پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/25 11:11:57
سرویس سیاسی
رحیمی جهان‌آبادی در واکنش به برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در افغانستان:

یک کرسی و دو تحلیف، آینده سیاسی افغانستان را پرچالش می‌کند / مشکل افغان ها، دخالت های آمریکاست

عضو فراکسیون امید مجلس برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری جداگانه در افغانستان را ناشی از ساختار سیاسی نوپا و ضعیف این کشور دانست و گفت: منتخبان افغان بدون اتکاء به آمریکا باید این مشکل را حل کنند در غیر این صورت آینده سیاسی افغانستان با چالش جدی مواجه می‌شود.
یک کرسی و دو تحلیف، آینده سیاسی افغانستان را پرچالش می‌کند / مشکل افغان ها، دخالت های آمریکاست عضو فراکسیون امید مجلس برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری جداگانه در افغانستان را ناشی از ساختار سیاسی نوپا و ضعیف این کشور دانست و گفت: منتخبان افغان بدون اتکاء به آمریکا باید این مشکل را حل کنند در غیر این صورت آینده سیاسی افغانستان با چالش جدی مواجه می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201907103024649590.jpg یک,کرسی,و,دو,تحلیف،,آینده,سیاسی,افغانستان,را,پرچالش,می‌کند,/,مشکل,افغان,ها،,دخالت,های,آمریکاست Icana

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست‌جمهور جداگانه در افغانستان، گفت: این اتفاق چالش‌ و مشکلات داخلی را در افغانستان به وجود می‌آورد. افغانستان به لحاظ ساختار سیاسی کشوری ضعیف و نوبنیاد است و شرایط خاصی برای انتخابات دارد. به نظر می‌رسد که اختلاف نظرهای جدی بروز پیدا کرده که به چنین شرایطی ختم شده است. حال آنکه همه طرف‌های مورد اختلاف در این مناقشه باید از طریق گفت‌وگو به اجماع برسند و کشور خود را از چندپارگی سیاسی نجات دهند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افغانستان بافت متنوع قومی و مذهبی و وسعت وسیعی دارد. حکومت مرکزی توان اعمال حاکمیت بر تمام بخش‌ها را ندارد. طالبان و برخی گروه‌های شورشی نیز در افغانستان مشکلاتی را رقم زدند. بنابراین اگر در ساختار حکومت مرکزی انشقاقی رخ دهد، بعید نیست که دامنه آن به چالش‌های اساسی‌تر در ولایات و مناطق مختلف ختم شود و حتی تمامیت ارضی و امنیت ملی افغانستان را با چالش مواجه کند.

وی با بیان اینکه کشورهای دوست افغانستان باید تلاش کنند این اختلافات حل شود، افزود: افاغنه با صعه صدر باید این خطر را دفع کنند تا تمامیت ارضی و ساختار سیاسی افغانستان آسیب نبیند. زیرا اگر این اختلافات مدیرت نشود، پیادمدهای امنیتی و سیاسی سنگینی برای کشور و مردم افغانستان خواهد داشت.

رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به مداخلات آمریکا و ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر حل این بحران از طریق مذاکرات، گفت: ریشه بدبختی افغان‌ها، حضور نیروهای آمریکایی در منطقه است. آمریکایی‌ها علی‌رغم ادعاهایی که داشتند با حضور در افغانستان نتوانستند امنیت پایداری را تثبیت و ساختار قدرتمندی را ایجاد و حمایت کند. بخش عمده از ضعف ساختار سیاسی به دلیل عملکرد دوگانه و متضاد آمریکایی ها است. کشورهای دوست و همسایه افغانستان مطمئن تر و امین تر هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه افغان‌ها بیش از دیگران توانایی مدیریت مشکلات و اختلافات داخلی خود را دارند، گفت: آنها در دوره حمله شوروی و زمان حضور آمریکایی ها نشان دادند علی‌رغم جنگ های طولانی و خرابی زیرساخت‌ها، افرادی توانمند در حوزه مدیریتی هستند. بنابراین در شرایط فعلی هم نباید به وعده‌های آمریکایی‌ها اتکاء کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اشرف غنی و عبدالله عبدالله مدعی پیروزی در انتخابات هستند، افزود: از آنجایی که ساختار سیاسی افغانستان نوپا است و توانایی اعمال حاکمیت در بخش‌های مختلف را ندارند، دچار چنین مشکلاتی شدند. برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری به روند صلح در افغانستان آسیب می‌زند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet