پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/10 17:19:35
سرویس سیاسی
برزگر با اشاره به نشست مشترک برجام:

اروپایی‌ها دنباله روی سیاست‌های آمریکا هستند / لزوم افزایش اتحاد و همدلی داخلی

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اروپایی‌ها دنباله روی سیاست‌های آمریکا هستند، گفت: دولت‌ ها  باید همواره منافع ملی کشورشان  را  در اولویت قرار دهند تا اتحاد و همدلی داخلیشان  افزایش یابد.
اروپایی‌ها دنباله روی سیاست‌های آمریکا هستند / لزوم افزایش اتحاد و همدلی داخلی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اروپایی‌ها دنباله روی سیاست‌های آمریکا هستند، گفت: دولت‌ ها  باید همواره منافع ملی کشورشان  را  در اولویت قرار دهند تا اتحاد و همدلی داخلیشان  افزایش یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611107115209487.jpg اروپایی‌ها,دنباله,روی,سیاست‌های,آمریکا,هستند,/,لزوم,افزایش,اتحاد,و,همدلی,داخلی Icana

شهروز برزگر کلشانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با یادآوری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت: در شرایط حساس و پیچیده دولت‌ها باید منافع ملی مردم را در اولویت قرار دهند تا معیشت و رفاه آنها در بالاترین سطح ممکن  قرار گیرد. اروپایی‌ها دنباله روی سیاست‌های آمریکا هستند و می‌خواهند مکانیسم ماشه بر علیه ایران فعال شده  و تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بازگردد.

برزگر،نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اروپایی‌ها توان و اراده برای اقناع آمریکا جهت بازگشت به برجام را  ندارند، آمریکا به اتحادیه اروپا و چین به عنوان رقبای اقتصادی نگاه می‌کند لذا از همراهی آنها  پرهیز جدی دارد اما با همه اوصاف اتحاد و همدلی داخلی بین مسئولان و مردم و جریان‌های مختلف سیاسی می‌تواند به آینده کشور کمک کند، چه برجامی باقی بماند یا نماند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر پتانسیل‌های درونی و توان داخلی می‌تواند با انفعال اروپایی‌ها در برجام مقابله کند هرچند امیدی هم به سرنوشت برجام نداشته باشد .

برزگر در ادامه یادآور شد: برجام بین جمهوری اسلامی ایران و 5+ 1 به امضا رسید. پیرو آن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که  علیه ایران ذیل فصل هفتم تصویب شده بود، با یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد (قطعنامه ۲۲۳۱) برداشته شد. در دولت‌های قبل هم موضوع مذاکره با آمریکا در خصوص برنامه هسته ای مطرح شده بود اما هیچ گاه تحقق پیدا نکرده بود.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در دوران آقای خاتمی کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان(تروئیکای اروپایی) برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کردند و اذعان داشتند که آمریکا نظر آنها را درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران  تایید می کند . در واقع چنین نبود و امریکا نظر تروئیکای اروپایی را در خصوص برنامه هسته ای ایران را رد می کرد و ایران را محور شرارت معرفی می کرد .آقای روحانی در آن زمان به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی بر این نظر بود  که «مذاکره با سه کشور اروپایی درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران  بی‌فایده است لذا با کدخدا باید وارد مذاکره شد».

برزگر ادامه داد: این مسائل در دولت احمدی نژاد به نوعی دیگر مطرح شد، وی تحریم‌ها را کاغذ پاره‌ای بیش  ندانست. در نتیجه 6 قطعنامه تحریمهای اقتصادی  ذیل فصل هفت بند ۴۱ منشور ملل متحد  علیه ایران صادر شد. به موجب این قطعنامه‌ها تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی اعمال شد و هر کشور عضو سازمان ملل متحد  می‌بایست هر سه ماه یکبار گزارش به سازمان می‌داد که سه موضوع مهم ایران را تحریم کرده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: میزان فروش نفت در اواخر دوره احمدی نژاد به کمتر از 400 هزار بشکه در روز رسید بود  و می رفت که این میزان به صفر برسد.  ما حتی دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران را نمی‌توانستیم وارد کشور کنیم. در نهایت آقای دکتر روحانی با سکانداری دستگاه دیپلماسی توسط دکتر ظریف ، مذاکرات را آغاز و در  نهایتا برجام امضا شد. پیرو آن شش قطعنامه حذف و 230  ملیارد دلار وارد کشور شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مدیران عامل بانک و مسئولان بانک مرکزی در همان زمان اذعان داشتند که ما بعد از برجام باید به FATF بپیوندیم تا تعاملات مالی جمهوری اسلامی ایران  با سایر کشورها روان  شود هرچند ایراداتی به ماده 27 برجام و مواد ۱۱  تا ۱۳ کنوانسیون 2231 مسائل مربوط به مکانیسم ماشه وارد  است.

برزگر ادامه داد: شرایط برجام اما به سمتی دیگر هدایت شد، وضعیت به سمتی رفت که اروپایی‌ها از ایران شکایت کردند لذا طبق برجام نشست کمیسیون مشترک با هدف بررسی موضوع مورد اختلاف تشکیل شد. اگر این موضوع به شورای امنیت برسد، بحث بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی مطرح می‌شود و در صورت موافقت اعضای شورای امنیت تحریم‌ها علیه ایران بازمی‌گردد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این میان موضوع راه‌اندازی کانال مالی INSTEX مطرح شده است اما قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در لیست سیاه FATF شرایط را سخت خواهد کرد. همه کشورها دنبال تامین منافع ملی خود هستند لذا از نظر آنها قوانین مقدماتی باید در کشور تصویب شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet