پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1398/12/25 12:30:29
سرویس سیاسی
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها پاسخ داد

تشکیل مجلس یازدهم در شرایط کرونایی و تعویق در برگزاری انتخابات مرحله دوم چه می شود؟

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس با اشاره به قانون اساسی و آیین نامه داخلی شرایط تشکیل مجلس یازدهم در بحران کرونایی و تعویق در برگزاری انتخابات مرحله دوم را بررسی کرد.
تشکیل مجلس یازدهم در شرایط کرونایی و تعویق در برگزاری انتخابات مرحله دوم چه می شود؟ رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس با اشاره به قانون اساسی و آیین نامه داخلی شرایط تشکیل مجلس یازدهم در بحران کرونایی و تعویق در برگزاری انتخابات مرحله دوم را بررسی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/69266.jpg تشکیل,مجلس,یازدهم,در,شرایط,کرونایی,و,تعویق,در,برگزاری,انتخابات,مرحله,دوم,چه,می,شود؟ Icana

محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم به روز 21 شهریور ماه سال 99 منتقل شد، در خصوص تشکیل مجلس آینده توضیح داد و گفت: مجلس زمانی تشکیل نمی شود که اتفاق خارق العاده ای بیافتد، حدود سه چهارم نمایندگان مجلس حضور پیدا نکنند یا اتفاقی برای آنها بیافتد که در آن زمان مجلس تشکیل نمی شود.

نماینده مردم کرج و اشتهارد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر انتخابات مجلس در نهایت 8 حوزه و برای تعیین نهایت 30 کرسی به مرحله دوم رفته است، این بدان معنی است که ممانعتی برای شکل گیری مجلس یازدهم وجود ندارد.

وی باتاکید بر اینکه مجلس با حضور دو سوم نمایندگان تشکیل می شود، بیان داشت: در واقع مجلس با حدود 194 نماینده امکان تشکیل دارد این در حالی است که درانتخابات 2 اسفند ماه بالغ بر 270 نماینده از سوی مردم انتخاب شده اند بنابراین مشکلی برای تشکیل مجلس یازدهم در خرداد ماه وجود ندارد.

این نماینده مجلس در این باره که گفته می شود همچنان فرآیند انتخابات مجلس به اتمام نرسیده است، توضیح داد: فرآیند انتخابات در حوزه هایی که به مرحله دوم رفته اند همچنان ادامه دارد و این امر دخلی به تشکیل مجلس ندارد چرا که بیش از دو سوم نمایندگان از سوی مردم انتخابات و صحبت این انتخاب تایید شده است.

کولیوند درادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به فوت نماینده آستانه اشرفیه و تعیین تکلیف نماینده برای این حوزه انتخابیه، گفت:انتخابات مجلس در حوزه آستانه اشرفیه در سال 1400 برگزار می شود، مجمع نمایندگان استان گیلان یکی از نمایندگان نزدیک به این حوزه انتخابیه را مسئول پیگیری مشکلات مردم آستانه اشرفیه تعیین می کند تا زمانی که نماینده این حوزه انتخابیه در میان دوره ای انتخاب شود.

وی در این باره که احتمال دارد ویروس کرونا تا خرداد ماه ادامه پیدا کند و امکان برگزاری افتتاحیه مجلس وجود نداشته باشد، گفت: این مسائل احتمال  است اما  اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور بگوید که همچنان در خرداد ماه آثار و تبعات ویروس در کشور وجود دارد و نباید تجعمات داشته باشیم، به تبع آن مجلس هم افتتاحیه را عقب می اندازد، اما اگر ویروس فروکش کند و قابل کنترل باشد، مجلس می تواند به روال قانونی در تاریخ مشخص افتتاحیه خود را برگزار کند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید کرد: به هر حال ممکن است اجلاسیه مجلس یازدهم با توافق ملی عقب تر بیافتاد، اما این نکته حائز اهمیت است که در قانون اساسی تاکید شده که هیچ گاه نباید کشور بدون مجلس نباشد، دراین شرایط ممکن است از رهبری دستور گرفته شود که به طور مثال یک ماه دیگر نمایندگان قبلی مسئولیت را بر عهده داشته باشند و مجلس دهم ادامه پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از درخواست وزیر کشور برای به تعویق انداختن زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه وزیر کشور طی نامه‌ای به شورای نگهبان درخواست به تعویق انداختن مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره از مجلس شورای اسلامی را مطرح کرده بود لذا ما این موضوع را بررسی کردیم.

وی افزود: پیشنهاد وزیر کشور طی نامه مذکور ۲۱ یا ۲۸ شهریور سال ۹۹ بود که طی آن عنوان شد که با توجه به شرایط کشور و شیوع بیماری کرونا زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس که قرار بود ۲۹ فروردین ماه برگزار شود به زمان دیگری موکول شود.

کدخدایی اظهار داشت: شورای نگهبان پس از بررسی‌های لازم با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی در ۲۱ شهریور ماه ۹۹ موافقت کرد و بر این اساس دومین مرحله از انتخابات مجلس یازدهم در این تاریخ برگزار خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet