خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/06 13:49:47
سرویس اقتصادی
خالدی مطرح کرد

تاکید لایحه بودجه بر توسعه میادین مشترک نفتی و گازی/ برداشت کشورهای عربی از میادین بیشتر است

عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است با توجه به اختصاص ۱۴/۵ درصد فروش درآمدهای نفتی به کارهای توسعه‌ای حوزه نفت و گاز، وزارت نفت باید بیش از این به توسعه میادین نفتی و گازی توجه کند.
تاکید لایحه بودجه بر توسعه میادین مشترک نفتی و گازی/ برداشت کشورهای عربی از میادین بیشتر است عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است با توجه به اختصاص 14/5 درصد فروش درآمدهای نفتی به کارهای توسعه‌ای حوزه نفت و گاز، وزارت نفت باید بیش از این به توسعه میادین نفتی و گازی توجه کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201605107785058080.jpg تاکید,لایحه,بودجه,بر,توسعه,میادین,مشترک,نفتی,و,گازی/,برداشت,کشورهای,عربی,از,میادین,بیشتر,است Icana

گروه اقتصادی- براساس قوانین بالادستی باید 14/5درصد از فروش نفت به کارهای توسعه‌ای این حوزه اختصاص یابد در حالی که به گفته برخی از نمایندگان مجلس این امر آنطور که باید، محقق نشده و همین موضوع موجب شده که برداشت کشورهای قطر، عراق و عربستان از میادین مشترک بیشتر از ایران باشد، و این یکی از دلایل رد کلیات لایحه بودجه سال 99 ازسوی مجلس است. به همین منظور محمد خالدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل وضعیت برداشت ایران از میادین مشترک، گفت: ایران سفره مشترکی در حوزه‌های نفت و گاز با برخی از کشورهای  منطقه خلیج فارس دارد و طبق برنامه باید برداشت از این میادین مشترک در  اولویت قرار گیرد دولت نیز در لایحه بودجه 14/5درصد از فروش نفت را به کارهای توسعه‌ای اختصاص داده است اما کارشناسان از عملکرد دولت در برداشت از میادین مشترک رضایت ندارند.

نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز برداشت بیشتر یا یک طرفه منابع گازی و نفتی کشورهای همسایه به ضرر ایران است، افزود: امیدوارم براساس قوانین بالادستی نسبت به توسعه میادین مشترک سرمایه گذاری شود.

وی معتقد است توسعه میادین مشترک در در اولویت کاری شرکت نفت قرار دارد اما مسائلی همچون تحریم و خروج شرکت‌های همچون توتال و چین از قراردادهای توسعه‌ای مانع این مهم شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بخشی از بودجه سالیانه مختص سرمایه گذاری در حوزه‌های مشترک نفتی و گازی با کشورهای همسایه است، اضافه کرد: با توجه خروج کشورهای خارجی از این پروژه ها باید یا از توان شرکت‌های داخلی برای توسعه میادین مشترک استفاده کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet