شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/08/05 16:14:00
سرویس بین الملل
حیدر پور از طرح پیشنهادی جدید ایران خبر داد

خرید مستقیم اورانیوم 20 درصد غنی شده

**عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی از طرح پیشنهاد خرید سوخت ۲۰ درصد در توافق نهایی ایران و ۱+۵ خبر داد.

عوض حیدرپور نماینده شهررضا در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در ارتباط با جزئیات این پیشنهاد، اظهار داشت: در این پیشنهاد ایران سوخت مورد نیاز خود را در تهران خریداری می‌کند.

وی افزود: آنچه مسلم است اینکه برخورداری از سوخت هسته‌ای به ویژه در بخش نیازمندی‌های پزشکی حق قانونی ایران است و باتوجه به این که پیش از این در وین و براساس توافق اولیه صورت گرفته مقرر شده بود تا ایران اورانیوم با غلظت 5/3 درصد را به روسیه بدهد و روسیه از طریق فرانسه اورانیم با غلظت 20 درصد را به ایران برگرداند.

حیدرپور خاطر نشان کرد: پس از این توافق این نگرانی مطرح شد که چنانچه 1+5 با فریبکاری نخواهد سوخت با غلظت بالا را به ایران بدهد و از طرفی اجازه غنی‌سازی در داخل را نیز از ما بگیرند در آن صورت ما با مشکل مواجه خواهیم شد، لذا پیشنهادی که در مجلس نیز مورد توافق است به بحث گذاشته شد که اصلاً ایران اورانیوم خود را به روسیه ندهد بلکه آن میزان از اورانیوم را که مورد نیاز راکتور تهران است را از غرب خریداری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: فقط یک موضوع باقیمانده و آن این که چنانچه غربی‌ها قیمت سوخت هسته‌ای را به نحوی تعیین کنند که ایران توانایی خرید آن را نداشته باشد در آن صورت ما به غنی‌سازی اورانیوم در داخل برای مصارف پزشکی هسته‌ای ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به نظر بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیشنهاد خرید سوخت با غلظت 20درصد را کاملاً منطقی و قابل دفاع ارزیابی کرد.

نماینده شهر رضا در پاسخ به این سئوال که آیا این پیشنهاد در مذاکرات نهایی ایران و 1+5 مورد تائید طرفین قرار خواهد گرفت اظهار داشت: ما صددرصد موفق خواهیم شد، تجربه 30 ساله بعد از انقلاب به ما اثبات کرده که هرجا بر روی حقوق خود ایستادگی کردیم به نتایج خوبی دست پیدا کردیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet