پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/21 14:19:49
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی:

دیپلماسی پارلمانی گره هایی را باز می کند که گشایش آن با مواضع رسمی مشکل است

رئیس کمیته حقوق بین‌الملل مجلس شورای اسلامی گفت: دیپلماسی پارلمانی در جهان می تواند گره هایی را باز کند که گشایش آن با مواضع رسمی مشکل است.
دیپلماسی پارلمانی گره هایی را باز می کند که گشایش آن با مواضع رسمی مشکل است رئیس کمیته حقوق بین‌الملل مجلس شورای اسلامی گفت: دیپلماسی پارلمانی در جهان می تواند گره هایی را باز کند که گشایش آن با مواضع رسمی مشکل است. https://cdn.icana.ir/d/019/201907102736770184.jpg دیپلماسی,پارلمانی,گره,هایی,را,باز,می,کند,که,گشایش,آن,با,مواضع,رسمی,مشکل,است Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پیگیری دیپلماسی پارلمانی در موضوع کرونا گفت: هر کشوری در جهان در کنار دیپلماسی رسمی خود از دیپلماسی عمومی و پارلمانی سود می برد و در مجلس دهم در قالب اتحادیه جهانی بین المجالس و بین المجالس آسیایی و اسلامی از ظرفیت های زیادی برای بهبود روابط،کاهش تنش ها و چالش ها و افزایش مبادلات میان کشور استفاده شده است.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی نقش بسیار مهمی در دیپلماسی کشور از طریق دیپلماسی پارلمانی دارد و با توجه به بحران اخیری که به دلیل شیوع ویروس کرونا بوجود آمده، دکتر لاریجانی اقدامات بسیار موثری را در این راستا انجام داده است.

رئیس کمیته حقوق بین‌الملل مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ما از این طریق توانستیم واقعیت های موجود را به جهانیان منتقل کنیم. این موضوع بخصوص در قالب گفتگوهای تلفنی بین دکتر لاریجانی و رئیس مجلس ترکیه خود را نشان داد.

وی افزود: دیپلماسی پارلمانی می تواند فعال باشد اما با توجه به شرایطی که در کشور حاکم است می توان گفت دیپلماسی پارلمانی و عمومی کشور تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است با این حل دکتر لاریجانی رایزنی های خوبی با روئسای بین المجالس جهانی و آسیایی در زمینه بهبود روابط، جذب کمک های بین المللی و تبادل تجربیات چه بین ایران و چین یا ایران و ترکیه و سایر کشور های منطقه انجام داد.

رحیمی جهان آبادی با بیان این که دیپلماسی پارلمانی در جهان می تواند گره هایی را باز کند که در مواضع رسمی مشکل است، تصریح کرد: وقتی روابط بین دو کشور دچار چالش شده باشد بر اساس سطح و عرف رایج دیپلماتیک با یکدیگر برخورد می کنند که این تشریفات خیلی از زمینه های گفتگو را از بین می برد.

وی تصریح کرد:در دیپلماسی پارلمانی روابط بین ملت ها حاکم است نه ارتباط دولت ها با هم، که این موضوع می تواند خیلی از تنگناهای دیپلماسی رسمی و موانع و تنش ها را کاهش دهد.

رئیس کمیته حقوق بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علاوه بر بحران اخیر بیماری کرونا، می توان با استفاده از دیپلماسی پارلمانی تنش های مختلف بین ایران با کشور های مختلف و قدرت های جهانی را حل کنیم چون این ظرفیت تبادل فکری بین دو ملت است.

وی بیان کرد: وقتی ارتباط بین ملت ها ایجاد می شود دولت خواه ناخواه مجبور به تبادل دیپیلماتیک بیشتر می شود. به عنوان نمونه در سفرهای خارجی وقتی صحبت ها و تحلیل های ما را  به عنوان نماینده ملت ایران می شنوند اثرگذاری در فضای عمومی، رسانه ای و پارلمانی خیلی بیشتر است . 

رحیمی جهان  آبادی خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت های دیپلماسی پارلمانی در رفع تنش ها با سایر کشور ها، افزایش سطح روابط و تعامل با کشورها دوست استفاده کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet