پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/21 12:12:08
سرویس سیاسی
سخنگوی وزیر خارجه با قدردانی از رایزنی های دیپلماتیک دکتر لاریجانی:

وزارت خارجه از دیپلماسی پارلمانی برای مقابله با کرونا استقبال می کند

سخنگوی وزیر امور خارجه ضمن تشکر از دکتر لاریجانی برای ارسال نامه به روسای مجالس جهان با هدف مقابله با کرونا، گفت: وزارت خارجه ضمن استقبال از همکاری‌ مجلس از هر تحرک پارلمانی استفاده می‌کند زیرا  با استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی پاسخ مثبت و خوبی را از طرف‌های مقابل دریافت خواهیم کرد.
وزارت خارجه از دیپلماسی پارلمانی برای مقابله با کرونا استقبال می کند سخنگوی وزیر امور خارجه ضمن تشکر از دکتر لاریجانی برای ارسال نامه به روسای مجالس جهان با هدف مقابله با کرونا، گفت: وزارت خارجه ضمن استقبال از همکاری‌ مجلس از هر تحرک پارلمانی استفاده می‌کند زیرا  با استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی پاسخ مثبت و خوبی را از طرف‌های مقابل دریافت خواهیم کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201907105494782082.jpg وزارت,خارجه,از,دیپلماسی,پارلمانی,برای,مقابله,با,کرونا,استقبال,می,کند Icana

سید عباس موسوی صبح امروز (چهارشنبه 21 استفندماه) در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در ارتباط با استفاده وزارت امور خارجه از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی در حل بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه در مبارزه با ویروس کرونا، گفت: وزارت امور خارجه از همه ظرفیت‌های کشور در همکاری‌های بین‌المللی برای مبارزه با ویروس کرونا استفاده می‌کند.

وی افزود: دیپلماسی پارلمانی با ظرفیت بسیار بالا تاثیر چشم‌گیری در سال‌های اخیر داشته است. جمهوری اسلامی نیز از این ظرفیت بالا برخوردار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به نامه دکتر لاریجانی به اتحادیه بین‌المجالس و روسای مجالس کشورهای مختلف جهان برای لغو تحریم‌های ضدانسانی آمریکا در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا است، گفت: اقدام دکتر لاریجانی بسیار مثبت و خوب بوده است. وزارت امور خارجه با استفاده از ظرفیت‌های داخلی خود و معاونت پارلمانی و اقتصادی به کمک دیپلماسی پارلمانی خواهد آمد و زمینه‌های لازم را فراهم می‌کند.  

موسوی در ادامه یادآور شد: وزارت امور خارجه ضمن استقبال از همکاری‌ مجلس شورای اسلامی از هر تحرک پارلمانی استفاده می‌کند زیرا  با استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی پاسخ مثبت و خوبی را از طرف‌های مقابل دریافت خواهیم کرد.

همه مردم دنیا باید شیوع ویروس کرونا را جدی بگیرند

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه تاریخ بشریت و ایرانیان نشان داده که ما نباید تهدید را دست کم بگیریم و دست کم گرفتن آن به معنی شکست است، گفت: مشکل و تهدید را نباید دست کم بگیریم. امیدواریم همه ایرانیان این ویروس را جدی بگیرند و بهداشت فردی و جمعی را رعایت کنند. همه در یک کشتی نشسته‌ایم و بیش از صد و چند کشور در دنیا در این کشتی هستند و کسی حق ندارد در جایی که هست این کشتی را سوراخ کند. همه لازم است در ایران و اقصی نقاط دنیا این موضوع را جدی بگیرند. ویروس کرونا همچون ویروس تروریسم، نیازمند هم افزایی همه کشورهاست و باید دست به دست هم داد تا از این شرایط عبور کنیم.

ایران به هر ادعا و سؤال بی مبنا و پایه‌ای آژانس پاسخ نمی‌دهد

موسوی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد گزارش اخیر آژانس مبنی بر اینکه ایران فعالیت هسته‌ای در مناطق اعلام نشده داشته است و تاکید آژانس جهت بازدید از این مناطق، گفت: هر ادعای پوچی که هر رژیم و فردی مطرح کرد نباید مبنای سوال آژانس باشد. جمهوری اسلامی ایران فنی‌ترین همکاری‌ها را با آژانس داشته و بنا نیست هر ادعا و سؤال بی مبنا و پایه توسط آژانس مطرح و ایران به آن پاسخ دهد. مبنای این اقدام آژانس را درست نمی‌دانیم و حقوقی نیست و ادعاها باید پایه و اساسی داشته باشد و آژانس براساس سیاسی کاری برخی رژیم‌ها، نباید ادعاهایی را مطرح کند.

وی افزود: چنین رویکردی قطعا سازنده نخواهد بود. در تماس تلفنی آقای ظریف با بورل، این موضوع و گزارش اخیر آژانس و همکاری‌های ایران با آژانس مطرح شده است. ما این نکته را با جدیت و با مقامات اروپایی و کشورهای مختلف در میان خواهیم گذاشت و مبنای موضع خود را برای مقامات اروپایی و اعضای آژانس تشریح خواهیم کرد.

توقف کاهش تعهدات ایران در برجام به شرط بازگشت اروپا به تعهدات قبل

موسوی در پاسخ به سوالی درباره بیانیه روز گذشته اتحادیه اروپا، تصریح کرد: این بیانیه را در راستای بیانیه‌های قبلی اروپا و بیانه درمانی می‌دانیم. اگر اروپایی‌ها آمادگی دارند بسم‌الله، آنها به تعهداتشان در برجام و انتفاع ایران از منافع اقتصادی برجام برگردند و منافع اقتصادی مردم ایران را تضمین کنند. اروپایی ها علی رغم شعارهای فراوان گام‌های عملی برای اجرای تعهداتشان در برجام برنداشتند لذا هر زمان قدمی در این مسیر بردارند، ایران هم به تعهدات قبلی باز خواهد گذشت.

آمادگی سفارتخانه‌های ایران برای پذیرش کمک‌های مردمی جهت مقابله با کرونا

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور در پی شیوع کرونا، گفت: در شرایطی هستیم که همه باید به هم کمک کنند و ما شاهد درخواست‌های خیرین ایرانیان مقیم خارج برای کمک به هموطنان در داخل بودیم. سفارتخانه‌های ما در سراسر جهان اعلام آمادگی کردند کمک‌های بشر دوستانه و مردمی را از جاهای مختلف نقدی یا غیرنقدی بپذیرند. در شرایط کنونی به اقلام ضروری برای درمان نیاز داریم و اگر کمک‌های نقدی ارسال شود با آنها اقلام مورد نیاز جامعه پزشکی و مردم خریداری خواهد شد. سفارتخانه‌های ما آمادگی را برای همکاری در این زمینه دارند و امیدواریم با یاری همه بر این موضوع غلبه کنیم.

تشکیل یک دولت فراگیر و وحدت شخصیت‌ها تنها راه ثبات و امنیت افغانستان

وی در پاسخ به سوالی درباره تحولات افغانستان و برگزاری تحلیف هم‌زمان دو رئیس‌جمهور در افغانستان، گفت: از مدت‌ها قبل تمام تلاش خود را در سطوح مختلف برای همگرایی و همدلی مردم افغانستان، گروه‌ها و شخصیت‌ها در این کشور انجام دادیم و به طرفین گفته‌ایم که تنها راه رونق، رفاه، ثبات و امنیت در افغانستان تشکیل یک دولت فراگیر و وحدت شخصیت‌ها، گروه‌ها، احزاب و مسئولان است.

موسوی ادامه داد: ایران همه توان خود را به کار خواهد گرفت تا این اتفاق در کشور دوست و برادر ما جمهوری اسلامی افغانستان رخ دهد و موضوع پیش آمده حل شود .

تیم ضربت در انگلیس باید شامل حال رسانه‌های فارسی زبان  در لندن هم شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره تشکیل تیم ضربت در انگلیس برای مقابله با اخبار جعلی و انتشار اخبار غلط و توان و شرایط سفارت ایران در لندن برای برخورد با رسانه‌های فارسی زبان که اقدام به انتشار اخبار جعلی در خصوص وضعیت کرونا در ایران می‌کنند، گفت: ما تشکیل چنین تیمی را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم دولت انگلیس حالا که دست به چنین اقدام خوبی زده، در خصوص اخبار جعلی رسانه‌های فارسی زبان مستقر در انگلیس هم اقدام کند و جلوی این کار را بگیرد. ملت ایران استحضار دارند رسانه‌های خاص در انگلیس در این شرایط حساس و بحرانی که همه دنیا درگیر آن هستند، متاسفانه شروع به اقدامات خلاف واقع و اخبار و آمار جعلی و تضعیف روحیه مردم ایران در این برهه کرده‌اند که امیدواریم گروه ضربتی که تشکیل دادند، شامل حال این رسانه‌هایی باشد که در خاک انگلیس هم هستند.

موسوی افزود: خیلی امید در این زمینه نداریم، ولی امیدواریم این موضوع را جدی بگیرند هم برای مبارزه با اخبار جعلی در کشورشان و هم برای مقابله با اخبار جعلی که از مبدا کشورشان برای سایر کشورها تولید می‌شود. سفارت ما در لندن قرار است بررسی میدانی و حقوقی داشته باشد که اگر زمینه این کار فراهم شود، چنین درخواستی را مطرح کند.

توافق بدعت گونه آمریکا با طالبان نجات بخش نیست

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر تایید توافق صلح بین طالبان و آمریکا توسط شورای امنیت سازمان ملل، عنوان کرد: ما اعلام موضع راجع به توافق بدعت گونه‌ای که رژیم آمریکا با گروه طالبان داشتند،‌ داشتیم. ما موافق هرگونه تلاش‌ برای ثبات و امنیت در افغانستان هستیم، ولی باید یاد داشته باشیم این تلاش‌ها در چارچوب مذاکرات بین خود افغانستانی‌‌ها باشد، نه اینکه یک دولت خارجی از هزاران مایل بیاید و با گروهی در یک کشور مستقل توافق صورت دهد، آن هم برای نجات دادن خود از مخمصه‌ای که در آن گرفتار شده‌ است. لذا معتقدیم مذاکرات باید با حضور همه گروه‌ها در افغانستان به شمول طالبان باشد.

راه‌حل مقابله با کرونا جهانی است/ تشکیل ستاد ویژه در وزارت خارجه

موسوی در پاسخ به سؤالی درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی ایران در تعامل با کشورهای منطقه برای مقابله با کرونا یادآور شد: متاسفانه بالای صد و چند کشور الان درگیر کرونا در دنیا شده‌اند و کشورهای منطقه ما هم از این موضوع مصون نبوده‌اند، هر چند برخی کشورها سعی کردند با سیاسی کردن برخی مسائل را پنهان کنند و منبع شیوع آن را به جاهای دیگر ربط دهند، ولی ما برای اینکه مراوداتمان با کشورهای همسایه و دوست ادامه یابد تیم‌هایی را تشکیل و ستاد ویژه‌ای در وزارت خارجه برای همکاری با کشورهای همسایه و سایر کشورها تشکیل داده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه کرونا را موضوع جهانی و راه‌حل آن را جهانی برشمرد و افزود: آقای ظریف با همتایان خود در همسایگان و کشورهای اروپایی و دیگر کشورها بر این موضوع تأکید کرده و آمادگی ایران را برای هرگونه همکاری در این زمینه اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه ما خودمان سعی می‌کنیم مقررات بهداشتی را در زمینه‌های مختلف رعایت کنیم و همین انتظار را از کشورهای مختلف داریم، گفت: لازم است کشورها دوباره راجع به همکاری‌های جدی فنی و بهداشتی زیرنظر سازمان جهانی بهداشت فکر اساسی کرده و یافته‌های خود را در مبارزه با این بیماری در اختیار همه قرار دهند.جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های زیادی در این زمینه کسب کرده و حاضریم این پیشرفت‌ها و دستاوردها را در خدمت کشورهایی که مایل باشند، قرار دهیم.

نگرانی نسبت به وضعیت زندانیان ایرانی در آمریکا / آماده‌ بازگشت گروگان‌های ایرانی به کشور هستیم

موسوی درباره بیانیه مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و ابراز نگرانی او از وضعیت زندان‌ها در ایران و اینکه از ایران خواسته به دلایل بشردوستانه زندانیان آمریکایی در ایران را آزاد کند، گفت: نگرانی به جا و درستی است و نگرانی ما هم هست. با این وضع بلبشویی که در آمریکا این روزها سراغ داریم وضعیت زندان‌ها و وضعیت بهداشتی آنها نگران کننده است. اینها شعار نیست، براساس گزارش‌هایی است که رسانه‌های رسمی آمریکا منتشر می‌کنند و همه نگران از وضعیتی هستند که الان در این شرایط در آمریکا و در ایالات‌های مختلف آن وجود دارد که هم نگران سلامت عموم مردم خودشان هستند و هم نگران سلامت میلیون‌ها فقیر، گرسنه و کارتن خواب‌ها در اقصی نقاط آمریکا و زندانیانی هستند که در آمریکا حضور دارند.

وی افزود: ما هم نگران سلامتی زندانیان ایرانی به گروگان گرفته در آمریکا هستیم و امیدواریم زمینه سلامتی آنها را فراهم کنند. از این رو آمادگی داریم این گروگان‌ها را که بدون هیچ دلیل محکمه پسند در آنجا هستند به ایران بازگردانیم. امیدواریم آمریکایی‌ها توجه جدی به وضعیت سلامت این عزیزان داشته باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آمریکا در یک اقدام سوء استفاده جویانه و فرصت طلبانه وقتی که ویروس کرونا در چین و ایران و برخی کشورهایی که با آن زاویه داشتند شیوع یافت، سعی کردند از این موضوع سوء استفاده کرده و دولت‌ها را به سوء مدیریت متهم کنند؛ آمریکا با منابعی که در نقاط مختلف دنیا هدر می‌دهد، می‌تواند این منابع را برای بیماران و رفاه حال مردم خود به کار بگیرد و امیدواریم گوش شنوایی در آمریکا در این زمینه وجود داشته باشد.

تمام مرزهای کشور باز و مراودات تجاری در جریان است

موسوی در پاسخ به سؤالی درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر مراودات تجاری ایران گفت: بعد از اعلام اولین موارد ابتلا به کرونا در ایران، بلافاصله ستاد ویژه‌ای در وزارت خارجه با همکاری سایر دستگاه‌ها به ویژه وزارت بهداشت تشکیل و چندین جلسه نیز برگزار شده است. همسایگان ما برخی نگرانی‌هایی را داشتند که سعی کردیم آنها را برطرف کنیم. چندین مرز در حال مراودات تجاری بین کشورهای مختلف هستند و این نگرانی همواره وجود داشته و سعی کردیم در تعامل نزدیک با کشورهای دوست و همسایه این نگرانی‌ها را کاهش دهیم، از جمله صدور گواهی بهداشت و سلامت برای افراد و راننده‌ها و کالاها از مبدا ایران و در همین زمینه این اقدامات متقابل را به کشورهای همسایه که صادرات به ایران دارند، منعکس کردیم.

وی یادآور شد: به جز روزهای اول که برخی مرزها بسته شد، هم اکنون تمام مرزهای کشور باز است و مراودات در آن جریان دارد و وزارت خارجه سعی می‌کند در مراودات و مبادلات تجاری با کشورهای همسایه و سایر کشورها حداقل آسیب را داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آمار دقیقی از اثرات اقتصادی این بحران ندارم. کرونا نه تنها بر اقتصاد ما بلکه بر اقتصاد جهانی اثر گذاشته است. سعی کرده‌ایم در داخل ایران این اثرات را کمتر کنیم و با چشم اندازی که برای مبارزه با ویروس هست انشاءالله موفق خواهیم شد.

نشست آستانه به بن بست نرسیده است/ رایزنی برای تعیین تاریخ نشست در تهران

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت ادلب و نشست آستانه در تهران گفت: آنچه در ادلب اتفاق افتاده مایه نگرانی بوده است. همه کشورهای درگیر باید حواسشان باشند و ما تأکید داریم که دولت مستقر و قانونی در سوریه حق دارد حاکمیت ملی خود را در تمام سرزمین‌های خودش اعمال کند ضمن اینکه برخی طرف‌ها نگرانی‌هایی دارند که دیده خواهد شد. ما موافق توقف خونریزی در همه جای سوریه هستیم و امیدواریم اتفاقات بهتری بیفتد ما هنوز هم اعلام می‌کنیم راهکار و روند آستانه بهترین و در دسترس ترین مکانیسمی است که بازگشت آرامش را به سوریه امکانپذیر خواهد کرد و امیدواریم شرایط مساعدتر شود و نشست سران آستانه که قرار است در ایران برگزار شود با مساعد شدن جمیع شرایط فنی، سیاسی و بهداشتی شاهد برگزاری آن در ایران باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره به بن رسیدن نشست آستانه عنوان کرد: تماس‌های نزدیک با طرفین روسیه و ترکیه داشتیم و در این تماس‌ها بر اجرای روند آستانه تأکید کردیم. در حال رایزنی نیز در این زمینه برای نهایی کردن تاریخ نشست سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران هم هستیم.

ضرورت برداشتن تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره تحریم‌های آمریکا در شرایط مقابله با کرونا، گفت: وزارت خارجه اعلام کرده است که تحریم‌های یکجانبه ظالمانه و غیرقانونی آمریکا که در راهبرد فشار حداکثری آنها می‌گنجد بر رفاه عمومی و سلامت مردم ایران اثر گذاشته است. علیرغم اینکه نباید دارو و تجهیزات پزشکی و مواد غذایی جزو تحریم‌ها باشد و ادعا می‌کنند نیست ولی عملا راه هرگونه مبادلات و مراودات بانکی برای خرید این اقلام را آمریکایی‌ها بسته‌اند و با پررویی تمام ادعا می‌کنند دارو و غذا جزو تحریم‌ها نیست.

وی افزود: ایران آمادگی دارد همه راه‌ها را برای کاهش فشار بر ملت ایران امتحان کند و به دولت آمریکا هم گفتیم که اگر صداقت دارند و در حرفی که می‌زنند و دلسوزی برای مردم ایران صداقت دارند که ما همواره در صداقت آنها شک داشته و داریم حداقل در این شرایط که مردم نیاز دارند تحریم‌ها را بردارند. تحریم‌ها می‌تواند برداشتن تحریم‌های دارویی و تجهیزات پزشکی و غذایی باشد می‌توانند با آزاد گذاشتن بانک‌ها و موسسات مالی و تجاری بین‌المللی راه ورود این اقلام را به کشور ما باز کنند ولی هنوز به ادعای آنها شک داریم.

موسوی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران رأی دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه را دارد اما از آنجایی که آمریکایی‌ها را می‌شناسیم و میزان ادعا و عدم صداقت آنها را دیدیم، چشم انداز مثبتی متصور نیستیم.

وزیر خارجه انگلیس در جایگاهی نیست که برای ایران خط مشی تعیین کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس مبنی بر اینکه لندن به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد و ایران با اقداماتش باعث بی‌ثباتی در سوریه، عراق و تنگه هرمز شده است، گفت: آقای راب فرمایشاتی کرده است که خیلی مناسب و سازنده نبوده است. ایشان در جایگاهی نیست برای ایران خط مشی تعیین کند. ایران براساس موازین سیاسی و امنیتی و اخلاقی و دینی که به آن معتقد است دنبال سلاح هسته‌ای نیست و اعلام هم کردیم اگر ایران می‌خواست دنبال این کار برود آنها نمی‌توانستند این کار را بکنند و الان این حرف‌ها و بلوف‌ها خیلی به درد بخور نیست.

وی افزود: ما برعکس وزیر خارجه انگلیس فکر می‌کنیم، آنچه باعث ناامنی و بی ثباتی و هرج و مرج در اقصی نقاط دنیا می‌شود حضور دخالت و اظهارات بی جا و مداخله جویانه کشورهای ثالث است کشورهایی که هزاران مایل از منطقه دور هستند و در مسائل داخلی ما دخالت می‌کنند. ما هنوز یادمان هست سلاح‌های انگلیسی در حال کشتار مردم یمن است، این موارد اگر دخالت در اوضاع منطقه ما نیست، پس چیست؟ اگر صرف شعار است که اینها همیشه این شعار را دادند و ایران هم همواره هم اتهامات و این حرف‌های تکراری و بیهوده و عبث را رد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره از سرگیری پروازهای ایران ایر به اروپا عنوان کرد: ایران ایر در این خصوص بیانیه‌ای صادر و اطلاع رسانی کرد. اشکالات فنی بوده است و جزییات آن را ندارم، ولی ممکن است بر اثر برخی فشارها و اقدامات آمریکایی‌ها رخ داده باشد.

تداوم سفرهای وزیر خارجه در صورت پیش آمد مسائل حیاتی

موسوی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر شیوع کرونا بر رفت و آمدهای دیپلماتیک و از جمله سفرهای وزیر خارجه، گفت: اگر شرایط اقتضا کند این مسائل خیلی مطرح نیست و آقای ظریف آمادگی دارند در صورت طرح مسائل حیاتی به نقاط مورد نظر سفر کنند ولی شرایطی که اکنون وجود دارد، قدری بر تحرکات اثر گذاشته اما رایزنی‌ها قطعا ادامه دارد و اگر حضوری نبوده است از طریق تماس‌های تلفنی و ... برقرار است.

آمادگی ایران برای دریافت کمک‌های جهانی

وی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره ارسال کمک از سوی ایرانی‌ها در خارج از کشور برای مقابله با کرونا، تصریح کرد: ما آمادگی خود را برای دریافت کمک‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم اعلام کردیم. اگر مایل بودند می‌توانند به صلیب سرخ و سازمان جهانی بهداشت اینگونه کمک‌ها را ارسال کنند. آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند راه را باز کردند و مانعی نیست و اگر مانعی نیست راهش را به همه اعلام کنند که چگونه و کجا می‌توانند اقدام به ارسال کمک کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر شرایط صدور مجوز پرواز برای بازگشت اتباع آذربایجانی، گفت: مجوز پروازها اگر از سوی  کشورها به ما داده شود، اتباع خارجی یا ایرانی می‌توانند به کشور خود بازگردند لذا آمادگی داریم تا اتباعی که از کشورهای همسایه و غیر همسایه در ایران هستند و مایل به بازگشت به کشورشان هستند را به صورت فوری و آنی مجوز دهیم تا این اتباع به کشور خود بازگردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet