خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/05 10:00:37
سرویس صحن
موافقان کلیات لایحه بودجه 99؛

رحیمی:بودجه سال 99 تحریم محور است

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه بودجه سال ۹۹ تحریم محور بوده بر ضرورت بررسی مجدد این بودجه بر مبنای واقعیات و وضعیت جاری کشور تاکید کرد.
رحیمی:بودجه سال 99 تحریم محور است عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه بودجه سال 99 تحریم محور بوده بر ضرورت بررسی مجدد این بودجه بر مبنای واقعیات و وضعیت جاری کشور تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201905104093344774.jpg رحیمی:بودجه,سال,99,تحریم,محور,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علیرضا رحیمی در نشست علنی امروز (دوشنبه، 5 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه بودجه 99 به عنوان نماینده موافق، ضمن قدردانی از زحمات اعضای کمیسیون تلفیق بودجه، گفت: اصلاح ساختار بودجه با توجه به واقعیت ها و منابع و مصارف موجود محقق شد کما اینکه چیزی دولت ارائه داد با آنچه در کمیسیون تلفیق بودجه 99 مصوب شد مغایرت داشت و این امر باعث شد اصلاحات ساختار بودجه برای اولین بار در سال 99 مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصلاحات صورت گرفته، ادامه داد: برنامه محور کردن بودجه یکی از مواردی بود که مورد توجه قرار گرفت و این در حالی است که این موضوع در سال های قبل مورد توجه نبود، مولدسازی دارایی های دولت بدون تعیین تکلیف در بودجه به عنوان اصل قرار گرفت که گامی رو به جلو در اصلاح ساختار بودجه است همچنین تفکیک یارانه های آشکار و پنهان که پیش از این برنامه ریزان و مدیران را در بودجه ریزی با مشکل مواجه می ساخت چرا که آمارهای ارائه شده واقعی نبودند.

وی تصریح کرد: با توجه به تحریم ها منابع حاصل از درآمد نفتی دولت اصلاح شده و بودجه سال 99 تحریم محور است و به تعبیر رئیس جمهور مقاومتی است کما اینکه نیازها و محدودیت های منابع و درآمدهای مفروض دولت واقع سازی شده است تا جایی که درآمدی که دولت برای خود در لایحه بودجه پیش بینی کرده بود کاهش پیدا کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: بودجه زمانی به صحن آمد که FATF ایران را به عنوان کشور غیرهمکار در لیست سیاه قرار داد که درآمد دولت نیز متاثر از آن خواهد بود بنابراین اگر بودجه به کمیسیون تلفیق برگردد به طور قطع میزان درآمد پیش بینی شده برای دولت باز هم جای واقع نگری دارد.

وی افزود: برای اولین بار در تاریخ بودجه ریزی کشور 2 درصد از هزینه های شرکت های دولتی سودده به موارد مهمی همچون هزینه آموزش و پرورش، محرومیت زدایی از مناطق دورافتاده، همسان سازی حقوق بازنشستگان، پرداخت حقوق و معوقات کارگران و هزینه حوادث طبیعی و غیرمترقبه همچون زلزله، سیل و موضوعاتی همچون کرونا که هزینه های غیرقابل پیش بینی را به کشور تحمیل می کند تخصیص یافته است.

رحیمی ضمن قدردانی از کمیسیون تلفیق بودجه 99 برای تعیین میزان بودجه دفاعی کشور، خاطرنشان کرد: این کمیسیون بسیار هوشمندانه پیشنهادات وزارت دفاع و نمایندگان را مورد توجه قرار داد و هیچ کسری در این بخش وجود ندارد، ضمن اینکه برای رتبه بندی معلمان مبلغ 3 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده که از جمله وعده دولت و وزیر آموزش و پرورش بود همچنین از منابع اسناد خزانه برای مدرسه سازی و مقاوم سازی مبلغ 2 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی با یادآوری اینکه بودجه ریزی امسال مبتنی بر عملکرد بوده است، اظهار کرد: مجلس دهم در قانون برنامه ششم توسعه تکلیف کرد که در 5 سال آینده بودجه ریزی دولت بر مبنای عملکرد باشد و این موضوع برای اولین بار در مجلس رعایت شد کما اینکه جدولی که ارائه شده تغییرات منابع بودجه دولت را به گونه ای نشان می دهد که مبالغی که دولت در لایحه آورده و کمیسیون تلفیق نیز در مصوبه خود به آن اشاره کرده است رشد قابل توجهی را نشان می دهد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزئیات مواردی که در بودجه 99 رشد قابل توجهی داشته است، افزود: کل درآمدها 10 درصد، واگذاری دارایی های سرمایه ای 7 درصد، جمع منابع عمومی دولت 15 درصد رشد داشته به این معنا که 4 هزار میلیون ریال به 5 هزار و 600 میلیون ریال تبدیل شده است همچنین درآمد اختصاصی دولت 7 دهم درصد و منابع بودجه عمومی دولت 13 درصد رشد پیدا کرده است./

پایان پیام 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet