پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/11 13:46:27
سرویس فرهنگی
اولاد قباد:

مدارس با کمبود نیروی متخصص مواجه‌ هستند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در شرایط کنونی که کشور با ویروس کرونا درگیر است کمبود معلم در حوزه بهداشت مدارس بیشتر از حوزه‌های دیگر نمایان‌ است.
مدارس با کمبود نیروی متخصص مواجه‌ هستند عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در شرایط کنونی که کشور با ویروس کرونا درگیر است کمبود معلم در حوزه بهداشت مدارس بیشتر از حوزه‌های دیگر نمایان‌ است. https://cdn.icana.ir/d/019/201907103748167864.jpg مدارس,با,کمبود,نیروی,متخصص,مواجه‌,هستند Icana

فریده اولادقباد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملتدر مورد کمبود نیرو در آموزش و پرورش گفت: تامین نیروی انسانی براساس آمایش سرزمینی باید صورت بپذیرد. در چند سال اخیر آموزش و پرورش با مشکلاتی نظیر کمبود نیروی انسانی مواجه بوده و از زمانی که پذیرش نیروی تربیت معلم در کشور محدود شد، تعداد معلمان جوابگوی ظرفیت پیش‌بینی شده دانش آموزان در کشور نبوده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: آموزش و پرورش با کمبود معلم در دروس تخصصی مثل معلم ورزش، مشاوره تحصیلی و بهداشتی روبرو است؛ در شرایط کنونی که کشور با ویروس کرونا درگیر است کمبود معلم در حوزه بهداشت مدارس بیشتر از حوزه‌های دیگر نمایان‌ شده، در حال حاضر آموزش و پرورش ۱۲ هزار مربی بهداشت دارد که جوابگوی ظرفیت دانش آموزی کشور ما نیست، وجود مربی بهداشت در مدارس یکی از ضروریات هر مدرسه‌ای است.

کمبود نیروی متخصص در مدارس علی‌الخصوص نیروی بهداشت منجر شده تا بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی دانش آموزان پنهان بماند

وی ادامه داد:کمبود نیروی متخصص در مدارس علی‌الخصوص نیروی بهداشت منجر شده تا بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی دانش آموزان پنهان بماند؛ حضور مربی بهداشت می‌تواند آموزش‌های بهداشتی جسمانی و روانی را به دانش آموزان و والدین آنها مهیا کند و آنها  موارد خود مراقبتی را می‌آموزند که چگونه در برابر رفتارهای پرخطر از خود مراقبت کنند؛ در طی چند سال اخیر خبرهایی منتشر شد مبنی بر پوسیدگی دندان دانش آموزان که اگر مربیان بهداشت در مدارس حضور داشته باشند بدون شک کمتر با  مشکلات این چنینی روبرو خواهیم بود.

پذیرش نیرو از اولویت های آموزش و پرورش است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: وجود مربی بهداشت، مشاوره مدرسه و معلم ورزش جزو ضرورت‌های لازم مدارس هستند، کمبود نیرو در آموزش و پرورش ضربه سنگینی به آموزش و پرورش وارد کرده؛ پیشنهادی که در شورای عالی آموزش و پرورش ارائه داده شد پذیرش نیروهای متخصص در حوزه ورزش، بهداشت و مشاور توسط دانشگاه فرهنگیان بود که باید آموزش و پرورش این موضوع  را در اولویت اقدامات خود قرار دهد.

نیروی سالم، نیاز جامعه موفق

نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: نیروی انسانی سالم یکی از نیازهای لازم و ضروری هر جامعهِ موفقی است، انسان‌ها نیازمند آموزش‌های درست و سالم در تمام حوزه‌ها علی‌الخصوص بهداشت و درمان هستند تا بتوانند در مقابل آسیب‌های جسمی و روحی از خود محافظت کنند. بنابراین باید آموزش‌های لازم بهداشتی در مدارس مورد توجه قرار بگیرد تا شاهد کاهش بیماری‌های واگیردار و غیرواگیردار که امروزِ عامل مرگ و میر ایرانیان است باشیم.

اولاد قباد در ادامه تصریح کرد: متاسفانه  شیوع بیماری کرونا و بیماری‌های دیابت، سرطان و انواع سکته‌ها درسرتیتر خبرهای ناخوشایند جامعه امروز ما است، که هر کدام با آموزش‌های درست در مدارس عاملی بر کاهش بسیاری از مرگ و میرها در کشور هستند؛ اگر بتوانیم  از طریق مربی بهداشت مسائل بهداشتی را به دانش آموزان و والدین آنها آموزش دهیم  بدون شک شاهد کاهش بسیاری از بیماری‌ها در کشور خواهیم بود.

کمبودها را به گوش مسئولان برسانید

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش و پرورش می‌تواند از طریق مجاری ارتباطی مثل سامانه یا شماره تلفن ارتباطی با والدین دانش آموزان در ارتباط مستقیم باشد؛ والدین از این طریق می‌توانند کم و کاستی‌های مدارس را به گوش مدیران و مسئولان برسانند علی‌الخصوص در شرایط کنونی که اکثریت کشور با ویروس کرونا درگیر است؛ این کمبودها می‌تواند شامل وسایل ورزشی و یا امکانات بهداشتی باشد.

آموزش مجازی در روزهای بحرانی

نماینده مردم درمجلس دهم ادامه داد: در چند روز اخیر آموزش مجازی از طریق رسانه‌ملی و سایت‌های مجازی طرح موفقی است، آموزش و پرورش می‌تواند این برنامه را در روزهای بحرانی سال مثل روزهای آلوده و روزهایی که کشور در شرایط خاص است اجرایی کند، امیدوارم آموزش و پرورش اعلام نماید تا چه زمانی قرار است این تعطیلات ادامه داشته باشد تا والدین بتوانند برنامه مشخصی برای فرزندان خود داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: از تمامی جامعه پزشکی که در این شرایط بحرانی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا در کنار مردم هستند و تا پای جان به مردم خدمت می‌کنند بسیار سپاسگزاریم؛ ایران امروزِ مدیون این سفید پوشان بی‌ادعا است، بدون شک در آینده‌ای نزدیک حماسه‌ای بزرگ در حوزه پزشکی در جهان می‌آفرینند./

پایان پیام

خبرنگار: هدی ریسمانچی

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet