پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/12 10:42:26
سرویس فرهنگی
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین خسروشاهی فرزند زمانه خود بود

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با تسلیت ارتحال مرحوم سید هادی خسروشاهی از محققان و اندیشمندان حوزه علمیه قم گفت: این عالم متواضع،  نه دانش را برای دانش می خواست و نه اندیشه را برای اندیشه، این شخصیت پرکار، اندیشه ها را صرفا برای سرگرمی در کتابخانه خود و یا باز مرور در اتاق مطالعه شخصی و یا اشتغال به چاپ کتاب ها نمی خواست.
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین خسروشاهی فرزند زمانه خود بود رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با تسلیت ارتحال مرحوم سید هادی خسروشاهی از محققان و اندیشمندان حوزه علمیه قم گفت: این عالم متواضع،  نه دانش را برای دانش می خواست و نه اندیشه را برای اندیشه، این شخصیت پرکار، اندیشه ها را صرفا برای سرگرمی در کتابخانه خود و یا باز مرور در اتاق مطالعه شخصی و یا اشتغال به چاپ کتاب ها نمی خواست. https://cdn.icana.ir/d/019/201901102308347823.jpg مرحوم,حجت,الاسلام,والمسلمین,خسروشاهی,فرزند,زمانه,خود,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ آیت الله احمد مبلغی در بیانیه ای با اشاره به اینکه مرحوم خسروشاهی دانشمندی  برخوردار از اندیشه های اجتماعی و تقریبی فعال بود، گفت: اندیشه های او از یک طرف، برآمده و آمیخته از مطالعات معطوف به تاریخ نهضت های وحدت خواه اسلامی به ویژه نهضت سید جمال الدین اسدآبادی و مطالعات معطوف به تحول در مناسبات بین شیعه و سنی معاصر بود و از طرف دیگر، ریشه در مطالعات اسلام شناسی به ویژه از حیث فلسفه اجتماعی داشت.

وی اظهار داشت: او اندیشه های جهان اسلامی خود را نه صرفاً از رهگذر مطالعه کتابخانه ای، که فراتر  از رهگذر ارتباطات گسترده با شخصیت‌های جهان اسلام و تجزیه و تحلیل این ارتباطات و تجربیات عینی و میدانی به دست می آورد.

آیت الله مبلغی گفت: این عالم متواضع،  نه دانش را برای دانش می خواست و نه اندیشه را برای اندیشه، این شخصیت پرکار، اندیشه ها را صرفا برای سرگرمی در کتابخانه خود و یا باز مرور در اتاق مطالعه شخصی و یا اشتغال به چاپ کتاب ها نمی خواست.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار داشت: ایشان در پی آن بود تا با مطالعه  و رصد عینیت ها، واقعیت ها و مشکلات جوامع اسلامی، اندیشه‌های اجتماعی خود در  ارتباط با مسلمانان را در معرض صیقل و تکمیل و تعمیق قرار ‌دهد و بر نگاه و رویکردهای اجتماعی مناسبات اسلامی تاثیر بگذارد.

آیت الله مبلغی با اشاره به اینکه مرحوم خسروشاهی در زمینه نگاه به روابط و مناسبات اجتماعی بین مسلمانان، فرزند زمان خود بود، یادآورشد: آنگاه که در کنار او می نشستی، بوی عطر خیرخواهی و وحدت و همدلی بین مسلمانان را از او استشمام می‌کردی و نگاه، کلمات، نظرات و ارزیابی های او را در امتداد یک حرکت تاریخی مشفقانه و عالمانه میدیدی.

وی ادامه داد: فکر و نگاه و رویکرد او از تبار تقریب بود؛ تقریبی با رنگ و بوی دارالتقریب مصری، و با گستره و ابعاد مجمع التقریب شکل گرفته در فضای انقلاب اسلامی.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: این مصیبت را به حوزه های علمیه به ویژه مقام معظم رهبری و همچنین  به خانواده این شخصیت فقید اندیشمند  به خصوص فرزند عزیزشان تسلیت عرض می کنم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet