پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/08 11:10:35
سرویس اقتصادی
بهمنی پاسخ داد:

آیا عملیات بازار باز می تواند به کنترل تورم منجر شود؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید موفقیت بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز و استقبال مردم از آن در گرو برابری نرخ اوراق مشارکت با تورم است.
آیا عملیات بازار باز می تواند به کنترل تورم منجر شود؟ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید موفقیت بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز و استقبال مردم از آن در گرو برابری نرخ اوراق مشارکت با تورم است. https://cdn.icana.ir/d/019/201912105631432253.jpg آیا,عملیات,بازار,باز,می,تواند,به,کنترل,تورم,منجر,شود؟ Icana

محمود بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره تاثیر عملیات بازار باز در اقتصاد، گفت: یکی از سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی، عملیات بازار باز است، اگر در این عملیات اوراق مشارکت منتشر و نقدینگی موجود در جامعه جمع آوری و برای تامین نیاز، مجدد به بازار تزریق شود از آنجایی که حجم پول تغییری نمی‌کند اثر چندانی در کاهش تورم به وجود نمی‌آید.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی افزود: موفقیت بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز و استقبال مردم از خرید اوراق مشارکت در گرو  برابری نرخ اوراق مشارکت با نرخ تورم است.

فروش اوراق مشارکت با نرخ 20 درصد جاذبه ای برای مردم ندارد

وی اظهار کرد: فروش اوراق مشارکت با نرخ 20 درصد در شرایطی که تورم 40 درصد است، جاذبه ای برای مردم ندارد و افراد ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در سایر بازارها سرمایه گذاری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: اگر بانک مرکزی به منظور اجرای عملیات بازار باز اوارق مشارکت را با نرخ 20 درصد منتشر کند، عده‌ی محدوی از آن استقبال کرده و اوراق را خریداری می کنند که در این شرایط اهداف بانک مرکزی محقق نشده و نقدینگی موجود در جامعه جذب نمی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet