حلول ماه ربیع الاول
1388/08/05 14:11:00
سرویس فرهنگی
سخنگوی هیئت رییسه مجلس تاکید کرد:

برخی انتقادات به مجلس کارشناسانه نیست

**سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: انتقادات از مصوبه‌های مجلس بعضا از سوی افراد غیرمتخصص صورت می‌گیرد.

محسن کوهکن  در گفتگو با خبرنگار خانه ملت بیان اینکه مصوبات مجلس به صورت طرح یا لایحه در صحن علنی مطرح می‌شود، اظهار داشت: لایحه از سوی دولت به مجلس تقدیم می‌شود که گاه ممکن است با تغییر و یا بدون هیچ گونه تغییری به تصویب برسد.

وی افزود: اگر کسی بخواهد آثار اجرای یک قانون را مورد ارزیابی کارشناسانه قرار دهد و بر همان اساس نیز به نقد آن بپردازد، ابتدا باید بررسی کند که خروجی مجلس چه بوده است؟ آیا آن قانون 100 درصد لایحه بوده یا تغییراتی هم در آن صورت پذیرفته است؟

کوهکن با بیان اینکه اگر ایرادی در لایحه‌ای وجود داشته باشد و مجلس آن را بدون تغییر نیز به تصویب برساند، این نافی مسئولیت مجلس نیست، تصریح کرد: نمی‌توان ایراد یک مصوبه را به گردن دولت انداخت زیرا آنها خواهند گفت که اگر لایحه ایرادی داشت چرا مجلس آن را به تصویب رسانده است و اگر تشخیص می‌داد که باید تغییراتی در آن بوجود آورد دست مجلس که بسته نبود و می‌توانست آن را اصلاح کند.

وی ادامه داد: در جایگاه نقد نیز اگر مصوبه مجلس با قانون اساسی و شرع در تعارض باشد تشخیص آن با شورای نگهبان است. اما تشخیص کارآمدی، توانایی و جامعیت یک قانون برای حل مشکلات و رفع موانع در مسئولیت مجلس قرار دارد.

سخنگوی هیات رئیسه تصریح کرد: اگر مجلس بخواهد از جایگاه خود دفاع کند باید در صورت وجود نقد یا انتقادی از مصوبه‌ها با کار کارشناسی و با استدلال عقلانی و منطقی به آن پاسخ دهد. مجلس چنانچه در یک چالش منطقی و معتدل از طرف کارشناسان به چنین نتیجه‌ای برسد حتما در اولین فرصت در جهت اصلاح آن گام برمی‌دارد.

وی با بیان اینکه مجلس نباید نسبت به انتقادات تعصب نشان دهد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر بعضا افراد غیر متخصص در مورد مصوبات مجلس اظهارنظر می‌کنند که این امر به خلاء قانونی برمی‌گردد.

کوهکن گفت: اگر این نقد بخواهد برای کار قوه مقننه مفید واقع شود باید در چارچوب فرآیند کارشناسی و تعریف شده صورت گیرد.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر جایگاهی وجود ندارد که چنین کاری را انجام دهد و اساسا این کار به نوعی توسط خود نمایندگان مجلس صورت می‌گیرد، یعنی مردم یا حقوق دانان یا کارشناسان با مراجعه به نمایندگان برخی مشکلات و نارسایی‌ها را مطرح می‌کنند و نمایندگان نیز بنابر وظیفه و مسئولیت خود با انتقاد از نظرات کارشناسی مرکز پژوهش‌ها و دولت طرح‌های اصلاحی را مطرح می‌کنند.

نماینده لنجان یادآور شد که ساز و کاری که بتوان براساس چارچوب همه قوانین را در صحنه اجرا ارزیابی کرد، وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بخشی از انتظارمان در ساختار جدید مجلس تامین می‌شود، اظهار داشت: براساس ساختار جدید سه معاون اجرایی، نظارتی و قوانین برای رئیس مجلس پیش بینی شده است. که در صورت شکل گیری و فعالیت دو معاونت نظارت و قوانین خلاء های موجود در مجلس جهت بررسی آثار و پیامدهای مصوبه‌ها برطرف خواهد شد.

کوهکن گفت: شاید بهترین مبلغ برای مجلس همین دو معاونت باشد که بتوانند از درون با یک نگاه نظارتی و کارشناسانه اشکالاتی که در مصوبات گذشته وجود دارد را پیدا کرده و نهایتا در قالب اصلاح قانون به جامعه عرضه کند.

وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها نیز باید فضای منطقی نقادانه صحیح بدور از فضاسازی‌های نامناسب را بصورت مرتب یادآوری کنند، ادامه داد: باید ساختارهایی تعریف شود که با آن بتوان این خلاءها را پر کرد .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet