پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1399/01/03 12:05:10
سرویس اقتصادی
/سال جهش تولید/

خدابخشی: طرحی در مجلس برای تحقق شعار "جهش تولید" درحال تدوین است

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس پیشنهاد داد بدون فوت وقت کمیته‌ای متشکل از  اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط و کارشناسان خبره تشکیل و نسبت به تعیین خط مشی، تدوین برنامه عملیاتی برای تحقق جهش تولید اقدام شود.
خدابخشی: طرحی در مجلس برای تحقق شعار "جهش تولید" درحال تدوین است سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس پیشنهاد داد بدون فوت وقت کمیته‌ای متشکل از  اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط و کارشناسان خبره تشکیل و نسبت به تعیین خط مشی، تدوین برنامه عملیاتی برای تحقق جهش تولید اقدام شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201803105628368686.jpg خدابخشی:,طرحی,در,مجلس,برای,تحقق,شعار,"جهش,,تولید",درحال,تدوین,است Icana

محمد خدابخشی سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در گفت وگو با خبرنگار خبرنگار خانه ملت  از ارائه پیشنهادی درباره راهکارهای تحقق "جهش تولید" خبر داد و گفت: در پی اعلام سال 1399 به عنوان سال «جهش تولید» توسط مقام معظم رهبری، تکالیفی مشخصاً متوجه مجلس و مرکز پژوهش‌ها خواهد بود. با عنایت به این موضوع پیشنهاد شد بدون فوت وقت کمیته‌ای متشکل از اعضای کمیسیون‌های تخصصی ذیربط مجلس، مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط و کارشناسان خبره تشکیل و نسبت به تعیین خط مشی، تدوین برنامه عملیاتی، اجرا و ارزیابی برنامه‌ها اقدام شود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سایر محورهای نامه مذکور، افزود: سیاست‌های مالی، استفاده از ظرفیت‌های و رفع تهدیدات احتمالی بودجه‌ای و نیز جهت‌دهی بودجه به سمت برنامه‌های دارای اولویت از طریق سازوکارهای مقتضی، نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد.

وی اظهار کرد: در این زمینه و در راستای اجرای منویات رهبر انقلاب، اینجانب با کمک برخی صاحب نظران مرتبط طرحی را تدوین و تقدیم کرده و آمادگی خود را برای کمک به  تشکیل و همکاری در کمیته پیشنهادی مذکور اعلام می کنم.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: امیدوارم در سال جهش تولید بتوانیم با عزم و اراده ای بیش از پیش تحول چشمگیری در وضعیت اقتصاد و معیشت مردم عزیز ایران ایجاد کنیم.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در تشریح طرح خود برای تحقق "جهش تولید" به اهداف آن اشاره و ادامه داد: اهداف کوتاه مدت این طرح شناسایی ظرفیت‌ها و رفع موانع جهش تولید بوده و اهداف بلندمدت آن طراحی یک سامانه هوشمند مدیریت ملی "جهش تولید پایدار" است.

وی با اشاره به راهبردهای کلان طرح مذکور تصریح کرد: ارتقای ثبات اقتصاد کلان (بازار دارایی‌ها و کالاها و خدمات)، جایگزین واردات و افزایش صادرات، تحریک تقاضای کالاها و خدمات تولید داخل از طریق ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده، بازتوزیع منابع به نفع گروه های آسیب پذیر، افزایش حجم و تنوع تولید، توجه به نیازهای منطقه‌ای و کاهش هزینه‌های حمل و نقل، شناسایی و احیای ظرفیت های خالی منابع به خصوص نیروی انسانی و دانش‌آموختگان دانشگاهی، توسعه با حفظ و ارتقای محیط زیست و منابع آبی و انرژی‌های فسیلی، ارتقای هم افزایی برنامه‌ها و اقدامات ملی در راستای کاهش تولید راهبردهای کلان آن است.

خدابخشی اضافه کرد: برای تحقق اهداف کوتاه‌مدت، شناسایی بخش‌های دارای ظرفیت جهش تولید، تعیین برنامه ویژه دستگاه های اجرایی و ارائه برنامه زمانبندی و شناسایی ظرفیت‌های بودجه برای جهت دهی و حمایت از جهش تولید الزامی است.

 سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: همچنین برای اجرایی شدن اهداف تحقق برنامه بلندمدت پیاده سازی آمار ثبتی توسط مرکز آمار ایران، توسعه سامانه آمایش سرزمینی -بهره برداری حداکثری از سامانه ساترا، تبیین برنامه‌های درازمدت و اولویت‌بندی آنها، توسعه مدل‌های ریاضی برای تخصیص منابع و تعیین وظایف دستگاه‌ها و بخش‌ها، توسعه سامانه مدیریت پروژه برای پیاده سازی و اجرای برنامه ها و توسعه سامانه پایش و ارزیابی و تولید گزارش ضروری است.

خدابخشی همچنین به زمانبندی اجرای طرح تحقق جهش تولید اشاره کرد و ادامه داد: تشکیل ستاد مشترک دولت، مجلس و قوه قضائیه ۵ فروردین، تشکیل کارگروه بودجه و سایر کارگروه‌های تخصصی ششم فروردین، ارائه برنامه‌های پیشنهادی کارگروه ها بیستم فروردین، تصویب برنامه‌ها یکم اردیبهشت ماه، ارائه گزارش ماهانه دستگاه‌های اجرایی مرتبط تا پایان سال باید اجرایی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet