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: این انتخابات با توجه به شرایطی که در کشور حاکم بود و همزمانی با برخی مسائل نظیر بیماری کرونا میزان قابل قبولی از مشارکت را به همراه داشته است و براساس آمار رسمی از میان 57 میلیون و 918 هزار نفر واجد شرایط 24 میلیون و 512 هزار و 404 نفر با حضور در پای صندوق های رأی نام کاندیدا و یا کاندیداهای منتخب خود را در صندوق ها انداختند.

وی افزود: انتخابات مجلس برخلاف انتخابات ریاست جمهوری تنها با حضور ایرانیان داخل کشور برگزار می شود و در این دوره حدود یک میلیون نفر درگیر پروسه انتخابات بودند و مدیریت این تعداد از عوامل اجرایی و انتخاباتی کار سختی بود که همکاران من در وزارت کشور و ستاد انتخابات آن را به خوبی انجام دادند.

وی تاکید کرد: پس از ابلاغ رسمی نتایج، کاندیداها دو روز فرصت دارند تا اعتراضات را به هیات های اجرایی ارائه کنند و پس از بررسی اعتراضات از سوی هیات های اجرایی و شورای نگهبان در نهایت صحت انتخابات به تائید شورا خواهد رسید.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: در این دوره 25 هزار بازرس کار بازرسی را برعهده داشتند و مراجع چهارگانه نیز با همکاری به موقع و سریع خود در پروسه انتخابات ما را یاری کردند و برای اولین بار با همکاری وزارت ارتباطات و وزارت دفاع که کار تولید دستگاه های احراز هویت الکترونیکی را برعهده داشت توانستیم میزان تخلفات، آراء باطله و آراء تکراری را به کمترین میزان خود در طول سال های برگزاری انتخابات در کشور برسانیم.

وی درخصوص اینکه چرا میزان مشارکت در انتخابات با وجود احراز هویت الکترونیکی در ابتدا اعلام نشد، گفت: روند اعلام مشارکت باید طبق قانون با تنظیم صورتجلسه بین هیات های اجرایی و هیات های نظارت و تایید شورای نگهبان صورت گیرد. از این رو ما برای اعلام این عدد منع قانونی داشتیم، ولی همانطور که گفته شد با توجه به فضای عمومی کشور میزان مشارکت قابل قبول و مطلوب بوده است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: عده ای  با توجه به بحث ویروس کرونا توصیه هایی درخصوص عدم اعلام شیوع و یا به تعویق انداختن انتخابات داشتند اما رئیس جمهور تاکید داشت که اعلام شیوع کرونا موضوعی وابسته به جان مردم است و نباید آن را با انتخابات گره زد و تعویق انتخابات نیز با توجه به زمانبدی تشکیل مجلس آینده امکانپذیر نیست و جالب اینجاست که در قم که بسیاری نگرانی ها درخصوص ویروس کرونا در آنجا وجود داشت، مشارکت بیش از 43 درصدی در انتخابات ثبت شد و جا دارد پس از پایان پروسه انتخابات از توصیه های مقام معظم رهبری، حمایت های رئیس جمهور و همکاری های رئیس محترم مجلس شورای اسلامی قدردانی و تشکر کنم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet