حلول ماه ربیع الاول
1388/08/04 09:14:00
سرویس بین الملل
مرکز پژوهش‌ها اعلام کرد:

اول محرم، بهترین زمان برای نام‌گذاری روز حمایت از فلسطین

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی درباره طرح اعلام روز ۲۹ دی‌ماه به‌عنوان روز غزه، نماد مقاومت فلسطین اعلام کرد.

هدف طرح

حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه و مقاومت 22 روزه مردم مسلمان فلسطین در این منطقه که با سکوت و همراهی دولت‌های اروپایی، آمریکا و برخی دولت‌های عربی صورت گرفت، اسطوره شکست‌ناپذیری رژیم صهیونیستی را فرو‌ریخت و به نماد مقاومت اسلامی فلسطین تبدیل شد. براین اساس، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با ارائه این طرح با پاسداشت و تعظیم این حماسه، درصدد نامگذاری 29 دی‌ماه به‌عنوان «روز غزه، نماد مقاومت فلسطین» در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران و روز غزه در جهان هستند.

 

ارزیابی طرح و پیشنهادات

مسلماً نامگذاری یک روز در تقویم رسمی ایران و دیگر کشورهای جهان، به‌ویژه کشورهای اسلامی به‌منظور حمایت از مقاومت اسلامی فلسطین یک ضرورت و در راستای رویکرد اصولی نظام جمهوری اسلامی ایران در قبال ملت مظلوم فلسطین است با وجود این لازم است در این طرح، ملاحظات زیر نیز مورد توجه قرار گیرد:

1. اگر چه طبق قانون اساسی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند در عموم مسائل قانونگذاری کنند، اما با توجه به اینکه نامگذاری هر روز در تقویم رسمی ایران توسط شورای فرهنگ عمومی و هیئت دولت صورت می‌گیرد پیگیری این موضوع با همکاری مجاری ذیربط مناسب‌تر خواهد بود.

2. اگرچه در این طرح، روز پایان جنگ 22 روزه و شکست رژیم صهیونیستی در جنگ به‌عنوان روز غزه نامگذاری شده است، اما می‌توان با نامگذاری روز اول جنگ یعنی اول محرم، اولین روز تقویم کشورهای اسلامی را با نام فلسطین نامگذاری کرد تا از این طریق در آغاز هر سال قمری و همزمان با ایام محرم در ایران زمینه دیگری در راستای همگرایی کشورهای اسلامی در حمایت از مقاومت فلسطین و یا نامگذاری آن از سوی سازمان کنفراس اسلامی ایجاد شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet