هدر موبایل
1388/08/05 14:47:00
سرویس اقتصادی
تصویب لایحه انتخاب بین بد و بدتر است

ثروتی: سال آینده تورم به 30 درصد می رسد

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اجرا شدن لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها را ضروری دانست.

موسی‌الرضا ثروتی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان این که لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها تا دو هفته دیگر به تصویب خواهد رسید اظهار داشت: این لایحه در قالب برنامه پنجم توسعه دیده شده است.

وی در ادامه با اشاره به این که تدوین آیین‌نامه‌ای اجرایی هدفمندسازی یارانه‌ها به سه ماه زمان نیاز دارد اظهار داشت: پس از آن این لایحه در سال بعد اجرایی خواهد شد.

ثروتی اظهار داشت: لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها تا پایان آبان ماه به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان خواهد رسید و از ابتدای سال 89 قابلیت اجرایی خواهد یافت.

نماینده بجنورد همچنین در خصوص ارائه برنامه پنجم از سوی دولت گفت: طبق نظر معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی مصوبات دولت به اتمام رسیده است و در مرحله ویرایش و چاپ است و به نظر می‌رسد مجلس پس از تصویب هدفمندسازی یارانه‌ها بررسی برنامه پنجم توسعه را شروع خواهد  کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: بودجه سال 89 در بهمن و اسفند ماه بررسی خواهد شد و آبان و آذرماه نیز برنامه پنجم توسعه بررسی خواهد شد.

ثروتی همچنین در مورد آثار تورمی این لایحه در جامعه اظهار داشت: در صورت تصویب نهایی در ظرف مدت پنج سال این لایحه در جامعه اعمال خواهد شد و به صورت ضرب الاجل قیمت‌ها آزاد نخواهد شد.

وی با بیان این که میزان آزاد سازی قیمت‌ها بیست درصد است، گفت: بیست درصد در سال اول آثار تورمی زیادی را به همراه نخواهد داشت و در مجموع تمامی قیمت‌های آزاد شده تقریباً ده درصد تورم را در پی خواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: در مجموع 800 میلیارد تومان آزاد سازی قیمت‌ها صورت خواهد گرفت و دولت تورم را کنترل خواهد کرد.

وی با اشاره به آنکه در حال حاضر پانزده درصد تورم وجود دارد گفت: از زمان اجرایی شدن هدفمندکردن یارانه‌ها ده درصد نیز اضافه خواهد شد و مجموع بیست و پنج الی سی‌ درصد تورم در جامعه به وجود خواهد آمد.

ثروتی با تاکید بر این که اجرایی شدن لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها ضروری است، افزود: کل بودجه در کشور ما 96 میلیارد تومان است که در حال حاضر 80 هزار میلیارد آن جاری و شانزده درصد مابقی بودجه عمرانی است و در صورتی که به همین روال پیش رود در سال آینده مبلغی را برای بودجه‌های عمرانی در اختیار نخواهیم داشت.

وی افزود: در حال حاضر انتخاب بین بد و بدتر است و اگر در حال حاضر این تصمیم را نگیریم وضع اقتصادی ما بدتر خواهد شد.

وی اظهار داشت: با اجرایی شدن این لایحه حداقل پس از پنج سال اقتصاد کشورمان شکوفا خواهد شد.

ثروتی اظهار داشت: پنجاه درصد منابع مالی یارانه‌ها مجدداً بازتوزیع خواهد شد و دولت یک ماه زودتر یارانه‌ در به حساب  مردم واریز خواهد کرد.

نماینده بجنورد گفت: طبق قانون از اردیبهشت هر سال افزایش قیمت‌ها اعمال شود و دولت در فروردین هر ماه پول را به حساب مردم خواهد ریخت.

ثروتی همچنین اظهار داشت: منابع مالی برای سال اول اجرایی شدن هدفمندکردن یارانه‌ها و پرداخت پول به مردم از طریق تن‌خواه تامین و از حساب ذخیره‌ارزی برداشت خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: کارگروه،‌ گروه‌های هدف در جامعه را شناسایی می‌کند و پس از بازشدن حساب برای هر خانواده پول برای سرپرست خانواده واریز می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet