حلول ماه ربیع الاول
1388/08/06 11:51:00
سرویس اقتصادی
دلخوش: با تغییر دوره زمانی اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها

مجلس جلوی تحمیل فشار اقتصادی به مردم را گرفت

**سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با افزایش مدت زمان اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، جلوی تحمیل فشار اقتصادی به مردم را گرفت.

"سیدکاظم دلخوش" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، یادآور شد: لایحه‌ای که دولت در مورد هدفمندکردن یارانه‌ها به مجلس ارائه داده بود 14 ماده بود اما کمیسیون ویژه آن را به 17 ماده افزایش داد.

وی گفت: در این لایحه آزادسازی قیمت‌ها از جمله نفت، گازوئیل، بنزین،‌ نفت سفید و کوره ظرف مدت سه سال پیش‌بینی شده بود که باید بالای نود درصد قیمت فوب خلیج‌فارس محاسبه شود اما کمیسیون ویژه مدت زمانی را در پنج سال مقرر کرد تا فشار اقتصادی به مردم تحمیل نشود.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی خاطر نشان کرد: کمیسیون ویژه همچنین سقف و کف قیمتی را در سال اول اجرا شدن این لایحه در نظر گرفت که دولت این مسئله را پیش‌بینی نکرده بود و کمیسیون معتقد است که بین 10 هزار تا 20 هزار میلیارد تومان در سال اول از محل منابع هدفمندکردن یارانه‌ها دولت کسب درآمد کند تا بتواند بین دهک‌های مختلف توزیع‌ نماید.

دلخوش با تاکید براین که کمیسیون ویژه دهک‌ها را به پنج دهک تبدیل نمود اما در لایحه دولت در کل جامعه هدف را مشخص کرده بود گفت: این بدان معناست که دولت در جامعه هدف به هر قشر از اقشار جامعه که تمایل داشت کمک می‌کرد که کمیسیون با این مسئله مخالفت کرد و آن را به پنج دهک محدود کرد.

دلخوش همچنین اظهار داشت: دولت در لایحه مقرر کرده بود که درآمدهای کسب شده نسبت به سهم خانوار 60 درصد پرداخت شود اما کمیسیون آن را به 50 درصد درصد تقلیل داد.

سخنگوی کمیسیون طرح تحول اقتصادی در ادامه افزود: سهم تولید نیز در لایحه پانزده درصد پیش‌بینی شده بود که کمیسیون آن را به سی‌ درصد افزایش داد که در واقع کمیسیون از این طریق حمایت بیشتری را از کشاورزی و صنعت را اعمال نمود.

وی همچنین سهم بودجه دولت در بودجه‌های عمرانی و جاری را بیست درصد توسط کمیسیون اعلام کرد و گفت: در این زمینه بیست و پنج درصد پیشنهاد داده بود.

دلخوش با بیان این که دولت در لایحه پیشنهاد تشکیل صندوقی را ارائه کرده بود که در هر زمان که تمایل داشت بتواند از آن برداشت نماید گفت: اما کمیسیون ویژه آن را به حساب هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه داری کل تبدیل کرد تا به حساب مشخصی واریز شود و در بودجه سالیانه لحاظ شود.

سخنگوی کمیسیون ویژه در خصوص تفاوت قیمت‌های سوخت در لایحه و مصوبه کمیسیون ویژه مجلس نیز گفت: کمیسیون ویژه تصویب کرد تا قیمت بنزین و گازوئیل نود درصد بالای فوب خلیج فارس اعمال شود و میانگین فروش داخلی برق نیز قیمت تمام شده محاسبه شده بود و کمیسیون ارفاقهایی را برای بعضی مناطق تحت عنوان قیمت‌های ترجیحی، پلکانی و یارانه‌ای مدنظر قرار داد تا  در نقاط مختلف گرمسیر، سردسیر و مناطق محروم ارفاقهایی اعمال شود و مردم تحت فشار قرار نگیرند.

دلخوش اظهار داشت: کمیسیون ویژه طبق مصوبات خود پانزده درصد را برای بخش کشاورزی و پانزده درصد را در مورد بخش صنعت در نظر گرفت تا آسیبی به آنها نرسد.

وی در پایان تصریح کرد: تمامی تلاش‌ کمیسیون و پیش‌بینی‌ها در جهت فشار کمتر و تاثیر تورمی کمتر بر اقتصاد و اقشار جامعه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet