ولادت امام موسی کاظم (ع)
1398/12/24 14:47:55
سرویس سیاسی
دهقانی فیروز آبادی:

اصل حاکمیت سرزمینی سوریه به رسمیت شناخته شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ترکیه دغدغه امنیت داخلی خود را دارد باید اصل حاکمیت سرزمینی سوریه به رسمیت شناخته شود.
اصل حاکمیت سرزمینی سوریه به رسمیت شناخته شود عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ترکیه دغدغه امنیت داخلی خود را دارد باید اصل حاکمیت سرزمینی سوریه به رسمیت شناخته شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201901104578830701.jpg اصل,حاکمیت,سرزمینی,سوریه,به,رسمیت,شناخته,شود Icana

جلال دهقانی فیروز آبادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  اصل حاکمیت سرزمینی را یکی از مهم ترین اصول  در روابط بین الملل بر شمرد و گفت:مسئولیت دولت ها در مبارزه با تروریسم در این راستاست بر این اساس دولت سوریه حق دارد حاکمیت خود را بر تمامی سرزمین هایی که ناحق از سوی تروریست مورد نقض قرار گرفته  اعمال کند.

وی با اشاره به حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه ادامه داد: دولت این کشور می تواند جلوی تجاوز غیر قانونی ایالات متحده را بگیرد چرا که این کشور سرزمین های سوریه را مورد تاخت و قرار داده و نیروی های خود را وارد سوریه کرده است پس باید هرچه زودتر از سوریه خارج شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کشور هایی مانند عربستان و امارات ضمن نقض حاکمیت سوریه از طریق  تامین و تجهیز تروریست ها  تلاش کردند تا بشار اسد را سرنگون کنند اما با مقاومت مردم سوریه رو برو شدند که این امر نشان می دهد قبل از این که هزینه سنگینی را پرداختند کنند باید به راه اشتباه خود پایان دهند. 

وی با اشاره تجاوز اخیر ترکیه به سوریه افزود: اگر این کشور دغدغه امنیت داخلی خود را دارد  تنها چیزی که می تواند امنیت فرا مرزی ترکیه را تامین کند وجود یک دولت قدرتمند و قانونی است که بتواند با تروریست ها مبارزه کند.

دهقانی فیروز آبادی عنوان کرد:راه درست این است که سوریه بر تمامی سرزمین های تصرف شده از سوی تروریست در سرزمین های مرزی با ترکیه تسلط داشته باشد و اجازه ندهد تا آن ها اقدامی علیه امنیت  ترکیه انجام دهند.

وی گفت:وقتی حاکمیت سوریه بر سرزمین های خود نداشته باشد نمی توان دولت این کشور را مسئول دانست چون قسمتی از خاک کشورش را تحت کنترل ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عدم وجود دولت قانونی در افغانستان موجب پیدایش و رشد تروریست همچون القاعده در افغانستان شد که حادثه ای همچون 11 سپتامبر را رقم زد.

وی افزود:باید در دوران طولانی مدت دولت سوریه تقویت شود و اصل حاکمیت سرزمینی به رسمیت شناخته شود تا بتواند با تروریست ها مبارزه کند و هر استراژی غیر از این موجب خسارات سنگینی خواهد شد.

دهقانی فیروز آبادی خاطر نشان کرد: اصول اولیه روابط حقوق بین الملل در چارچوب توافقات صلح بین ایران ،روسیه و ترکیه باید به رسمیت شناخته شود و با توجه به  تفاهم و همکاری کشورهای بزرگ با احترام به اصل حاکمیت سوریه مشکلات کنونی این کشور حل و فصل شود./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet