پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/15 15:55:54
سرویس اجتماعی
به مناسبت روز درختکاری خانه ملت گزارش می‌دهد؛

برای منافع شخصی تیشه به ریشه درختان نزنید

باید امیدوار بود بشر امروز پی به فواید ارزشمند درخت در زندگی روزمره خود ببرد و برای منافع شخصی تیشه به ریشه درختان و کمر به نابودی طبیعت نبندد.
برای منافع شخصی تیشه به ریشه درختان نزنید باید امیدوار بود بشر امروز پی به فواید ارزشمند درخت در زندگی روزمره خود ببرد و برای منافع شخصی تیشه به ریشه درختان و کمر به نابودی طبیعت نبندد. https://cdn.icana.ir/d/019/201910108880815221.jpg برای,منافع,شخصی,تیشه,به,ریشه,درختان,نزنید Icana

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت؛   15 اسفند به مناسبت روز درختکاری هر ساله مراسمی در کشور برگزار می‌شود و مردم با حضور در پارک‌ها، جنگل‌ها در همه نقاط کشور اقدام به کاشت نهال‌ می‌کنند. ایرانیان با کاشت هر درخت به استقبال سال نو رفته و در واقع با این کار نمادین و نمایشی رستاخیز بهار زندگی را به زمین باز می‌گردانند.

در نگاه اول؛ براساس آیات قرآن کریم درختان یکی از مواهب و نعمت‌های خداوند هستند که یکی از ویژگی‌های بهشت در آیات کریمه و روایات همان درختان و نهرهای آب است که بارها به آن اشاره شده است؛ پیامبر اکرم (ص) به کاشت درخت بسیار سفارش کرده در این میان به نگهداری و حفاظت از این نعمت‌های الهی تاکید بسیار کرده‌اند و حتی شکستن شاخه درختان را به شکستن بال فرشتگان تشبیه کرده‌اند.

در نگاه دوم؛ زمانی که به درختان بی‌توجهی شود منجر به نابودی جنگل می‌شود نابودی جنگل به ضرر حیات انسان است، در چندسال اخیر کشور با مشکلات ریزگردها و سیلاب‌های خطرناک روبرو بوده است که وقوع آنها خسارات مالی و جانی میلیاردی برای کشور به همراه داشته است،با توجه به شرایط زیست محیطی که کشورما دارد درختان می‌توانند عامل نجات دهنده و کاهش دهنده معضلات زیست محیطی ناشی از آلودگی هوا، وقوع سیلاب، فرونشست زمین و معضلات دیگر در کلانشهرها و شهرهای صنعتی باشد در این بین  وظیفه تک‌تک ما در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود، خصوصاً جنگل‌ها و مراتع و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یک وظیفه دینی و ملی مشخص شده است.

مساحت جنگل های ایران رو به کاهش است

مساحت جنگل‌های جهان حدود ۴ میلیارد هکتار است و این جنگل‌ها ۳۰ درصد سطح خشکی جهان را پوشانده‌اند. در ایران ۱۴.۳ میلیون هکتار جنگل داریم که ۷.۸ درصد از مساحت کشورمان را پوشش داده است؛علاوه بر این، مساحت مراتع در جهان ۵.۳ میلیارد هکتار (۴۳ درصد سطح خشکی‌ها) و در ایران این میزان ۸۴.۸ میلیون هکتار (۵۳ درصد سطح خشکی ها) است. از این جنگل‌ها حدود ۱ تا ۳ میلیون هکتار برای بهره برداری صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است.

جنگل‌های ایران بیشتر در نوار شمالی قرار دارند و دارای آب و هوای معتدل شرجی هستند و از قسمت شرقی استان اردبیل تا استان خراسان شمالی کشیده شده‌اند و استان‌های گیلان، مازندران و گلستان را شامل می‌شوند.

ایران از پنج ناحیه در تسخیر درختان سبز

ایران از پنج ناحیه در تسخیر جنگل‌ها است جنگل‌های هیرکانی در شمال، جنگل‌های زاگرس که به طور عمده جنگل‌های بلوط  هستند،جنگل‌های خلیج فارس یا جنگل‌های حرا همان بهشت گم شده ایران که در نوار ساحلی جنوب پراکنده‌اند، جنگل‌های ارسبارانی که متشکل از گونه‌های نادر و کمیاب گیاهان؛ بارها از تریبون‌های متفاوت عنوان شده است که ایران به لحاظ منابع و ذخایره طبیعی کشوری ثروتمند محسوب می‌شود، از ذخایره دریایی و منابع معدنی گرفته تا جنگل‌های شمال و جنوب هر کدام در جای خود ثروتی عظیم برای کشور محسوب می‌شود؛ چه میزان در حفظ و نگهداری این منابع طبیعی تلاش کرده‌ایم؛ امروز با حرکت نمایشی در رسانه‌های مختلف اقدام به کاشت یک نهال می‌کنیم تا روی تمام  بی‌مهری ما نسبت به طبیعت خط بطلانی بکشند.

بنا به اطلاعات مرکز آمار ایران، وسعت جنگل‌های ایران در سال ۱۹۰۰ در حدود ۱۹ میلیون هکتار بود اما این رقم تا سال ۲۰۱۲ به ۱۴.۴ میلیون هکتار کاهش یافته است؛ بر پایه اطلاعات موسسه اقتصاد تجارت، تا سال ۲۰۱۵، مناطق جنگلی ایران به ۱۰.۷میلیون هکتار کاهش یافته و نابودی ۴۳ درصدی از سال ۱۹۰۰ داشته‌اند. بیشترین بخش مناطق جنگلی بازمانده در کوه‌های البرز در نزدیکی دریای خزر و در کوه‌های زاگرس واقع شده‌اند.

انقلاب صنعتی؛ شروع نابودی طبیعت

قبل از انقلاب صنعتی وضعیت محیط‌زیست و منابع طبیعی ایران همانند دیگر مناطق جهان حتی در برخی از نقاط پررنگتر بود؛ به‌گونه‌ای ‌که در سال ۱۸۴۵ میلادی یک سرهنگ فرانسوی به نام «فوری یر» وضعیت حیات‌وحش فقط استان خراسان را اینگونه توصیف کرده بود: «تقریباً تصور آن انبوه حیوانات قابل صید غیرممکن است. انواع کبک و هوبره در این دشت‌ها به فراوانی یافت می‌شود. ببر بنگال هم اینجا و آنجا دیده می‌شود اما پلنگ، کفتار، گرگ، شغال و روباه فراوان است. من هرگز پیشتر آن همه غزال را یک جا ندیده بودم. دشت پر از آن هاست، هرگله ای شامل چند هزار راس است.»

شروع نابودی درختان و جنگل‌های ایران بعد از انقلاب صنعتی بود که باعث نابودی حیات وحش کشور شد، این انقلاب در بین سال‌های ۱۸۲۰ تا ۱۸۴۰ میلادی انجام شده بود سال‌ها بعد تاثیرش را روی محیط‌زیست ایران و جهان گذاشت.

قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع برای اولین بار در کشور در مصوب ۲۰ تیر ۱۳۴۶ مجلس شورای ملی و ۲۵ مرداد ۱۳۴۶  درمجلس سنا مطرح شد؛ این قانون در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۴۶ به توضیح محمدرضا شاه پهلوی رسید که با شصت و هفت ماده و پنجاه تبصره به تصویب مجلس شورای ملی رسید؛ در این قانون وزارت کشاورزی، دارایی، دادگستری، وزارت اقتصاد مأمور اجرای بودند.

طرح تنفس جنگل‌ها برای احیای دوباره طبیعت

علی‌محمد شاعری عضوهیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد طرح تنفس جنگل‌ها به خانه ملت می‌گوید: طرح تنفس جنگل‌ها دربرنامه ششم توسعه در سال 1396 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید؛ براساس این برنامه قطع هر گونه درخت سالم و زنده ممنوع شده، در این طرح قطع درختان محدود به درختان شکسته، خشک و ریشه کن شده می‌شود.دولت براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی طرح حفاظت از جنگل‌ها را در سراسر کشور به صورت جدی به مرحله اجرایی شدن درآورد براساس این طرح بسیاری از جنگل‌های مخروبه در حال احیا شدن هستند و بهره برداری صنعتی از جنگل‌ها ممنوع شده است و امیدواریم در آینده شاهد تجدید حیات و احیای دوباره درختان جنگل‌ها باشیم و بتوانیم جنگل‌های مخروبه را احیا کنیم و عرصه‌هایی که نیاز به جنگل‌داری دارند با اقداماتی نظیر درختکاری تبدیل به جنگل‌های سرسبزی کنیم.

بی توجهی به درختان در اوج جهانی شدن

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در ادامه می‌افزاید: بی‌توجهی به درختان منجر به کاهش جنگل‌ها شده است؛ ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی اقدام موثری در دولت فعلی بود، این اقدام توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و جهادکشاورزی قابل قدردانی است در حال حاضر روند تخریب گذشته  با این ثبت جهانی کنترل شده است؛ اما متاسفانه هنوز خبرهای مبنی بر آتش سوزی درختان در استفاده نادرست از جنگل‌ها و قاچاق شبانه چوب از دل جنگل‌ها می‌شنویم.

قاچاق بی‌رویه چوب عاملی بر قطع گسترده درختان شده است

شاعری در ادامه تاکید می‌کند: قاچاق بی‌رویه چوب عاملی بر قطع گسترده درختان شده است؛ وزارت کشاورزی اقدامات موثرتری را باید در این راستا داشته باشد از احداث پاسگاه‌های کنترل تا امکانات و تجهیزات کنترل قاچاق چوب در کشور تا سازمان جنگلداری کشور بتواند در مقابل قاچاقچیان چوب موفق‌تر عمل کنند، گزارشات اخیر نشان می‌دهد که سازمان جنگلداری و سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه همکاری خوبی داشته‌اند و روند تخریب جنگل‌ها در حال کنترل است، متاسفانه عرصه‌های تخریبی جنگل‌ها به قدری زیاد است که تا سالیان طولانی زمان نیاز داریم تا بتوانیم این عرصه تخریبی را دوباره احیا کنیم، زنده کردن عرصه‌های تخریبی شروع شده است این اقدام موثر دولت و مجلس در سال‌های اخیر به عنوان موفقیت بزرگ ثبت شده است.

فقر و بیکاری علت اصلی قاچاق منابع طبیعی علی‌الخصوص درختان جنگلی است

نماینده مردم در مجلس دهم در مورد نگاه معیشتی به محیط زیست علی‌الخصوص جنگل‌ها می‌گوید: فقر و بیکاری علت اصلی قاچاق منابع طبیعی علی‌الخصوص درختان جنگلی است، هر میزان که فقر و بیکاری در جامعه زیاد و شرایط اقتصادی مردم مناسب نباشد این نگاه معیشتی به محیط زیست افزایش پیدا می‌کند در این میان گاهی دولت در جهت توسعه روستای اقدام به تخریب جنگل‌های می‌کند در این میان حاشیه نشین‌های جنگل‌ها برای امرار معاش اقدام به تخریب و قاچاق چوب می‌کنند.

توجه به محیط زیست نشانه توسعه یافتگی است

شاعری در ادامه اهمیت دادن به محیط زیست را نشانه توسعه یافتگی یک کشور عنوان و به خانه ملت می‌گوید: یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی در هرکشوری اهمیت دادن به محیط زیست است که برخورداری ازجنگل‌های وسیع می‌تواند یکی از شاخص‌ها توسعه یافتگی باشد؛ سرانه جنگل در دنیا به میزان ۸هزارمتر برای فرد است،در ایران برای هر نفر کمتر از ۲ هزار متر است به بیانی یک چهارم جهانی هستیم، متاسفانه از لحاظ اهمیت دادن به جنگل در سطح دنیا در شرایط مناسبی قرار نداریم ، علت اصلی آن هم تخریب شدید جنگل‌ها در چند سال اخیر بوده است.

اجرای طرح تنفس جنگل‌های که در برنامه ششم توسعه و توجه به اجرای آن یکی از مهمترین اقدام مجلس دهم در حوزه محیط زیست بوده است

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، یادآور می‌کند: متاسفانه از سال ۱۳۴۰ مساحت جنگل‌ها از ۱۸میلیون هکتار به ۱۲ میلیون هکتار کاهش داشته است حدود ۶ میلیون هکتار در طی ۶۰ سال اخیر از دست رفته و سالانه حدود ۱۰۰ هزار هکتار جنگل کاهش داشته است برای رسیدن به مساحت دلخواه باید تمام تلاش خود را در جهت حمایت از محیط زیست علی الخصوص جنگل‌ها را داشته باشیم.

وی در ادامه به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: اجرای طرح تنفس جنگل‌های که در برنامه ششم توسعه و توجه به اجرای آن یکی از مهمترین اقدام مجلس دهم در حوزه محیط زیست بوده است.

فعالیت کشاورزی موجب تخریب جنگل شود

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید می‌کند: بسیاری از عرصه‌های جنگلی کشور به دلیل تغییرکاربری یعنی تبدیل جنگل به زمین‌های کشاورزی در حال نابودی شدن هستند به ویژه جنگل‌های خارج از شمال، کشاورزی در اراضی جنگلی باید تحت مدیریت و کنترل دربیایید و اراضی جنگلی پشتوانه اراضی کشاورزی هستند در این میان فعالیت کشاورزی در دراز مدت موجب تخریب جنگل می‌شود به مرور زمان نه کشاورزی خواهیم داشت و نه جنگل، باید به این نکته توجه کنیم بسیاری از اراضی جنگل‌های کشور شیبدار هستند و متاسفانه  این مراتع تبدیل به اراضی یکساله کشاورزی شده‌اند که عاملی بر فرسایش خاک و شکل‌گیری سیلاب‌های زیانبار در کشور شده است .

شاعری ادامه داد: خشکسالی سال‌های اخیر تاثیر بسیاری در نابودی جنگل‌ها و تخریب سرزمین ما داشته است، یکی از دلایل از بین رفتن جنگل‌ها و تداوم آن خشکسالی و بی‌آبی کشور است که باعث تخریب جنگل‌ها بوده است، شروع خشکسالی بیش از یک دهه آغاز شده است.در صورت تداوم این خشکسالی درختان جنگلی از بین خواهند رفت اگر درختان جنگل از بین بروند خشکسالی گستردش پیدا خواهد کرد.

با درختان آشتی کنید

عضو  کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم در روز درختکاری مردم ایران با درختان و  جنگل آشتی کرده و آسیب کمتری به جنگل‌ها بزنند درختان منشا خیر و برکت هستند آسیبی برای ما انسان‌ها ندارد، هیچ موجودی مانند درخت در روی کره زمین برای حیات بشر مفید نیست؛ جنگل‌ها بر روی کره زمین مساحت گسترده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند که این میزان در ایران رو به کاهش و حدودا ۷ درصد حجم روی زمین را در برگرفته است، این شاخص مناسبی برای ادامه حیات بشر نیست برای اینکه زندگی خوب و بدون آسیب طبیعی داشته باشیم؛ محافظت از درختان در روز درختکاری را  تبدیل به فرهنگ همیشگی کنیم.

معکوس شدن چرخه محیط زیست

در پایان باید بگوییم؛نبود نظارت از سوی  مراجع قانونی عاملی بر قاچاق چوب، جنگل خواری و ویلاسازی شده است ویلاسازی‌های غیرقانونی برای سود یک عده از افراد  که کنترل آنها کار دشواری برای شهرداری و سازمان‌های مربوطه نیست و نیاز به اراده محکمی برای مبارزه با این مسئله دارد، هر ساله این ضرور و زیانی که به کشور وارد می‌شود تنها مربوط به سازمان خاصی نیست بلکه ضرر آن به کل کشور وارد می‌شود.قطع شدن درختان و نابودی جنگل‌های در پی آن فرسایش زمین، بی‌آبی، آلودگی هوا، گرم شدن زمین  و هجوم ریزگردهای زنجیره پیوسته واری از معضلات زیستی هستند که ناشی از معکوس بودن چرخه محیط زیست است، امیدوارم بشر امروز پی به فواید ارزشمند درخت در زندگی روزمره خود ببرد و برای منافع شخصی تیشه به ریشه درختان و کمر به نابودی طبیعت نبندد./

پایان پیام

گزارشگر:محبوبه اشرفی پیمان

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet