پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/29 13:30:45
سرویس اجتماعی
عابدی:

حمایت از پرستاران شعاری نباشد/ پرستاران  داوطلب استخدام شوند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه افزایش تعداد بیماران با شیوع ویروس کرونا فشار همه جانبه‌ای به بدنه پرستاری وارد کرده است،گفت: تامین وسایل حفاظتی ضروری و استخدام پرستاران داوطلب تا سقف استاندارد، تقدیر عملی از تلاش پرستاران است.
حمایت از پرستاران شعاری نباشد/ پرستاران  داوطلب استخدام شوند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه افزایش تعداد بیماران با شیوع ویروس کرونا فشار همه جانبه‌ای به بدنه پرستاری وارد کرده است،گفت: تامین وسایل حفاظتی ضروری و استخدام پرستاران داوطلب تا سقف استاندارد، تقدیر عملی از تلاش پرستاران است. https://cdn.icana.ir/d/019/201605105108376913.jpg حمایت,از,پرستاران,شعاری,نباشد/,پرستاران ,داوطلب,استخدام,شوند Icana

حیدر علی عابدی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ضرورت توجه به نیازهای جامعه پرستاری در شرایط بحرانی شیوع کرونا، گفت: در هشت سال گذشته برای جذب پرستار و جایگزینی نیروهای جوان به جای نیروهای فرسوده کار جدی صورت نگرفت، بر همین اساس مشکلات ناشی از کمبود پرستار در شرایط فعلی دوچندان شده و فشار کاری آنها در مراکز درمانی به شدت افزایش پیدا کرده است. 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استاندارد جهانی تعداد پرستار برای هر بیمارستان  صد تخت خوابی، چهارصد نفر است، یادآور شد: تعداد پرستارها در بیمارستان‌ها باید بر اساس استاندارد جهانی باشد تا شیفت‌های مختلف صبح، عصر و شب را پوشش دهند. اما وزارت بهداشت و درمان نسبت یک و هشت دهم را قبول داشت که با همین نسبت یک بیمارستان صد تخت خوابی باید صد و هشتاد پرستار در شرایط عادی کشور داشته باشد.

عابدی ادامه داد: اما بازهم نسبت یک و هشت دهم در بیمارستان‌‌ها رعایت نشد، به نحوی که در آذر ماه امسال به ازای هر صد تخت‌خواب به طور میانگین تنها 90 پرستار حضور داشت، یعنی نصف آنچه که برای شرایط عادی لازم است. بر همین اساس با شیوع ویروس کرونا و افزایش تعداد بیماران، فشار همه جانبه‌ای به بدنه پرستاری وارد شده است. 

فشارکاری پرستاران با شیوع کرونا به شدت افزایش پیدا کرده است

وی با بیان اینکه علی رغم حذف و عدم پذیرش برخی از بیماران با شیوع کرونا در کشور فشارکاری پرستاران از چند جهت افزایش یافته است، اظهار کرد: متاسفانه ما در سطح جامعه همانند کشورهای پیشرفته جهان پرستار سلامت جامعه نداریم.

 

بیشتر بخوانید : 

 

پرستار سلامت جامعه، فشار مضاعف بر بیمارستان‌ها را کاهش می‌دهد

 این نماینده مردم در مجلس، با اشاره به نقش «پرستار سلامت جامعه» و رصد سلامت خانواده‌ها در طول سال افزود: پرستار سلامت جامعه در شرایط فعلی فشار مضاعف بر روی بیمارستان‌ها حد زیادی کاهش می‌داد. پرستاران سلامت می‌توانستند با حضور در زندان‌ها، کارخانجات، سرای سالمندان و مدارس آموزش‌های لازم را ارائه کنند و گام موثری در کاهش انتشار ویروس کرونا و در نتیجه کاهش بار بیمارستان ها بردارند. 

وی ضمن انتقاد از نبود پرستار سلامت جامعه در کشور، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در سال 1395 برنامه ششم توسعه را تصویب کرد که بر اساس آن وزارت بهداشت و درمان مکلف شد موضوع مراقبت در سطح جامعه و منزل را با استفاده از گروه پرستاری به عنوان یک کار جدید راه اندازی کند. اما تا به امروز اقدام موثری در این خصوص نشده و جای سیستم پرستاری سلامت جامعه در حوزه درمان کشور خالی است. 

عابدی در ادامه گفت: با توجه به وجود حداقل صد و سی هزار تخت در بیمارستان‌های دولتی کشور، امروز باید بر اساس نسبت یک و هشت دهم وزارت بهداشت حدود دویست و چهل هزار پرستار به کار گرفته باشیم و در شرایط بحرانی شیوع کرونا باید تعدادی به عدد دویست و چهل هزار پرستار اضافه کنیم. اما متاسفانه بدون توجه به نیازهای واقعی بیمارستان‌ها و پرستارها فقط می‌گوییم پرستاران فداکار هستند و از زحماتشان قدردانی می کنیم، این کار خیلی خوب است اما کافی نیست. 

پرستاران  داوطلب تا سقف استاندارد استخدام شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه تشکر و قدردانی لسانی از زحمات پرستاران کافی نیست، افزود: دولت باید در اسرع وقت تمامی پرستارانی را که در این شرایط بحرانی داوطبانه پای کار آمدند تا سقف دویست و چهل هزار نفر استخدام کند، البته دانشگاه‌ها به دلیل نبود بودجه و ردیف استخدامی مشخص، این کار را نخواهند کرد. 

بیمارستا‌نها پس از بیماری کرونا با موج انبوهی از بیماران عادی مواجه می‌شوند

وی، با اشاره اینکه بیمارستا‌نها پس از بیماری کرونا با موج انبوهی از بیماران عادی مواجه می‌شوند، افزود: فشار به بیمارستان‌ها تا دو ماه بعد از کاهش بیماری کرونا ادامه خواهد داشت و نمی‌دانم کار پرستاران چه زمانی می‌توانند استراحت مختصری داشته باشند. چرا که بلافاصله فشار عمل‌های جراحی و درمان بیماران عقب افتاده اضافه می شود غافل از این که پرستاران در این مدت هم استراحت نکرده و خانواده هایشان را ندیدند.

این روزها همه از خدمات و جانفشانی پرستاران تشکر می‌کنند در حالی که وسایل حفاظتی مانند ماسک و کلاه حفاظتی و گان ضد آب به اندازه کافی وجود ندارد. بنابراین تامین وسایل حفاظتی ضروری و استخدام پرستار تا حد استاندار در اسرع وقت تقدیر عملی از تلاش پرستاران است

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: این روزها همه از خدمات و جانفشانی پرستاران تشکر می‌کنند در حالی که وسایل حفاظتی مانند ماسک و کلاه حفاظتی و گان ضد آب به اندازه کافی وجود ندارد. بنابراین تامین وسایل حفاظتی ضروری و استخدام پرستار تا حد استاندار در اسرع وقت تقدیر عملی از تلاش پرستاران است. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، ضمن تشکر و قدردانی از مقام معظم رهبری برای موافقت با پیشنهاد وزیر بهداشت مبنی بر شهید خدمت محسوب شدن کادر پزشکی، پرستاری،‌بهداشتی و خدماتی که در جبهه خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند، افزود: مدافعان سلامت از نظر معنوی اجر شهید را دارند و خوشبختانه با موافقت مقام معظم رهبری از نظر قوانین هم تحت پوشش قوانین خانواده شهدا قرار خواهند گرفت./


پایان پیام 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet